Kastamonu’ya yer sarsıntısı göçü: Ocak ve arsalara irade patladı

İstanbul’de 600 binden çok nüfusu barındıran Kastamonulular, Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra memleketine izansız dönüşlere başladı. Başta İstanbul doğmak üzere hareket riski haiz illerden Kastamonu’ya yaşanan göç cihetiyle şu anda hem kiralık hem üstelik satılık sülale evet birlikte yer kalmadı, satılık karı ya de yer fiyatları bile iki kat arttı.

Kahramanmaraş model üslü depremlerin peşi sıra hareket riski haiz illerden Kastamonu’evet yönelim başladı. 3. paye sarsıntı bölgesi olan Kastamonu, Türkiye’nin zelzele bakımından en emniyetli kentleri ortada gösteriliyor. Kastamonu’ya özellikle İstanbul, başta kalkmak için ayrımlı şehirlerden vatandaşlar yerleşmeye başladı. İstanbul’a arz aşkın barhana veren iller beyninde düzlük düzlük Kastamonu’evet yaşanan depremlerin arkası sıra göç eden vatandaşlar dahi mankafa dönmeye başladı. Kastamonu’nun hem köyleri hem ilçeleri hem birlikte kent merkezine ağırbaşlı dönüşlerin olması sebebiyle kentte kiralık ya üstelik satılık arsa yahut evler için balaban murat yaşanıyor. Emlak hareketliliğinin eğlenme noktasına geldiği Kastamonu’bile gayrimenkule müteveccih talebinde artması sebebiyle fiyatlar iki bitirme arttı.

“Hem kiralık hem birlikte satılık evimiz şu anda bulunmayan”

Laf ile ait açıklama işleyen Kastamonu Emlakçılar Derneği Başkanı Hasan Dürüst, “Zelzele açısından Kastamonu şu anda ayrımsız risk barındırmıyor. Kastamonu fay hattında değil, o yüzden tehlikesiz illerden birisi. Kastamonu’ya alelhusus İstanbul’dan ağır irade var. İstanbul’birlikte ihtimal ayrımsız depremden dolayı Kastamonu’birlikte tevakkuf etmeyenler şehrimize dönmeye çalışıyorlar. Özgür evler ya de arsalar arıyorlar. Gelenler bile, ‘genişlik fazla 5 eğik habbe var mı’ diye niteleyerek soruyor. Faziletkâr eğik binalardan çekiniyorlar. Her dönme bununla ait talepler alıyoruz. İnşallah bu süreç geçicidir. Halkımızın bu tedirginliği benzeri dakika ilk biter. Familya talepleri fazla, kiralar haddinden fazla aşkın arttı. Bizler kiralık ya dahi satılık karı ya bile arsa bulmakta sarp çekiyoruz. Şu anda elimizde kiralık evimiz bulunmayan. Açıkçası satılık evimiz de yok. Pandemi da yapılan evler azaldığı üzere ikinci umum evler bulunan şu anda. Cümle kendi imkanlarına bakarak benzeri eş sahibi olmaya çalışıyor. Yeni çatı stoku şu anda bulunmuyor. Şu anda tek kimesne erdemli katlı evlere arzulu olmuyor ama bunun arızi olduğunu düşünüyorum. İleride tekrar tıpkısı şekilde talepler olacaktır. Bize bu zelzele düşündürdü ki Cumhurbaşkanımızın dediği gibi yatay mimarlık yapılması gerekiyor. Milletimizin şu anda TOKİ konutlarına talebi var. Zaman iki dirilik TOKİ konutlarında eviniz var mı diyerek geldi. İnşallah bundan sonraki yapılaşmalar yatay mimari tamam, henüz sağlam binalar yapılır ve bu tedirginliğimizi da üzerimizden atarız” dedi.

“Mevcut gayrimenkuller değerlenerek fahiş fiyatlara kadar imdi”

Kastamonu’birlikte 2016 yılından beri emlakçılık sektöründe zindelik gösteren Mete Kurtcuoğlu ise mevcut gayrimenkullerin yer sarsıntısı sonrasında irade görmesi üzerine değerlendiğini kaydederek, “Zelzele olduktan ahir araştırmalarda Kastamonu’nun zelzele olma riski arz bir iki illerden biri olduğu açıklandı. Günümüzde hikmet üstelik hızlı yayıldığı için bu de otomatikman şu anda Kastamonu çok göç almaya başladı. Kastamonu, deprem riski yeryüzü beş altı illerden birisi olması sebebiyle biz, kiralama evet de daire mübayaa noktasında özellikle abes arazi, tarla, arsa üzere yerler çok aşkın irade görüyor. Kastamonu, şu anda balaban aynı barhana yaşıyor. Ziyadesiyle hangi isticar talebini karşılayabilecek durumdayız ne da ev satın kabul etmek noktasında bu talebi şu anda Kastamonu’nun gayrimenkul noktasında bulunan iktisadi şartlardan dolayı elde bulunan gayrimenkuller çok fahiş fiyatlara çıktı. Merakla bizler dahi bu işin sonunun nereye gideceğini bekliyoruz. Bu göç dalgası hangi büyüklüğünde sürecek bilemiyoruz” diye konuştu.

“Kastamonu’nun, bilakis yaşanan bu göçü karşılayabilecek durumu namevcut”

Kastamonu’nun bilakis yaşanan göçü karşılayamayacağını belirten Kurtcuoğlu, “Bu zelzele endişesi arızi, geçecektir. Unutacağız, lütfetmek zorundayız. Gayrimenkuller olmayınca satışlar ne noktaya gidecek evet da vatandaş kiralık sülale bulamayınca İstanbul’dakiler ya dahi başka illerde yaşayanlar anlaşılan tıpkı müddet bilahare yerlerinde kalacaklar. Şu anda bire bir panik, bir ürkmek yaşanıyor. Göçün de bundan kaynaklandığını düşünüyorum. 5-6 ay bilahare yüzdelik 25, 1 sene sonrasında yüzdelik 50 gibi tersine göçün azalacağını anlayış ediyorum. Yer çokça kâm şu anda köy arazilerinde, arsada, tarlalara var. Yılbaşından önceki temas taşınmazlar seçim dalgası üstelik vardı, bizler fiyatların galiba bir oranda artacağını durum ediyorduk. Hareket fiyatları iki katına çıkarttı. Söz Gelişi Aralık ayında sattığımız 2+1 ofis 800 bin TL bandında iken bizler bin 100-bin 200 liralık olarak tahmin ediyorduk. Ama deminden bin 500 liralık bandına kullanılmış durumda” şeklinde konuştu.

“Alelhusus İstanbul’dan Kastamonu’ya haddinden fazla fazla dönüşler var”

Kastamonu Emlakçılar Derneği Başkan Yardımcısı Mehabetli Aydemir üstelik, “Faziletkâr bükülmüş dairelerde oturan arkadaşlarımız, depremlerde sallandıklarını ve çok gergin olduklarını ve bundan etraf birlikte 300-500 metrekare yer aradıklarını ve buralara bir tane katlı evet birlikte iki kıvrım evler yapmak istediklerini söylüyorlar. Tığ de bunları görüyoruz, takip ediyoruz. Yüksek eğik yapıların bundan sonra yapılmaması ve tedarik alınması, birkaç eğik inşaatlara onay verilmesini istek ediyoruz. Pandemi sırasında Kastamonulu olanların talepleri çokça aşkın oldu. Kastamonu’nun köylerinden, ilçelerinden olanlar anlayışsız periyot konusunda biraz elan hızlandılar. ‘Memleketimizde bir evimiz olsun, kalacak yerimiz olsun’ görüşü biraz henüz gündeme geldi. Talepleri bulunuyor ama onlarda artık yer sarsıntısı zımnında familya ya da arsa arıyorlar. Hür evleri irade ediyorlar. Akıbet yaşanan depremden bilahare arzu arttı, bu yüzden kiralık yerimiz çokça birkaç. Yok denilecek durumda beş altı. Pandemi ile gelişigüzel yeni inşaatlarından olmamasından üstelik kaynaklanıyor. Yurtlarımızda ehliyetli kapasitede değil, darülfünun öğrencileri birlikte kiralık evler arıyor. Kiralık evlerin çoğu mektepli ağırlıklı oluyor. Bu yüzden talepler çok oluyor. İstanbul’da şu anda Kastamonulular ikinci tam isim bakımından” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: