Karabük’ten zelzele bölgesine yardım

Karabük’te “asrın felaketi” yerine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Valilikten yapılan açıklamada, AFAD Başkanlığı marifetiyle hareket bölgesindeki vatandaşlar üzere siparişi sunulan çadırların kentte zindelik gösteren yapı fabrikasında dikildiği belirtildi.

İlk etapta 20 bin çerge siparişi aldıklarını bildiren üretimevi sahibi Mehmet Teke ile imalathaneyi gezen Ilbay Fuat Gürel, dikilen benzer çadırı inceleyerek, çalışanlara özverili çalışmaları amacıyla teşekkürname etti.

Depremzede çocuklar amacıyla oyuncak yaptılar

Safranbolu Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Safranbolu Ahi Evran Mesleksel ve Beceri Anadolu Lisesi Möble ve İç Mekan Tasarımı alanı sarıklı ve öğrencileri eliyle hareket bölgesindeki kollar amacıyla tasarlanan oyuncakların yapımına bir lahzada bitmeme edildiği belirtildi.

Ayrıca Safranbolu Ahali Eğitimi Merkezi’nde gönüllü öğretmenler, becerikli öğreticiler ve kursiyerler yoluyla zelzele bölgelerinde kullanılmak üzere gaflet uykusu tulumu dikiliyor.

Meslek liselerinde üretilen 150 soba depremzedelere gönderildi

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Mesleksel ve Teknik Anadolu liselerinin depremlerin yaralarını gidermek üzere var kuvvetiyle çalıştığı belirtildi.

Karabük Mesleksel ve Teknik Rum Lisesi ile Safranbolu Ahi Evran Mesleki ve Maharet Rum Lisesi dirayetli, öğretmen ve öğrencilerince oba kentlerde mütezayit depremzedelerin ısınma ihtiyaçlarını diremek üzere araziye ve engelsiz havaya akla yatkın soba üretimine başlandığı ve 150 sobanın Valilik koordinesinde hareket bölgelerine ulaştırılmak amacıyla yola çıktığı bildirildi.

Gaziantep’in İslahiye ilçesinde çadır anaokulu kuruldu

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünden yapılan açıklamada, iz liselerinin öğretmenleri ve personelinden oluşan 15 nefis beceri ekibin Gaziantep’in İslahiye ilçesinde çerge anaokulu kurduğu kaydedildi.

Açıklamada, “Bakanlığımız koordinasyonunda İslahiye’de açık kapsamlı çalışma gerçekleştiren beceri personelimiz çerge anaokulu kurarak mink öğrencilerimizin yüreklerini ısıttılar. Minik öğrencilerimizin rabıta odağı olan keçe anaokulunda gönüllü öğretmenlerimiz onlarla sevinçli antlaşma geçirerek, afetzede çocukların zelzele travmasını atlatmalarına apotr oluyor.” ifadelerine yer verildi.

Share: