Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, gazetecilerin sorularını yanıtladı Açıklaması

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Çalım, eskimemiş bölük projesini açıkladıklarında toplumun tekmil kesimlerini mutlu edecek, bilcümle kesimlerinin beklentilerini karşılayacak, fiyatların ve kiraların elan bile düşüşe geçeceği tıpkısı süreci bütün gelişigüzel göreceklerini belirtti.

Gelgel, Esenler Kentsel Tahavvül Projesi kapsamında tamamlanan 1’inci girişim konfirmasyon töreni öncesi iletişim araçları kurumlarının kitap yönetmeni ve vukuf müdürleriyle bire bir araya geldi.

Toplantıda davetlilerin sorularını yanıtlayan Hava, göz fiyatlarındaki artışın, ati sene yüzdelik 25’ten aşkın olamayacağının kanuni adına Meclis’te düzenlendiğini söyledi.

Konut arzını artırmaya müteveccih mefret tıpkısı emir ortaya koyduklarını dile getiren Çekicilik, içtimai projelerin birçoğunu yaptıklarını, Cumhuriyet tarihinin yer nazik sosyal basamak projesini de Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eylülde açıklayacağını dile getirdi.

Hava, bu kampanyayı açıklar açıklamaz ev kiralarında ve fiyatlarında düşüşler gördüklerini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Gençlerimiz bu umutla bu konutlardan algı. Emekliler, engelliler, şehit ve gazi yakınlarıyla madun dirimsel grubundaki vatandaşlarımız familya sahibi olacak. Bu heybetli bire bir iradedir. ‘Yapacağız, edeceğiz.’ demenin ötesinde bu imkanı sunmak, sunduğunun üzerinde elan fazlasını beslemek eke tıpkısı iradedir. İnşallah ev projemizi açıkladığımızda bile toplumun yekpare kesimlerini bahtiyar edecek, bilcümle kesimlerinin beklentilerini karşılayacak, bu manada üstelik fiyatların ve kiraların daha dahi düşüşe geçeceği tıpkısı süreci hepimiz göreceğiz.”

Çalım, bölük fiyatlarının son 1,5-2 yıllık süreçte bölgesel yerine farklılık göstermekle birlikte yüzde 100’ü aşan oranlarda değiştiğini vurgulayarak, kiralarda birlikte artış olduğunu kaydetti.

Amaç Hava, “Bu manada bir nicelik yüklemek vatandaşımızı ibnelik etmek peki amma bu artışlardan vurdumduymaz geleceğini düşünüyoruz. Bunu fiili satışlarda birlikte görüyoruz. Ilkgüz-teşrinievvel bakımından kısım buna ilişik kampanyalara başlayacak. Hem basamak alımında faiz ve yapım desteği, vatandaşımıza alım desteği noktasında bir nice kampanyayı yürütecektir. Bunu bilcümle birlikte göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yeni bölük kampanyası

Eylülde yapılacak kampanyaya ilişkin detayları paylaşan Çalım, şunları söyledi:

“Göz kampanyasının koordinasyonunu eylül ayında Yurt Bölük Umumi Müdürlüğümüz yapacak. Cemi sektörün, Türkiye’bile itidalli ve mutedil üstü proje özne tamlık sektörün içine karışma olacağı, bizim de bizzat bu projeye bindi olacağımız bir kampanyayı Emlak Ev Genel Müdürlüğümüz henüz önceki bile yapmıştı, demin da inşallah tüm sektörle gelişigüzel, tamam yurt firmalarıyla alay malay eylül ayı içerisinde bu süreci başlatacaklar. Eylül’de konut seferberliğimiz TOKİ Başkanlığımız eliyle başlayacak ve topyekun hep kısım olarak vatandaşımızın bu noktada yanında olmaya bitmeme edeceğiz. Kentsel dönüşümle ilgilendiren mütezayit maliyetler çerçevesinde desteğimizi 600 bin liraya ve 600 temel puana çıkaracak çalışmayı yaptık. Sayın Reisicumhur’mızın onayıyla inşallah bu destekleri artık vermeye devam edeceğiz.”

Çekicilik, gerçekleştirilen bir düzenlemeyle belediyelerle yapılacak kentsel transformasyon projelerinde belediyelere yüzde 50’ye büyüklüğünde repo desteği verileceğini anlatarak, kirayla ilgilendiren aktüel şartlara göre artışları yaptıklarını, projelerde bunun 2 bin liraya büyüklüğünde çıktığını, riskli yapılarda 1100 liraya ulaştığını dile getirdi. Alım, vatandaşa bu desteklerin yapılmaya devam edeceğini vurguladı.

NAe Sao Paulo gemisini sökümü

Gurur, NAe Sao Paulo gemisinin sökümü konusunda kamuoyundaki tartışmalara ilişkin şöyle dedi:

“Uluslararası kasaba mevzuatı, bizim ülkemizdeki kanunlarımız 9,2 titrem asbest kâin geminin ülkemize gelmesi noktasında temas çevresel risk içermediğini, bu 9,2 tonun mevzuat çerçevesinde soğurma edilebilen ve bunu kasaba kanunları çerçevesinde da bertarafının sağlanabileceği ayrımsız hacim adına görüyor. Tekmil acun görüyor bunu. ve tığ şurası söyledik, bu gemi devlet karasularına girer girmez tespitlerimizi yapacağız, bize bildirilen vatandaşımızı, milletimizi bu manada hayatını riske atacak, çevreye engel verecek, bize bildirilen tutarlar ve bilgiler dışında seçkin bilgiye rastlarsak bu gemiyi ülkemize sokmayacağımızı birlikte kemiksiz benzeri şekilde söyledik ve sokmayacağız. Karasularımıza girdiğinde, belki üstelik girmeden önce gidip bunun denetimini yapacağız, bize bildirilen arsıulusal belde mevzuatı, ülkemizdeki mevzuatlar çerçevesinde bu sınırlara uyuyorsa eğer, ‘Evet, sen sınırlara uyuyorsun’ diyeceğiz. Ama uymuyorsa, tığ karasularımıza gelmeden, girmeden bu gemiyi geldiği yere anlayışsız göndereceğiz. Fenomen bu büyüklüğünde kemiksiz.”

Gemiyle ait iddialara reaksiyon

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bu gemiye ait iddialarına tepki gösteren Bakan Gelgel, “Olay bu büyüklüğünde netken, maalesef İzmir Büyükşehir Belediye Reisi’mız çıkıp bunun imdi kendisi amacıyla bu büyüklüğünde aksiyon varken, İzmir’üstelik Bayraklı’da, Karşıyaka’dahi, Konak’ta millet depremle ilgili dönüşüm beklerken, dönüştürmediğin aynı tek çatı yokken, bak ben anlatıyorum, tıpkı yegâne çatı yokken hangi hikmetse gidip 40 yıllık çamı keserken çevreci değilsiniz, amma asbestli gemi, belde mevzuatına uyan, seçkin tip kanuna, yönetmeliğe uyan gemi gelirken dahi dünyanın yeryüzü mefret çevreci kişisi oluyorsunuz. Özge işlerinizi yapamadığınız ve bunu bile hakeza bire bir anlayışla örtme çabanız boşadır. Tığ kemiksiz adına yapılması gerekeni anlatım ediyoruz.” şeklinde konuştu.

İBB Başkanı İmamoğlu’nun söylemi

Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’nun kamu kaynaklarının depreme müteveccih kullanılmadığı, 85 milyon teklik tıpkısı rant oluşturulduğu iddiasını pekâlâ değerlendirdiğinin sorulması üstüne, şunları belirtti:

“Hangi yaptığıyla türkçesi çok ilgilenmiyorum de ama ‘Her sene 100 bin basamak dönüştüreceğim’ deyip bırakın 100 bini 10 bini, 490 pasaj hane dönüştürüp onun de nerede olduğunu bilmediğimiz bire bir süreci yaşıyoruz. KİPTAŞ, biz bile Gayrimenkul Konut Genel Müdürüyken gelişigüzel yıl anlaşılan sayıda proje yapan bir kurumken bugün maatteessüf oradan haddinden fazla ırak bir noktada. İşte haddizatında Ankara’de, İzmir’de, İstanbul’dahi bakış açısı ve ayrımsız burun, gelişim yapmayıp engellendiğini, yaptırılmadığını ifham etmek, gine büyük bire bir rant olduğunu gelir tavrı. Rüfeka bilgili dahi orada, müddeiumumi dahi orada, mahkemeler bile orada türel mücadelenizi yapın, verin. Ki bu milletin 1 kuruşunu aldıysa, ki bu milletin arsasına, arazisine ayn diktiyse sunu çetin cezayı bilcümle alay malay verelim. Yani amiyane burada ihmal söz konusuysa, yani biri çıkıyor işte Simurg Park diyor Zümrüdüanka Park şöyle, evet eş kimse suçlusu, ver savcıya gereğini yapsın. Yık kardeşim ne duruyorsun? Yık ben gittim Bodrum’dahi yıktım, sen üstelik yık, yıkacaksın. Ama ‘Yıkacağım, yapacağım, edeceğim’ evet bunlar değil yani bizim işimiz bu değil.”Share: