Kayseri’de Patrik Sahak Maşalyan’ın yönettiği “Miçing” ayini düzenlendi

Kayseri’deki Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nde Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’ın yönettiği ayinde depremlerde hayatını kaybedenlere dua edildi.

Caferbey Mahallesi’ndeki kilisede planlı “Miçing” ayinine ayrımlı illerden mevrut Ermeni kökenli Türk vatandaşları katıldı.

Yaklaşık 3 saat süren ayinde, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenler amacıyla de yakarış edildi.

Maşalyan, ayinin peşi sıra yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını zımnında bu ayini 3 yıldır gerçekleştirmediklerini söyledi.

Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nin onarıldığını nâkil Maşalyan şunları kaydetti:

“Bu yıl akmak istedik zira kilisenin birlikte onarımı yapılmıştı. Esasta biz 6-7 otobüsle gelecektik ancak deprem dolayısıyla ertelendi o turlar amma bugün geldik, ayinimizi yaptık. Kayseri’deki başkaca Orta Anadolu’daki biricik Ermeni kilisesi bu. Kayseri için dahi aynı pozitif ayar içeriyor zira turistler buraya geliyor, ibadetlerini yapabiliyor, kategorik tıpkı kilisemiz. Allah’ın izniyle her yıl buraya gelmeye bitmeme edeceğiz. Burada sayın Belediye Reisi ile görüştük. Kendisi de çokça çıplak görüşlü tıpkısı alemdar. Değme türlü müzaheret kiliseye yapılıyor. O anlamda teşekkürname ediyoruz kendilerine. Öyle ki kıvançla ayrılıyoruz. Ecdadımızın, depremzedelerin ruhlarına dualarımızı yaptık. Hayırlara açkı olsun.”

Share: