Kırgızistan Dışişleri Bakanı Kulubayev, Çavuşoğlu ile ortak matbuat toplantısında konuştu Açıklaması

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev, ” Türkiye’nin FETÖ ile ilgilendiren hassasiyetlerinin farkındayız. Bizim güvenlik teşkilatımız bu konuda hasis çalışıyorlar ve görüşüyorlar.” dedi.

Kulubayev, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara’bile düzenlenen kuma matbuat toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu ile görüşmelerinde FETÖ üstüne üstelik düşünüm alışverişinde bulunduklarını kaydeden Kulubayev, “Türkiye’nin FETÖ ile ilgilendiren hassasiyetlerinin farkındayız. Bizim asayiş teşkilatımız bu konuda pinti çalışıyorlar ve görüşüyorlar. Dışişleri ve hükümet ile ilişik arkalama gerekiyorsa bu konuları görüşeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Göreve başladıktan sonradan Türk devletlerinin içre önce resmi ziyaretini Türkiye’ye yaptığını belirten Kulubayev, Türkiye’deki temaslarının haddinden fazla verimli geçtiğini kaydetti.

Kulubayev, Kırgızistan ile Türkiye’nin arasındaki politik ilişkilerin bildirme yüksek düzeyde olduğuna belen ederek, Kırgızistan Reisicumhur Döş Caparov ile Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan arasındaki iletişimin yeryüzü faziletli seviyede devam ettiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Kırgızistan’a resmi mülakat üzere mail zamanda beklediklerini söyleyen Kulubayev, “Orada Erdemli Düzeyli Mühim Konsey toplantısını düzenlemeye hazırız. Kırgızistan Reisicumhur Caparov dört gözle bekliyor. İki büyüklük arasında tecim, envestisman, kültür bağlantısı en faziletli seviyededir. Konuştuğumuz kabil bu senenin böylecene inşallah tıpkısı milyar dolar ticari hacme ulaşmış olacağız.” diyerek konuştu.

Kulubayev, Rusya koridoru sadık olduğu için Avrupa’dan gelen ürünlerin Türkiye üzerinden geldiğini ve iki büyüklük yöneticilerinin mümasil zamanda tıpkısı araya geleceklerini düşündüğünü söyledi.

“Türkiye’nin Kırgızistan’a desteğini bağımsızlığından bu yana hissediyoruz”

İki talih arasındaki diplomatik ilişkilerin 30. sene dönümünde olduklarını anımsatan Kulubayev, “Türkiye’nin Kırgızistan’a desteğini bağımsızlığından bu yana hissettiklerini” ve bazen eksikliklerin bile hükümet seviyesindeki görüşmeler sonucunda tamamlanacağını belirtti.

Kırgızistan’daki Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi’nde Kırgız öğrencilerin haddinden fazla güzel bir terbiye aldıklarını söyleyen Kulubayev, ” Ilımlı Asya’da Maarif okulu açıldı. Onu destekliyoruz. Çocuklar Maarif Okulları’nda görmek istiyorlar. Biz birlikte bunu destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmaların fiyatları arttırdığına değinen Kulubayev, gıda güvenliğiyle ilgili yerine bile transit taşımanın Türkiye’den geçtiğini ve bu konuyla ait yerine da Türk tarafıyla diyaloglarının devam edeceğini söyledi.

Kulubayev, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna Savaşı’nda arabuluculuk yapmasını çok önemsediklerini belirterek, “Reisicumhur Erdoğan’ın aut siyaseti acun genelindeki besin krizine, açlığa ve Ukrayna’daki barışa yönelik adımlara destek veriyor ve sizin bu politikalarınızdan yağlık tığ hava duyuyoruz.” dedi.

“Türkiye üzerinden dünyayla bağlantı kurmak istiyoruz”

Kulubayev, sonuç dönemde acun genelindeki gelişmelerin arkası sıra önemi kalan Orta Asya ve Çin’e ulaşan Barış müteaddi Orta Koridor’a ilgili soruyu şu şekilde yanıtladı:

“Ölçülü Asya ülkelerinin transit geçiş seviyesi faziletkâr, onun amacıyla şu anki durumda transit lojistiği sıkıntıda. Besin güvenliği yetişkin. Yükler Avrupa’dan Asya’ya, Asya’dan Avrupa’ya, Mutedil Asya, Barış Denizi ve Türkiye üzerinden geçmektedir. Bu mesafelik Kırgızistan üzere dahi çok önemlidir. Bu konuda yapılan üçgen toplantılara çokça önem verdik. Bu koridora akmak için ilişki gösteriyoruz.”

Kulubayev, ülkeler arası bağlantıların gerçekleşmesi amacıyla Kırgızistan’ın öneminin arttığını kaydetti.

Ülkelerinin okyanuslara sınırı olmadığını tamlayan Kulubayev, “gelecekte Türkiye, Barış ve Çin üzerinden (espas yoluyla) bağlantı inşa etmek istediklerini” vurguladı.

Share: