Karamanlı üreticiler, yabancı tabiiyetli güdücü ve ekincilik işçileri için çakılı mahiye düzenlemesi istiyor

Karamanlı üreticiler, yabancı tabiiyetli sürücü ve tarım işçileri için çakılı maaş düzenlemesi yapılmasını istiyor.

Karaman Tarım Odası Umumi Heyet Başkanı Mehmet Kortej, zirai üretim sezonunun başlamasıyla sektörde istihdam edilen ecnebi tabiiyetli ekincilik işçileri ve çobanların yüksek ücret talebinde bulunduğunu söyledi. Küçümseme, tarımsal istihsal yaparak iştirakçi çalıştıran işletmeler ile üreticiler bu ücret ve taleplerin altından kalkılmasının tür olmadığını belirterek, “Hele gençlerin tarımdan uzaklaştığı ve kırsalda seyretmek istemediği bölgelerde zirai istihsal ile hayvancılık sektörünün neredeyse yüzde 90’ında ecnebi uyruklu işçiler çalışıyor. Zaman ayrımsız yabancı tabiiyetli çobanın üreticiden istediği aylık maaş 12 ila 15 bin liralık arasındadır. Buna kısaca 7 bin liralık dahi gider eklenince bu cirim 20 bin lirayı geçiyor. Geçtiğimiz yıllarda bu işçiler aylığı 300-400 dolar civarında paraya çalışıyordu. Şimdi ise üreticilerden nesnel rakamlar istek etmeye başlamışlardır. Şu zaman kırsaldaki mesail, altyapı sıkıntıları üzere it canlı çok faktörden kıran üreticiler çalıştıracak domestik iştirakçi bulamıyor. Serencam yıllarda ülkemize göçmen yerine mevrut ecnebi tabiiyetli bu eşhas ekincilik ve sanayi sektörü tevessül etmek için işçi açığına şişman yardım sağlamıştır. Fakat bu işçiler genel namına resmi ayrımsız statüde çalıştırılamadığı üzere pusat dışı çalışmalardan ekolojik ortam ülkemizde belirlenen minimum sevap ve nitelikli elemanlara verilen ücretler gibi kanuncu aynı aylık verme şansı oluşmamıştır. Alelhusus ülkemizde yaşanan iktisadi gelişmeler sonrası artan aylık zamları zımnında ecnebi uyruklu tarım işçileri da işverenlerden keyfi aylık masrafı kabul edilemez rakamlara ulaşmıştır” dedi.

Alay, illerde müteharrik yabancı uyruklu işçilerin çalıştırılması ve ücretlerin ülkemizde muteber maaşlar göz önüne alınarak ayrımsız ecir belirlenmesi gerekmektedir diyerek, “Hele tarım takviminin başladığı şu günlerde bu sorun bütün iştirakçi işveren üreticilerimizi kıygın etmektedir. Acilen bu konuda çalışmalar yapılarak aralık kazandırılması üretimin devamı üzere şişman ehemmiyet bildirme etmektedir. Bu mesail ülkemizde mihman ayrımsız planlama temelinde çözülmezse gelecekte hem say barışı ve hem bile işgücü bulma açısından yetişkin mesail ortaya çıkabilecektir” diye niteleyerek konuştu.

“Öz vatandaşımız askeri ücretle çalışırken, yabancılar bunun iki katını istiyor”

İlde ekincilik ve hayvancılık sektöründe kestirmece 2 bin yabancı tabiiyetli kişinin çalıştığını tamlayan Karaman Damızlık Koyun-Dikbaşlı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Zeki, “Karaman’üstelik tarım ve hayvancılık sektöründe müteharrik yabancı tabiiyetli işçilerle dokunaklı anlamda sıkıntılarımız var. Zat vatandaşımız askeri ücretle çalışırken, yabancı tabiiyetli işçiler 15 bin liradan dun çalışmıyor. Bu durumdan üreticilerimizin tamamı kıygın. Sorunun büyüklük genelinde belirlenecek olan ayrımsız fiyatla çözülmesini istiyoruz. Yaşanan sorunun hemen Karaman’üstelik çözülürse bu gayrimümkün. Devlet genelinde çözülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. – KARAMAN

Share: