Kendisi aktarım beklerken kardeşinin organlarının bağışlanmasını sağlayıcı ağa kat sayı oldu

Böbrek hastalığı nedeniyle nakil bekleyen ve mevt eden kardeşinin namına uyan böbreğini almak hesabına bağışlanmasını sağlayıcı Trabzonlu Hakkı Aytaş, yaşıt bir çizi sergiledi.

Aslen Oflu olan ve Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde cıvıl cıvıl 58 yaşındaki Hakkı Aytaş, bire bir süre önce diyabetle savaş etmeye başladı. Diyabet tedavisi bitmeme ederken kendisine kolon kanseri teşhisi bile konulan Aytaş, ameliyatla geçmiş evrede bu hastalığı yendi.

Diyabete sadık bazı organlarının hasar görmesi sonucu böbrek rahatsızlığı güçlü ve tedavisine İstanbul’de devam eden Aytaş bir yandan haftada 2 aktarılma diyalize girerken ayrıksı yandan da kadavradan organ aktarımı için sıraya alındı.

Hakkı Aytaş, bu süreçte, kız kardeşi 52 yaşındaki Feride Aytaş’ın akıl kanaması geçirmesi konusunda çabucak memleketi Trabzon’a geldi. Kanuncu Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkililerinin sakil bakımda tedavisi devam fail kardeşinin düşünce ölümünün gerçekleştiği bilgisini vermesi konusunda Aytaş, organ bağışı konusunda başka 3 kardeşiyle görüştü. Ailenin ortak kararıyla Feride Aytaş’ın organları bağışlandı.

Hakkı Aytaş, kardeşinin namına uyan böbreğini kabul etmek yerine organın daha ivedili durumdaki hastalara nakledilmesini istedi. Bu sayede Feride Aytaş’ın organları hastalara nakledilmek amacıyla Erzurum, Samsun ve Adana’ya gönderildi. Feride Aytaş’ın böbreğinin Erzurum’bile tıpkı hastaya nakledildiği öğrenildi.

“Henüz müstacel durumu olan hastaya nakledilmesini akıllıca gördüm”

Trabzon’un Of ilçesindeki evlerinde taziyeleri kabul fail Hakkı Aytaş, AA muhabirine, kolon kanserini atlattıktan bilahare böbrek hastalığına sadık haftada 2 aktarılma diyalize girdiğini söyledi.

Böbrek naklinde tam olduğunu tamlayan Aytaş, “Kardeşimin bu rahatsızlığı gelişti ve apar topar Trabzon’a geldik ve ilişki haset meridyen düzlemi akıl ölümü gerçekleşti. Örgen naklindeki rüfeka teklif ettiler, ailecek oturduk ve organlarını bağışlama kararı aldık.” dedi.

Aytaş, ondan sonradan da kardeşinin böbreğinin önce kendisine teklif edildiğini dile getirerek “Ego istemedim. Henüz acil durumu olan hastaya nakledilmesini henüz uygun gördüm. Mevcuttaki durumum aman aman evgin değil, çok elan ivedi hastalar var. Bu düşünceyle ben zat hakkımdan feragat ettim.” diye niteleyerek konuştu.

Aytaş, “Duyduk kim kardeşimin organları 5 hastaya umut ergin. Özellikle dahi karaciğerinin Adana’birlikte 16 yaşında aynı hastaya nakledildiğini, operasyonun çokça henüz kalburüstü geçtiği bilgisini aza naklindeki arkadaşlar bildirdi.” açıklamasında bulundu.

Uzuv nakli koordinatörlüğündeki ilgililerin dahi haddinden fazla apotr olduğunu tamlayan Aytaş, “Kız kardeşime hangi ego ne kardeşlerim, hiç kimesne, organ naklinde yaptığımız faydalı kadar faydalı yapamaz. Bunu lütfen insanlarımız böyle değerlendirsin.” dedi.

Herkesi organ nakli üstüne duygulu olmaya çağıran Aytaş, ara sıra bu konuda bilinçsizce dedikodular yapıldığını anlatım ederek şunları söyledi:

“Aynı abi kendisine hakkım. Aktarım muntazır benzeri hastayım. Biliyorum kim ömrümün sonuna kadar tek uzuv kız kardeşimin böbreği kadar ağır ezgi olmayacaktır. Elbette tıpkısı organ çıkarsa çıksın benzeri anne babanın çocuğuyuz, genetiğimiz tıpkısı. Bu büyüklüğünde ahenktar bir uzuv cins mi ben bunun bilincinde olan bir hastayım. Buna karşın tercihimi ihtiyaçlı birinden yana kullandım. Bundan kontekst bu işin, düşüncenin kirletilmemesi taraftarıyım.”

Güre benzeri hastaya düş olmanın tanım edilemeyecek tıpkı ruh olduğunu vurgulayan Aytaş, “Kız kardeşime on paralık kimesne o yavru kadar gönül borçlusu olanaksız. 16 yaşında benzeri çocuğun hayat bulmasının ne girmek olabileceğini biraz bu işlerin içinde hayatiyetli birisi kendisine biliyorum.” dedi.Share: