Kastamonu’da boğanak ve meşbu hayatı pahal etkiledi

Kastamonu’da bora ve komple hayatı pahal etkiledi.

Kent merkezinde hareketli olan meşbu ve sağanaktan kaçan bir nice çoban aracını çevredeki akaryakıt istasyonlarına çekti.

Su birikintileri şehir içi ve kentler arası karaca yollarında trafikte aksamalara sefer açtı.

Su birikintilerinden geçmeye çalışan ara sıra vesait arızalanarak yolda kaldı.

Sunta Kavşağı’ndaki ast geçidin Kastamonu- Karabük yönü ile İnebolu-Kastamonu kara yolunun Kuzeykent Kavşağı mevkisi akarsu birikintisi zımnında bire bir süre ulaşıma kapatıldı.

Polis ekipleri bora zımnında sürücülere değişik yolları kullanmaları üzerine uyarıda bulundu.

Uray ve Karayolları ekipleri, akarsu birikintisi olan yollarda özleştirme çalışmasına başladı.

Trafik ekipleri da kontrollü şekilde ulaşımın sağlanması için himmet yürütüyor.

Vatandaşlardan Mehabetli Zayıfoğlu AA muhabirine, alt geçitten geçe aracının arızalandığını söyledi.

Daha sonraları çevredekilerin dahi yardımıyla aracını sudan çıkardıklarını rapor fail Zayıfoğlu, ” Bartın’dan Kastamonu’ya kardeşimin yanına gelmiştim. Alt geçitten geçe aracım stop etti. Suyun süresince kaldık. Arabam şu anda çalışmıyor.” dedi.

Sağanağın arkası sıra kentteki benzeri haddinden fazla hareket yerinde taşkın yaşandı.

Kent merkezindeki tıpkı alışveriş merkezinin ise tavanında yıkılma meydana geldi. Tavanın çökmesi vatandaşlar marifetiyle çökertme telefonuyla görüntülendi.

Kastamonu- Sinop yağız yolunda ise yola devrilen ağaçlar dolayısıyla muvasala kontrolü olarak sağlanıyor.

Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, kent merkezinde bodur sürede korkulu tıpkı yağışın enerjik olduğunu söyledi.

Yağışın ardından belediyeye 400 ihbar yapıldığını anlatan Vidinlioğlu, “Kastamonu gibi dere yatağının iki tarafına konuşlanmış oranla çukurda mütezayit illerde hangi yazık kim bu gestalt dominant felaketleri haddinden fazla elan çok tahribat yapıyor. Bunlara tedbir almıştık ama yağmur miktarının fazlalığıyla alay malay istemediğimiz hâller oluyor. Ekiplerimiz tün boyu çalışacak. Farklı ilçelerimizden vidanjörler istedik.” dedi.

Özellikle şehrin çukurda mütezayit yerlerinde akarsu baskınlarının yaşandığını kaydeden Vidinlioğlu, “Şu anda hep ekiplerimiz uyanıklık halinde. Ego üstelik sahadayım. Şu anda 6-7 vidanjör devrede. İnşallah kısa sürede giderilmiş ederiz.” diyerek konuştu.Share: