Kesilecek bacak parmağı kurtçuk tedavisiyle kurtarıldı

Diyarbakır’üstelik “buerger hastalığı” (kol ve bacakta arter tıkanıklığı) zımnında esen ayağının başparmağının kesilmesine karar sunulan züğürt, geçerli sürfe tedavisiyle baştan yürümeye başladı.

Mehmet Dengi’nin (44) ölçüsüz sigara tüketimine sınırlı kendisine kestirmece iki sene evvel sağlıklı ayağının başparmağında zehir oluştu.

Zamanla ilerleyici çığlık ve bacağına büyüklüğünde ilerleyici ağrı şikayeti ile hastaneye başvuran Dengi tıpkısı süre tedavi gördü.

Ancak durumunda salah olmayan Dengi, parmağındaki yaranın ilerlemesi zımnında dolaşma güçlüğü yaşadı.

Bunun üstüne parmağının kesilmesine karar sunulan parasız, akıbet adına Dicle Üniversitesi (DÜ) Geleneksel Mütemmim Tababet Merkezine (GETAT) başvurdu.

Tetkiklerde Dengi’ye “buerger hastalığı” teşhisi konuldu.

Merkezde 3 kamer Lucilia sericata sineğinin larvalarıyla uygulanan Maggot Debridman Tedavisi (MDT) ile Dengi’nin parmağı kesilmekten kurtuldu.

Sağlam kap korunarak yaradaki geberik doku ve hücrelerin temizlenmesi işlemi olan bu otama ile Dengi yeniden yürümeye başladı.

“Etibba parmağımın kesileceğini söyledi”

Dengi, AA muhabirine, doktorların rahatsızlığının sigara tüketiminden kaynaklandığını belirttiğini aktardı.

Parmağında sâdır ateş ve yürümede kalın çektiği amacıyla doktora gittiğini ifade fail Dengi, “Yaram zamanla çoğalıyordu. Yürüyemiyordum, ağrı vardı. Sonuç olarak parmağımdaki yarada kurtlar imdi. Doktorlar parmağımın kesileceğini söyledi. Korkuyordum.” dedi.

“Larva tedavisiyle yaralarım kapandı, yürüyebiliyorum”

Dengi, parmağının kesilmesiyle üstelik bu hastalıktan kurtulamayacağını, hastalığın bacağına kadar yayılabileceğini öğrendiğini dile getirerek DÜ GETAT’ta gördüğü tedavi ile parmağının kesilmesine lazım kalmadığını anlattı.

“32 yıl sigara içtim. Yürümede güçlük çekiyordum. Kurtçuk tedavisiyle yaralarım kapandı, parmağım kurtlardan temizlendi. Şu anda yürüyebiliyorum. Ağrılarım geçti.” diyen Dengi tedavisinin sürdüğünü ifade etti.

“Bu asıl vakalarda erken müdahale çok heybetli”

DÜ Tababet Fakültesi Aile Hekimliği Asıl Haber Dalı Akademisyen Dr. Ahmet Yılmayan, hastanın şikayetlerinin damar kan dolaşımı bozukluğu olan buerger hastalığından kaynaklandığını belirtti.

Yılmaz, hastada iyileşmeyen ayrımsız keskin ve hareket, bacağında üstelik veca şikayeti olduğunu aktararak “Bize geldiğinde haddinden fazla yara durumdaydı. Ölmüş dokular oluşmuştu. Aldanmaz evolüsyon hadisesi yaşanmıştı. Yarasında çokça okkalı nesiç kaybı gelişmişti ve hızlı hızlı ilerlemekteydi. Veca şikayeti çok nazik tıpkı sav teşkil ediyordu. Bu, yıllardır kullanmakta olduğu sigaranın etkin olduğu yaradılış deveran bozukluğundan kaynaklı benzeri hastalık.” ifadesini kullandı.

Üç kamer uyguladıkları MDT ile Dengi’nin yerinde düzelme sağlandığını belirten Yılmayan, soy kan dolaşımı bozukluğunun tedavi ve er teşhis müstelzim aynı hastalık olduğunu vurguladı.

Yılmaz şunları söyledi:

“Bu kabil vakalarda erken engelleme çokça eke ve er müdahalenin yapılabilmesi üzere de er kişileştirme çok makro. aksi hâlde acı hızlı tıpkı şekilde ilerliyor. Engelleme edilmez evet birlikte tedavi edilmezse kapsam tedaviye cevap veremeyecek kuzuluk geliyor. İlgili alanın kesilmesinin devamında yaranın büyümesiyle uzuvların birlikte haddinden fazla serbest benzeri alanda kesilmesi mecburiyetini doğuruyor. Bu otama, iyileşmeyen geberik doku içeren ten ve yumuşak doku yaralarında, tab, detaylı süreli yatağa sadık kalmadan çevre gelişen ülser tipi yaralarda, huy deveran bozukluğuna mecbur yaralarda, nöropatik kadem yaraları ve iyileşmeyen travmatik yahut faaliyetler sonrası yaralarda uygulanıyor.”

MDT nedir?

Maggot Debridman Tedavisi (MDT), yara civarında bulunabilen sağlam kap dokusu korunarak bu yaradaki ölmüş nesiç ve hücrelerin temizlenmesi işlemi adına biliniyor.

Bu tedavi, el ve iyileşmeyen siyah renkli dokusu kâin yani geberik hücreleri olan, özellikle antibiyotiklerle geçmeyen iltihaplı yaralarda çığlık içindeki ölmüş dokuyu temizlemek üzere etkin ve mıhlı larvaların (sinek larvaları) tıpkısı insan yahut hayvanın iyileşmeyen deri ve rahat nesiç yaralarına bırakılması ve bu yarada izleme edilmesini içeren benzeri biyoterapi türü.Share: