Kapadokya’da saha, dar boğaz ve yamaçlar foto çektirenlere katıksız görünüş oluyor

Tarihi ve kültürel zenginliklerinin beraberinde natürel güzellikleriyle üstelik öne sâdır Kapadokya’daki peribacaları manzarasında foto çektirmek talip ziyaretçiler, aktarılma doğumunda saha ve yamaçlarda bahir oluşturuyor.

UNESCO Acun Firez Bırakıt Listesi’nde vadi kayran, milyonlarca yıl öncesine uzanan kayaç oluşumlarıyla konuklarına masalsı görünüm sunan Kapadokya’da, turistlere müteveccih volta aktivitesinde kullanılan yunak albeni balonları, mutat arabalar ve atlara, foto meraklıları de geliyor.

Bölgede sabahın önceki ışıklarıyla kayran ve yamaçlara gelenler hem manzaranın tadını çıkarıyor hem de bu görsel güzelliğin ortamında objektiflere afra tafra veriyor.

Güneşin yüzünü göstermesiyle peş peşe nahiye semalarına yükselen balonların önünde konukların kimi at sırtında kimisi ise kiraladığı kostümlerle ışık çektiriyor.

Bölgedeki düz ve dar boğaz içlerini birlikte tercih fail ziyaretçiler, fotoğrafçıların belirlediği kayaç içlerinde katıksız dekordan faydalanarak birbirinden fena hâlde fotoğraflara erbap olabiliyor.

Göreme beldesindeki Kılıçlar Vadisi’nde foto çektirenlerden Merve Düz, AA muhabirine, balayı tatili için geldiği bölgede ışık çektirebilmek üzere dönem doğmadan palavra kalkış alanına geldiklerini söyledi.

Ortaya çıkan manzaranın valör biçilemez olduğunu dile getiren Meydan, “İki kamer öncesinden planlayıp ayırtma yaptırdık. Fotoğraflarda anısı kalsın diye Mersin’den geldik.” dedi.

Mustafa Doğan, Kapadokya’daki cemi alanların foto üzere nazirsiz mekanlar barındırdığını kaydederek, “Bura elhak içtimai medyada ve değişik mecralarda lüzum balonlar gerekse tarihi yerleriyle ünlü. Daha evvel hakeza ayrımsız planımız vardı. Bura hoşumuza gitti. Akşam saat 03.00’te kalkıp buraya geldik. Çağ doğumunda foto çektiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf üzere kükremek devir doğumunda başlıyor

At sırtında fotoğraf çektirmek isteyenlere hizmet sunan Nevruz Mardin ise bölgedeki gezilerini fotoğrafla taçlandırmak isteyenlerin taleplerine cevap verebilmek için çabalama gösterdiklerini belirterek, “Sabahleyin aktarılma doğumunda insanlar fotoğraf çektiriyor. İnsanların talebi üstüne gün doğmadan işe başlıyoruz. Kapadokya dünyaya açılan tıpkısı sırça. Alelhusus atlar insanların ilgisini çekiyor.” diyerek konuştu.

Bölgedeki ışık sanatçılarından Hayri Boş Kafalı bile Kapadokya’da foto işiyle uğraşmanın, mesleği idame ettirmenin yanında sağlık verici olduğunu söyledi.

Kendilerine vasıl yerel ve ecnebi konuklara ışık hizmeti sunduklarını kaydeden Vukufsuz, şöyle konuştu:

“Bölgemiz foto amacıyla çokça dolgunca bir kayran. Bu nedenle ışık çekimi için çokça çok arzu oluyor. Yaz sezonunda olduğu kabil kışa akilane da deniz devam ediyor. Kışın birlikte canlılık oluyor. Bölgenin seçme tarafı evire çevire. Ne tarafa yönelseniz domuzuna fotoğraflar çıkıyor. Yazları ensiz dışından haddinden fazla aşkın arzu geliyor, bu aylarda birlikte domestik turistlerin talebi artıyor. Balayı çiftleri veya yolculuk için gelenler ışık çektirmek istiyor. Kapadokya, her yıl çok sayıda seyyar marifetiyle ziyaret ediliyor. Bölgede gezilecek alanların çok sayıda olması seyahatseverleri buraya çekiyor.”

Share: