Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Sapiyev, Güneydoğulu halıcıları görüşme etti

Kazakistan Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, Güneydoğu ve Gaziantepli halıcılarla bire bir araya geldi.

Güneydoğu Küçük Asya İhracatçı Birliklerinden (GAİB) yapılan açıklamaya göre, Sapiyev GAİB’i görüşme etti.

Burada Güneydoğu Rum Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan ve yönetim kurulu üyeleriyle buluşan Sapiyev, iki ülke arasındaki ticari ilişkinin en üst noktalara taşınabilmesi üzere Türk yatırımcılara temas çeşit kolaylığın sağlanacağını belirtti.

Zeynal Abidin Kaplan ise Kazakistan’ın Türkiye amacıyla dost olmaktan mavera ahi aynı ülke olduğunu vurguladı.

İki devlet arasındaki kopça hisse senedi hacminin geliştirilmesi amacıyla üzerlerine düşenleri yapacaklarını aktaran Kaplan, şunları kaydetti:

“Halı sektörü üzere Kazakistan pazarı bizim amacıyla büyük öneme erbap. Türkiye’nin ülke bazında bildirme aşkın halı ihraç ettiği ülkeler beyninde 9. sırada kayran alan Kazakistan, Güneydoğu’nun ihracatında ise 7. tam kayran alıyor. Son 12 maaş süreçte bölgemizden bu ülkeye ayrımsız eski yıla oranla yüzde 2,2’lik artışla 43 milyon 831 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirdik. Kazakistan’a yönelik ihracatımızda düzenli tıpkı artış söz konusu. Ahi ülkemizin kalkınması ve gelişmesi üzere bizler de lüzumlu tetkikat yaparak önümüzdeki süreçlerde buralarda gerekseme mahsus sektörlere müteveccih yatırımlar yapabiliriz. Bununla ait muktezi çalışmaları yapacağız.”

Share: