‘Kafa travmalarında er teşhis sahn kurtarıyor’

TOKAT Celal Hastanesi Kanı Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Batuhan Kartal, sukut yahut esas tasına alınan darbelerde önceki müdahalenin cesim olduğunu belirterek, “Alınan darbelerde geçmeyen esas ağrıları çokça önemlidir. Hastaneye yapılan geç başvurularda tedavi sonrası hastanın normal hayat fonksiyonlarına kavrayışsız dönmesi elan dahi zorlaşıyor. Erken tanıyla acil engelleme hayat kurtarıyor” dedi.

Tokat Heybet Hastanesi Kanı Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Batuhan Kartal, kafaya alınan herhangi bir darbe ve kaza veya sukut sonucunda yaşanan temel travmaları karşı açıklamalarda bulundu. Opr. Dr. Kartal, başlangıç travmalarında geç kalınmadan hastaneye başvurulması gerektiğini belirterek, “Öncelikle çarpış, düşmelerde vatandaşların şikayetlerini değerlendirmeleri gerekir. Esas ağrısı var mı? Zihin kaybı var mı? Hatırlayamama üzere şikayetleri var mı? İlk öncelikle bunlara bakmaları lazım. Hele da geçmeyen kafa ağrıları çokça önemlidir. Böyle durumlarda bu semptomlar gösteriyorsa ivedili ayrımsız şekilde hastaneye başvurmaları ve görüntülemelerinin yapılması lazım. Zira görüntülemeyle beyinde gelişigüzel hasar, nezif, bayağı nezif gibi kapalı ahval var mı bakılmalıdır. Eğer seçkin kanama varsa ameliyatlık tıpkı durumu yoksa hastayı 24 saatlik takibe alıyoruz. Bu kanamanın büyümesi ihtimaline cebin lazım müdahale için hazırlık yapıyoruz. Henüz keder kanamalarda üstelik hastanın beynine müdahale etmemiz gerekiyor. Çabuk ve ivedi ayrımsız ameliyatla yapılan müdahale avlu kurtarıyor. Şayet kim hastada bu kök semptomlar varsa hastaneye başvurmasında avantaj var” diye konuştu.

Geç başvurularda hastaya yapılacak müdahalelerin zorlaştığını belirten Opr. Dr. Kartal, “Acul bir engelleme her devir hayat kurtarıyor. Eğer benzeri sökel geç kaldıysa ameliyattan sonra hastanın normal fonksiyonlarına yani dirim fonksiyonlarına hoşgörüsüz dönmesi her ant üzere daha da zorlaşıyor. Bunun olmaması üzere erken tanıyla birlikte evgin tıpkı engelleme hanay kurtarıyor” dedi. Kartal, ayrıca çocukların karın yapılarının daha boş olduğunu söyleyerek, “Çocukların beyinlerinde gelişimini kamu tamamlamamasından hava hasis darbelerde üstelik tezce beis ve kanamalar görülebiliyor. Çocuklarda artık ilgi etmemiz geçişsiz” diye niteleyerek konuştu.Share: