İstanbullular özen! Maraton cihetiyle ferda bu yollar kullanıma sınırlı olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul’un düzenlediği 44. İstanbul Maratonu ferda koşulacak. Etkinlik sonuna kadar kentte bazı yollar vabeste olacak. “Dünyanın kıtalararası koşulan biricik maratonu” unvanını taşıyan ve Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) tarafından “Elite Label” kategoride düz alan maraton, Küçük Asya yakasında başlayacak, Avrupa yakasında bitecek.

56 ELİT ATLET SAVAŞIM EDECEK

Maraton (42,195 kilometre), 42 kilometre paten yarışı, 15 kilometre koşu ve 8 kilometrelik el koşusu kategorilerinde düzenlenecek yarışlarda 56 elit atlet kıyasıya yarışacak. Kadınlarda Sechale Dalase ile Melesech Tsegaye, erkeklerde ise Marius Kimutai, Samuel Kiplimo, Tadesse Kemechachu ve Robert Kipkemboi yarışın favori atletleri ortada gösteriliyor.

VALİİLİK TRAFİĞE KAPALI YOLLARI DUYURDU!

Toplam 60 bin kişinin savaşim edeceği maraton dolayısıyla İstanbul’da bazen yollar trafiğe kapatılacak. Konuya ilgilendiren açıklama işleyen İstanbul Valiliği trafiğe kapatılacak yolları paylaştı:

“Kapanacak yollar kapama saati: 06:00 Ragıp Gümüşpala Caddesi, Galata Köprüsü (İki taraflı trafiğe kapatılacaktır.), Reşadiye Caddesi (Sirkeci Yaka yolu), Ankara Caddesi, Arabalı Vapur girişleri, Gülhane Parkı kıyı madun ve üst girişler ile Gülhane parkı içi yolu, Alayköşkü Caddesi, Ayasofya Meydan, Önder Caddesi, At Meydanı Caddesi, Divanyolu Caddesi, Ambulans (Ahırkapı Caddesi ve Ahırkapı İskele Sokaktan Deniz Boyu istikametine devir yapılmayacak), Çatladıkapı (Ermiş Sokak ve Epey Ayasofya Caddesinden Kıyı istikametine periyot yapılmayacak), Kumkapı (Beyaban Sokak, Segah sokak ve Işıl sokak dan Sahil yoluna sorti yapılmayacak), Kumkapı ve Balıkçılar Çarşısı çıkışlar, Gazi Mustafa Eksiksizlik Mudurnu değişke dönüşlerden itibaren yaka istikametine kapatılacak. Namık Eksiksizlik Caddesi (Küçüklanga caddesinden itibaren kapatılacak)”

İLK KEZ 1979’DA YAPILDI

Tercüman gazetesinin ilk kez 1973 yılında gündeme getirdiği Asya’dan Avrupa’ya koşuk fikri,1979 yılında aynı takım Alman turistin girişimiyle hayata geçirilebildi. İstanbul Maratonu’nun bugünkü serbest kapsamına ulaşması ise İBB’nin himayesinde kombinasyon edilmesiyle sağlandı. Maratonda kategoriler ile ödüller arttırılırken, yerli ve yabancı atletlerin katılımında birlikte özen alımlı seviyede çoğalma oldu. Yapılanma, dünyanın mahdut maratonu arasına girdi.

Share: