Kanı ölümü gerçekleşen kişinin organları 6 hastayı hayata bağlayacak

Bursa’da karın ölümü gerçekleşen 29 yaşındaki kişinin organları yakınları yoluyla bağışlandı.

İl Afiyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya bakarak, beyin kanaması nedeniyle Bursa Efdal İhtisas Yetişek ve Araştırma Hastanesinde otama gören koca hastanın, doktorların çabalarına karşın karın ölümü gerçekleşti.

Hastane yetkililerinin yaptığı görüşmeler sonucunda ailesi, gencin organlarını bağışlamaya karar verdi.

Operasyonla bu kişinin kalbi, karaciğeri, böbrekleri ve korneaları makbuz. 6 hastayı hayata bağlayacak organlardan kornealar ve böbreklerden biri Efdal İhtisas Yetişek ve Araştırı Hastanesinde kaldı. Başka böbrek Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, önsezi Akdeniz Üniversitesi, uykuluk ise Veli Üniversitesi Hastanesinde nakil muntazır hastalara gönderildi.

Açıklamada değerlendirmelerine vadi sunulan Bursa Faziletli İhtisas Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Duyum Yitimi Uzmanı Doç. Dr. Korgün Ökmen, 4 aktarılma geçmiş karın kanaması zımnında hastaneye kabul ettikleri hastaya tıbbi kendisine tamlık tedaviyi yapmaya çalıştıklarını aktardı.

Buna rağmen hastaya karın ölümü tanısını koyduklarını tamlayan Ökmen, “Ailesi çok iri aynı fedakârlık göstererek, organlarını bağışlamayı kabul etti.” ifadesini kullandı.

Bursa Bölge Aza Nakil Koordinatörü Uzm. Dr. Yavuz Düz Çınar ise kendi acılarını bir yana bırakıp dirim muntazır hastalara rüya oldukları için hastanın ailesine teşekkürname etti.

Çınar, Bursa bölgesinin bütün Türkiye’de nakil muntazır hastalara imge olmaya devam ettiğini kaydetti.

Share: