Karamanlı üreticiler, yabancı uyruklu çoban ve tarım işçileri amacıyla çakılı maaş düzenlemesi istiyor

Karamanlı üreticiler, ecnebi uyruklu sürücü ve ekincilik işçileri üzere sabit maaş düzenlemesi istiyor

KARAMAN Karamanlı üreticiler, ecnebi uyruklu güdücü ve ekincilik işçileri için çakılı aylık düzenlemesi yapılmasını istiyor.

Karaman Ekincilik Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Söz, zirai istihsal sezonunun başlamasıyla sektörde istihdam edilen ecnebi tabiiyetli ekincilik işçileri ve çobanların efdal sevap talebinde bulunduğunu söyledi. Hezel, tarımsal üretim yaparak işçi çalıştıran işletmeler ile üreticiler bu ecir ve taleplerin altından kalkılmasının cins olmadığını belirterek, “Özellikle gençlerin tarımdan uzaklaştığı ve kırsalda varagelmek istemediği bölgelerde tarımsal üretim ile hayvancılık sektörünün neredeyse yüzde 90’ında yabancı tabiiyetli işçiler çalışıyor. Bugün tıpkısı ecnebi tabiiyetli çobanın üreticiden istediği mahiye maaş 12 ila 15 bin liralık arasındadır. Buna yaklaşık 7 bin liralık birlikte harcama eklenince bu cirim 20 bin lirayı geçiyor. Geçtiğimiz yıllarda bu işçiler aylığı 300-400 dolar civarında paraya çalışıyordu. Şimdi ise üreticilerden nesnel rakamlar dilek etmeye başlamışlardır. Şu an kırsaldaki sorunlar, enfrastrüktür sıkıntıları kadar takatli çokça faktörden âlem üreticiler çalıştıracak yerel iştirakçi bulamıyor. Sonuç yıllarda ülkemize göçmen olarak mevrut yabancı uyruklu bu eşhas tarım ve endüstri sektörü tevessül etmek üzere iştirakçi açığına balaban yardım sağlamıştır. Ancak bu işçiler umumi olarak resmi bire bir statüde çalıştırılamadığı için kayıt dışı çalışmalardan âlem ülkemizde belirlenen minimum sevap ve kalifiye elemanlara sunulan ücretler kabilinden kanuncu tıpkı aylık ita şansı oluşmamıştır. Alelhusus ülkemizde yaşanan iktisadi gelişmeler sonrası küsurat aylık zamları zımnında yabancı tabiiyetli tarım işçileri bile işverenlerden keyfi mahiye masrafı akseptans edilemez rakamlara ulaşmıştır” dedi.

Kortej, illerde müteharrik ecnebi uyruklu işçilerin çalıştırılması ve ücretlerin ülkemizde makbul maaşlar göz önüne alınarak bir ecir belirlenmesi gerekmektedir diyerek, “Hele ekincilik takviminin başladığı şu günlerde bu sorun kamu işçi çalıştıran üreticilerimizi mağdur etmektedir. Acilen bu konuda çalışmalar yapılarak resmiyet kazandırılması üretimin devamı için iri ehemmiyet sunu etmektedir. Bu sorunlar ülkemizde kalımlı tıpkı planlama temelinde çözülmezse gelecekte hem say barışı ve hem da işgücü bulma açısından mefret mesail ortaya çıkabilecektir” diye konuştu.

“Zat vatandaşımız askeri ücretle çalışırken, başkaları bunun iki katını istiyor”

İlde tarım ve hayvancılık sektöründe kısaca 2 bin yabancı uyruklu kişinin çalıştığını tamlayan Karaman Damızlık Kucak-Inatçı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Bitirim, “Karaman’üstelik ekincilik ve hayvancılık sektöründe etkin ecnebi uyruklu işçilerle pahal anlamda sıkıntılarımız var. Kişi vatandaşımız askeri ücretle çalışırken, yabancı tabiiyetli işçiler 15 bin liradan süfli çalışmıyor. Bu durumdan üreticilerimizin kâffesi mağdur. Sorunun devlet genelinde belirlenecek olan tıpkı fiyatla çözülmesini istiyoruz. Yaşanan sorunun yemeden içmeden Karaman’bile çözülürse bu olanaksız. Mevki genelinde çözülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Share: