Kırklareli’nde günlük 200 titrem benzin bozuk kaşar peyniri için işleniyor

Kırklareli’nde Istranca Dağları’nın zengin bitki örtüsünden sönümsüz küçükbaş hayvanların sütünden çarkıt kaşar üretiliyor.

Temiz çekicilik ve doğadaki varlıklı nebat örtüsünde beslenen hayvanlardan Avrupa standartlarında elde edilen benzin, günlük namına mandıralara getiriliyor.

Kentte günlük 900 titrem sütün yüzde 60’a yakını işletmelerde işleniyor. Tahminî 20 sene önceki dakikasında çabucacık herhangi bir mandırada üretimi gerçekleştirilen bozuk kaşar peyniri, iş yükü nedeniyle zaman çokça beş on mandırada üretiliyor.

Kentte 10 civarında işletmede günce sayı farkı 200 ton süt, çarkıt kaşar üretimi üzere işleniyor.

Mandıralarda anadan görme yöntemlerle özenle işlenen benzen, silindir şekline getirilip ortalama 20 dönüş mandırada serin ayrımsız yerde bekletiliyor.

Daha bilahare çuvala sarılan kaşar peyniri, bir sene beklemesi için buzhanelere alınıyor. Hazır arkaç getirilen kaşar peyniri sıkıntılı içi ve Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai ve Katar kadar ülkelere ihraç ediliyor.

Kentte yıllık ortalama 100 titrem benzen ve benzin ürününün ihracatı gerçekleştiriliyor.

“Anadan Görme yöntemlerle üretiliyor”

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık, AA muhabirine, kentte üretilen sakat kaşarın ev içi ve mikro dışından istem gördüğünü söyledi.

Kentteki 4 firma aracılığıyla kaşar ihracatı yapıldığını rapor eden Ilık, özge firmaların birlikte ihracat yapmaları amacıyla çalıştıklarını belirtti.

Ilık, Istranca Dağları’nın eteklerindeki endemik nebat türlerinden sönümsüz hayvanların sütlerindeki aromadan dünya kaşarın içimli olduğunu belirterek, “Eski kaşar anadan görme yöntemlerle üretilmeye bitmeme ediyor. Bu anadan görme yöntemler çağın ve gıda korteksinin istediği uygun koşullar altında harmanlandı. Lezzetimizi kaybetmeden bu sıhhi tesislerimizde üretime devam ediyoruz.” dedi.

Sakat kaşar için coğrafi bel sürecinin üstelik bitmeme ettiğini anlatan Ilık, “Kaşarlarımız rastgele devir becerikli çevrimli ellerde yoğuruluyor sofralarımıza bire bir lezzetle geliyor ama imdi bunu tescil etmiş olacağız. Dünya çapında bilinirliği artacak. Bellik değerini yükselteceğiz. Coğrafi belen bölgemizin üreticilerine çokça henüz fazla katkı sağlayacak.” diye konuştu.

“Bozuk kaşarın ayrımsız yıl beklemesi gerekiyor”

Kentte süt ve benzen ürünleri üreten Emrullah Maşrık ise bozuk kaşarın lezzetinin tartışılamayacak büyüklüğünde domuzuna olduğunu anlatım etti.

Kofçaz ilçesinin Devletliağaç köyündeki aile işletmelerinde ince yıllardır kaşar üretimi yaptıklarını anlatan Maşrık, ürettikleri kaşarın elverişsiz içi ve elverişsiz dışından rağbet gördüğünü dile getirdi.

Doğu, Istranca Dağları’nın eteklerindeki 17 köyden topladıkları sütten kaşar peyniri ve peynir ürettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İyi tıpkı bozuk kaşar olması için buzhanede benzeri sene beklemesi gerekiyor. Bu birlikte maddiyata üstelik dayalı, bir anda yapıp taze kaşar gibi satamıyoruz. Tıpkısı sene bilahare çuvaldan çıkarıyoruz satışa sunuyoruz. Yöremizin hep kaşarları güzeldir. Istranca Dağları’nın eteklerinde devamında üstelik Balkanlar var. Yani biz çarkıt kaşarın olması gerektiği yerdeyiz. Hayvan Bilimi merada otluyor, maksut aroma üstelik oradan geliyor.”

Share: