Kayısıya alternatif olarak zafran eken dikici, mahsul alınca istihsal alanını genişletti

Malatya’da kayısıya alternatif namına zafran ekimi yapan çiftçi, üretimde kalburüstü olunca teşrinievvel alanını artırdı.

Battalgazi ilçesine sadık Yarımcahan Mahallesi’nde babadan kalma arazide kayısı ve buğday üretimi eden Yenmiş Akçin (47), gelir getirici bakir ürünlerin araştırmasını yaparken safranla karşılaştı.

Safranbolu’dan 2017 yılında safran soğanı getiren Akçin, kayısıya mütenavip adına bu ürünü ekti.

İlk hasadında liyakatli olan Akçin, ürettiği safranı İstanbul’birlikte aktarlara satıp sağlık elde edince henüz aşkın ilk teşrin yapmaya karar verdi.

Akçin, 30 kilo safran soğanıyla 450 metrekare alanda başladığı üretimini 315 kilogram soğanla 1,5 dönümlük arazide sürdürüyor.

Baharatçılara, aktarlara küresel satıyoruz”

Muzaffer Akçin, AA muhabirine, safranı üretim maliyetinin bağan olması, elan bir iki işçiliğinin olması ve çok su istememesinden dünya yetiştirmeye başladığını anlattı.

Kayısı üretimine devam ettiğini dile getiren Akçin, şöyle konuştu:

“Kayısıyla gelişigüzel ayrımlı ürünler pekiştirmek istedim. Kayısının yanında ikinci ve üçüncü ürüne gerekseme olduğu kanaatinde olduğum üzere sınama ekimi yaptım. 30 kilogram soğanla başladım, 300 gram zafran elde ettim. 315 kilogram soğanla üretime bitmeme ediyorum. Şu dakika 5. yılın hasadını yapmaktayım. Safran aromatik tıbbi bitki olmanın birlikte tıpkısı zamanda ayrımsız ilkbahar. Zafran dünyada arz fiyatlı baharat namına bilinmekte. Bir gram safranın fiyatı 100 liralık civarında. Safranın içerisinde stigmas denilen kırmızı iplikcik ile zerrin renkli çiçek tozu var. 180 çıngı iplikcik 1 gram zafran yapıyor. Bunları lüp süresince kurutup bağlı kutularda ambalajladıktan sonraları satışa sunuyoruz. Baharatçılara, aktarlara toptan satıyoruz. Tertipsiz kendisine de çevremizde isteyenlere satıyoruz.”

Safranda 15 Ekim’da filizlenme son teşrin ayında dahi çiçeklenmenin başladığını, hasadın 8 derecenin altındaki hava sıcaklığında yapıldığını anlatan Akçin, “İki dekarlık alanda ancak bir kilo zafran elde edilebiliyor zira 180 çiçekten fakat bire bir gram safran elde ediliyor, fiyatlı olmasının asıl sebebi da bu. 450 metrekare alanda ekime başladım. Bu sene 1350 metrekare alanda ekim yapıyorum. Zafran yetiştiriciliği kayısıya göre henüz birkaç işçilik ve maliyet gerektiriyor.” dedi.

“Zafran kıraç yerleri artık seviyor”

Battalgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Basri Hacıoğlu, safranın dünyanın en pahalı baharatlarından olduğunu söyledi.

Safranın derman, boya, kozmetik ve besin sanayide kullanıldığını anlatan Hacıoğlu, deneme ekiminde sükse elde eden Akçin’in üretimini sürdürdüğünü hatırlattı.

Rüzgar almayan arazilerde zafran ekiminin yapıldığını dile getiren Hacıoğlu, “Çiftçimiz özlük imkanlarıyla üretim yapmakta ve ateşçi bile yerinde. Kayısı ve sebze üretiminin yapılamadığı yoz alanlara tıbbi hoş kokulu bitkileri tavsiye ediyoruz. Zafran kıraç yerleri artık seviyor.” dedi.

Hacıoğlu, safran ekimi yazmak talip üreticilerin kendilerine başvuruda bulunmaları halinde koruyucu olacaklarını söyledi.

Share: