İstanbul startup yatırımlarında Avrupa’da dördüncü

Kadem yatırımları, 2022’nin ikinci çeyreğinde hız kesti. Bu yılın ikinci çeyreği, 2021’in bir döneminden bu yana en bir iki yatırım yapılan çeyrek altın oldu. Bu yıl ikinci çeyrekte 79 yatırım turunda 114 milyon dolar yatırım yapıldı. Kadem yatırımlarının çeyreklere bakarak dağılımına bakıldığında Getir’in mega yatırımı (555 milyon dolar) çıkarıldığında güzeşte sene ikinci çeyrekte, 205 milyon dolar envestisman yapılmıştı. 2020’nin ikinci çeyreğinde ise yalnızca 29 milyon dolarlık yatırım yapılmıştı. Bu yılın ikinci çeyreğinde 10 milyon dolarlık envestisman miktarının üstünde yalnızca 2 anlaşma vardı. Bunlar Param Group ve Rubibrands’mağara aldığı yatırımlar oldu oldu.

Startups.watch’un etkinlikle açıkladığı verilere bakarak, 2022 evvel yarısında toplamda 140 yatırım turunda 1 bilyon 393 milyon dolar yatırım yapıldı. Gine Getir’mağara mega yatırımları çıkarıldığında sabık yıl ekosistemde 601 milyon dolarlık envestisman yapılmıştı, bu yılın geçmiş yarısında bile 625 milyon dolar envestisman yapıldı.

Yılın ilk yarısında hep yatırımın yüzdelik 90’ını oluşturan 1 milyar 252 milyon dolar, çabucak 6 girişime yapıldı. Bunlar sırasıyla; Getir (768 milyon dolar ), Dream Games (255 milyon dolar), Insider (121 milyon dolar), Spyke (50 milyon dolar), Param Group (Açıklanmadı) ve Rubibrands (23 milyon dolar).

Envestisman büyüklüğü açısından; bakkal teslimatı, baziçe, bileşimli zeka, SaaS ve pazarlama teknolojisi yılın önceki yarısının ısıdam konularıydı. Envestisman adedi açısından; fintech, SaaS, AI, baziçe ve e-tecim öne çıktı. İlk yarıda 23 fintech yatırım aldı. Son dönemdeki regülasyonlar sebebiyle cümbüş zihayat fintech dikeyi aynı zamanda sunu çokça aşama kurulan dikeyler ortada yer aldı.

Baziçe sektöründe envestisman anlamında ikinci çeyrekte yavaşlık olsa birlikte ilk devre yıla bakıldığında rekorlar tazelendi. Türkiye’de evvel yarıyılda 13 baziçe girişimi toplamda 333 milyon dolar yatırım aldı. Yatırımlar bazında Türkiye İngiltere, Norveç, Finlandiya ve İsveç’in üstünde 1. tam kayran aldı. Startups.watch Kurucusu Serkan Ünsal, baziçe sektörünün bölünerek büyüdüğünün, girişimlerde çalışmanın kadem ekosistemini zahir henüz ferah yerlere getirdiğinin sunu mebzul örneği Peak olduğunu vurgulayarak, “zamanında Peak’de çalışan 80 dirilik elan sonra 65 adım kurdu. Bunlardan 28’i oyun girişimi oldu” dedi.

Türkiye Süper Öbek’teki yerini korudu

Türkiye, yılın ilk yarısında Getir’in aldığı yatırımlarla Avrupa’üstelik Hollanda, Estonya, Avusturya’nın üstünde Süper Yığın’teki (1 milyar doların üstünde envestisman) yerini korudu. Güzeşte sene Şampiyonlar Ligi’hangi çıkan, Fransa ve İngiltere ise Süper Öbek’e hoşgörüsüz döndü. Şampiyonlar Ligi’nde sadece İngiltere kaldı. İstanbul ilk yarı yılda Avrupa’da Londra, Paris, Berlin’in ardından en haddinden fazla yatırım yapılan 4’üncü site oldu. Baziçe yatırımları anlamında ise Avrupa’da 1’inci tam vadi aldı ve Londra, Oslo, Helsinki ve Stockholm’ad üstünde saha aldı.

Kadın girişimciler rekor kırdı

İlk yarı yılda 140 yatırımın 36’sında kadın girişimci vardı. Bu sonuç 5 yıldaki en faziletkâr azamet oldu. İlk yarı yılda kurulan girişimler incelendiğinde ise girişimlerin hemen yüzdelik 15’i avrat girişimciler tarafından kuruldu. Geçen sene kadın girişimcilere toplamda 66 milyon dolarlık envestisman yapılırken, bu sene bu misil 208 milyon dolara artık. Genel yatırımların zarfında birlikte karı girişimcilerin payı yüzde 26’evet daha çok. Gülme Açkıcı’mağara kurucusu olduğu Insider, bu yıl 121 milyon dolar yatırım aldı. Kadın girişimcilerin olduğu şirketler beyninde arz haddinden fazla envestisman yapılanlar Spy ke Games, Space Runners, Revel Games, Düşyeri, Vispera, Kidly, Wellbees, Süssüz IK ve Bolt Insight oldu. (Acun / Selenay Dalkavuk)

Türkiye Avrupa’nın 5. şişman startup pazarı

 

Türkiye’üstelik startup’ların aldığı yatırımlar 1,5 bilyon dolara ulaştı

 

İsveçli startup şirketi, elektrikli uçar araba tasarladı

 

Türk startuplar 2021’da 1,5 bilyon dolar yatırım aldı

 

Zenginlerin eskimemiş yatırım hedefi startuplar

 

Share: