KIRKLARELİ – 4 bin 204 öğrenciye ücretsiz kemirmek veriliyor

Milli Eğitim Bakanlığının sağladığı imkanlarla Kırklareli’nde değişik terbiye kademeleri ve meslek türlerinde, tahminî 4 bin mektepli, ücretsiz kemirmek hizmetinden yararlanıyor.

Kentte ekol öncesi, taşımalı ve meslek pansiyonlarında kalan öğrencilere seçkin zaman yunak kemirmek sunuluyor.

Kent genelinde Kırklareli Mesleki ve Maharet Rum Lisesi, Lüleburgaz Öğretmenevi, Babaeski Mesleksel Ustalık Rum Lisesinin mutfaklarının birlikte, pansiyonlu okulların mutfağında öğrenciler için temiz ve mıhlı yemekler aşçılar tarafından hazırlanıyor.

Sabaha cebin aşçıların mesaiye başlamasıyla hazırlanan yemekler, sabahın ilk ışıklarıyla termal kutulara konularak okullara dağıtılıyor.

Kırklareli Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hüseyin Kalkan, AA muhabirine, ücretsiz kemirmek uygulamasının kentte muvaffakiyetli şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Öğrencilerin yemeklerinin okul ve kurumların mutfaklarında özenle hazırlandığını anlatım eden Koruyucu, rastgele dolaşma ayrımlı çeşitlerde ısıdam yemekler üretildiğini belirtti.

Kalkan, ücretsiz kemirmek uygulamasından 4 bin 204 öğrencinin yararlandığını bildirdi.

Özenle hazırlanan yemeklerin öğrencilere hamam ve gailesiz bir şekilde ulaştırılması üzere çalıştıklarını anlatım eden Kalkan, “Okullarımızın pansiyonlarında artan öğrencilerimiz da bu uygulamadan yararlanıyor. Pansiyonlarda küsurat öğrencilerimize antrparantez sabahleyin kahvaltısı ve akşam yemeği veriliyor.” diye konuştu.

“Yemeğin bana olan katkısı çokça yetişkin”

Kırklareli Bilgelik Lisesi 12. sınıf öğrencisi Ulu Özhan ise ücretsiz kemirmek uygulaması ile sağlıklı ve muvazeneli beslendiklerini belirtti.

Öğlen arasında kemirmek yemesinin arkası sıra arta küsurat vaktini de haddinden fazla mebzul değerlendiğini anlatan Özhan, rastgele fırsatta sınavlara tedbir testleri çözebildiğini kaydetti.

Son derslik öğrenciler için vaktin çok majör olduğunu dile getiren Özhan, “Milli Terbiye Bakanlığımızın bize sağlamış olduğu imkanlar yardımıyla öğlenleri burada ücretsiz ayrımsız şekilde yemeğimi yiyebiliyorum. Bunun bana olan katkısı da haddinden fazla muhteşem. Tığ 12. dershane öğrencisi olduğumuz için zaman bizim amacıyla çok değerli. Yemekten arta küsurat vakti üstelik öğüt harıldamak yahut soru çözmek için kendime ayırmış oluyorum.” diyerek konuştu.

12. derslik öğrencisi Zeynep Muazzez ise okulun pansiyonunda kaldığı için ücretsiz yemeklerden faydalandığını belirtti.

Sabah, öğle vakti ve akşam yemeği ihtiyacını okulda giderdiğini anlatan Eren, şöyle konuştu:

“Öğlenleri dışarı geçmek benim çok aşkın vaktimi alıyor. Ama burada nısfınnehar kemirmek yediğimde yaklaşık 15-20 dakikadan sonradan derslerime kânunuevvel ayırabiliyorum. Bu bize çokça yarayışlı oluyor ve sair öğrenciler üzere birlikte büyük bir ilk kânun ateşçi olduğunu düşünüyorum.”

Öğrenci Selin Eren dahi yemeklerin sonuç evre adamakıllı ve içimli olduğunu tabir etti.

Share: