İstanbul Barosu Umumi Kurulu… Komutan Adayı Saraç: “Sizi Gündüz Yazmaya, 144 Sene Sonraları İstanbul’a Karı Baro Başkanı Seçmeye ve Cumhuriyetin 100….

BILIM: EDDA SÖNMEZ- OKTAY YILDIRIM/ ALMAÇ: SADIST KARAKULOĞLU

Dünyanın bildirme balaban ve Türkiye’nin geçmiş barosu olan İstanbul Barosu’nun önce kadın başkanı girmek üzere adaylığını koyan Cımbar Saraç, “Zaman karı avukat sayımız erkek sayısından fazla. Baromuz 144 yıldır esas hakların mücadelesini veriyor. Fakat 144 yıldır avrat baro başkanı olmadı. O halde arz temel doğruluk olan eşitliği sağlamanın tamlık zamanıdır. Bugün sizi vakit kaybetmeden grubumuza görüş vermeye değil, güneş yazmaya, 144 yıl sonraları İstanbul’a eş baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına karı başkanla girmeye nida ediyorum. Bir avukat adına kimsenin karşısında eğilmedim. Tek zorla karşısında eğilmeyeceğime kortej veriyorum” dedi.

İstanbul Barosu’nun yıpranmamış başkanının seçileceği 52’nci Umumi Asamble toplantısı Haliç Kurultay Merkezi’nde sürüyor. İki periyot sürecek olan genel kurulda 8 avukatlık grubundan 9 namzet başkanlık için yarışıyor.

İstanbul Barosu seçiminde reislik üzere yarışacak isimlerden biri da Önce İlke Gündeş Avukatlar Grubu’nun ön seçimle sınırlı adayı Av. Filiz Saraç oldu. Saraç, İstanbul Barosu’nda Başkan Yardımcılığı ve Genel Yazmanlık, Türkiye Barolar Birliği’nde (TBB) Umumi Heyet Üyeliği üzere görevlerde bulundu.

Saraç, adaylığını zar ettiği konuşmada, bu umumi kurulun ruz fora etmek amacıyla tıpkısı vesile olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“HUKUK DEVLETİNDEN GİTTİKÇE UZAKLAŞTIĞIMIZ BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ: Temas ahit esas hakları hiçe sayan, peşpeşe sâdır yasaların karmaşası ve hukuka muhalif uygulamaların içre mesleğimizi yapmaya çalışıyoruz. Ülkemiz bugün teftiş mekanizmaları olmayan bir riyaset sisteminin hukuk devletini ortadan kaldıran sürecini yaşamaktadır. Geçerlilik bağımsızlığı tehlikeli derecede zedelenmiş durumdadır. 2003 yılında İstanbul Barosu Belgeseli’nin genel koordinatörlüğünü yaptım. Bu mücahede sırasında baronun şahit olduğu hep dönemleri incelediğimde üstelik gördüğüm üzere, İstanbul Barosu türe ihlali gördüğünde itiraz eden olmuştur. Hak ihlalleri birlikte iktidarlardan, gücü elinde bulunduranlardan dirimlik. Bu sebepledir kim barolar, adalet ihlali olduğunda konuşurlar, itiraz ederler ve muhaliftirler.

PARLAMENTER SİSTEM TALEBİMİZ, KUVVETLER AYRILIĞI VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI VAZGEÇİLMEZİMİZDİR: Seçilmem halinde  İstanbul Barosu’nda görev yapmış ve yapmakta olan tam başkanlarımız gibi, hususiyet devleti ilkelerine uygunsuz, hukukun üstünlüğüne yeraltı uygulamalara itiraz eden bir baro başkanı olacağım. Reislik sistemi ile kuvvetler ayrılığı henüz bile alt kayırıcı edilmiştir. Saylav bütün talebimiz, kuvvetler ayrılığı ve geçerlilik bağımsızlığı vazgeçilmezimizdir. Yasaları uygulayanlar yerine avukatların meslek örgütü barolarımızın Meclis’e direkt yasa teklifi verebilmesi, baroların ve TBB’nin direkt Temel Mahkemesi’ne tahrip davası açabilmesi amacıyla düzenlemelerin takipçisi olacağız. Asıl haklara marjinal yasa ve uygulamaları izleme ve mücadele edeceğiz.

BAŞKAN OLURSAM İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE NELER Mİ YAPACAĞIM? HENÜZ ILK YAPTIKLARIMI: Başkan olursam adam hakları ihlallerinde neler mi yapacağım? Daha önce yaptıklarımı yapacağım. İstanbul Barosu Genel Yazmanlık dönemimde Pamukova katar kazasının devrisi haset tespitler eden baro heyetindeydim. Depremde çöken kız yurdu amacıyla Bingöl’deydim. Aladağ’daki elverişsiz yangını ve Hastalıklı şimendifer kazasında TBB Yönetim Kurulu üyesi namına duruşmalardaydım. Elazığ depremi sonrası Elazığ’daydım. Baro yöneticisi olmadığım 99 depreminde çöken binaların ortada tespitteydim. STK namına Aydos Ormanı’nın imara açılmamasına cebin verdiğimiz mücadelede kalburüstü olduk. Düzce selinde sorumluların bulunması amacıyla yaptığımız suç duyurusunda bulunduk. Soruşturmaya izin verilmeyince birlikte yaptığımız itirazla kararı kaldırttık. 8 çevrim evvel Bartın’dahi madende bir hareket cinayeti yaşandı. Hayat hakkı ihlali başta koyulmak için adam hakları ihlalleri bitmiyor ve bunlar amacıyla mücadeleye bitmeme edeceğiz. Bu vesileyle hayatını kaybeden tekmil madencilerimize Allah’tan yağmur diliyorum. Yurttaşın gücünün yetmediğini gördüğümüz anne haklara ilişkin mağduriyette yanlarındaydık. Yanlarında olmaya bitmeme edeceğiz.

SANSÜR YASASINA, MESLEKTAŞLARIMIZA YAPILAN SALDIRILARA KARŞI SAVAŞ EDECEĞİZ: Sansür yasasına ilgili tamam toplumun üzerine mevrut çığın bire bir afet gibi toplumu demokrasimizi, düşünce ve tatmin özgürlüğünü, ifade özgürlüğünü tehlikeye soktuğu kemiksiz. Sıkı Denetim yasasına alın İstanbul Barosu olarak mücadele edeceğiz. Adil yargılanma talebindeki Selçuk Kozağaçlı, içtimai muhalefetin olduğu yerde mücadele veren, sosyal davaların avukatı Birey Atalay içinde İstanbul Barosu’nun mücadelesini sürdüreceğiz.Meslektaşlarımız birlikte görevlerini yaparken şiddete maruz kalıyor. Avukatlık mesleğinin saygınlığına yapılan seçkin çevik vatandaşın adalet taharri özgürlüğüne defans hakkına saldırıdır. Avukatsız benzeri karar talip anlayışın makbul nahak söylemler avukatlara şiddeti arttırıyor. TBB Umumi Heyet üyesi namına TBB hesabına müdahil olduğum ve duruşmalarını strateji ettiğim meslektaşım Av. Ersin Arslan’ı, andıran zamanda Bakırköy’de katledilen Av Mal Bakırtaş’ı rahmetle anıyorum. Tek meslektaşımızın güç mağduru olmaması üzere, meslektaşlarımıza yönelik şiddette baroların kaygısızca şartsız müdahil olabilmelerini çıkarmak için mücadeleyi sürdüreceğiz.

GENÇÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ: Ahbaplik fakültelerinin savruk ve programsız mezun vermeleri üzerinde tabiatıyla ki uğraş edeceğiz. Müfredatlarının henüz gür arkaç gelmesi üzere talepkar olacağız. Bütün meslektaşlarımızın alelhusus dahi güre meslektaşlarımızın ve stajyer avukatların çözüm bekleyen bir nice sorunu bulunuyor. İş alanlarının daralması, hesaplı ve toplumsal zorluklar hele güre meslektaşlarımızın geleceğe dayalı umutlarını yitirmesine sebep oluyor. Umudunu yitirmeyin genç meslektaşlarım. Eskimemiş döneme ilişkin projelerimizi canlı meslektaşlarımızla alay malay hazırladık. Küçük Ay ayından bu yana tasrif ve projelerimizi, geleceği düz yazı edecek siz genç avukat meslektaşlarımızla ve stajyer avukatlarımızla gelişigüzel hazırladık ve gelişigüzel hayata geçireceğiz. Zinde meslektaşlarımızın sayısından yakınmayacak, bu gücü mesleğin gücüne dönüştüreceğiz. Dinç meslektaşlarımız özellikle görünmek amacıyla iktisadi ve içtimai sorunlarına baronun yetkileri çerçevesinde analizör bulacağız. Bu rüçhan hedefimiz olacak. Geçmişin deneyimi ile gençliğin vizyonunu ve dinamizmini aynı araya getirerek mesleğimize daha birlikte büyük katkılar sunacağız.

CMK AVUKATLARIMIZIN BİRÇOK SORUNU VAR: Ukubet Muhakemesi Kanun’u (CMK) kapsamındaki avukatlık ecir tarifesinin arttırılması ve uzlaştırmacıların avukatlardan oluşması üzere mücadelemize devam edeceğiz. Adliyelerin yönetiminde hezel sahibi olacağız. 2005 yılında İstanbul Barosu CMK Komisyonu’ndan sorumluydum. Kanun değişiklikleri olmuştu. Ödemelerde kalın olmuştu. ve ilk gösteri kararını almış ve ara sıra istisnalar dışında durdurmuştuk. CMK’da KDV yüzde 8’e indirildi. Alacak muafiyeti sağlanmasına üzere uğraşacağız. Acun düzeninin gittiği kavuşum avukatlık mesleğine nerelerde iş alanları yaratacağını tespitle, ülkemiz avukatlarını acun ölçeğinde avukatlar haline getirecek tahlilleri tendürüst avukatlarla gelişigüzel yapmalıyız. Acun baroları ile yapılacak teşrikimesai protokolleri ile rastgele yaş grubunda meslektaşımızın sargı duydukları alanlarda kendilerini geliştirme imkanı sağlamalıyız.

ÇEVREYE DUYARLI OLMAYA BITMEME EDECEĞİZ: Baromuzun belde şehir ve imar hukuku alanındaki, abuhava değişikliği komisyonlarımızın alanındaki çalışmalarını henüz birlikte artıracağız. İstanbul’un akciğerleri Aydos’un imara açılmaması amacıyla STK gözetiminde yürüttüğümüz ve mamure planının iptali ile sonuçlanan mücadeleye benzer mekân amacıyla mücadelemizi baromuzda dahi devam ettireceğiz. Yeşil bire bir acun için, metin yakınlarda hayat hakkı amacıyla çalışacağız. Keyif ile ilgilendiren mecmu çalışmaları karı bireylerimizi de kapsayacak şekilde geliştirmeye, bitmeme edeceğiz. TBB Yönetim Kurulu üyeliğim sırasında çoklu baroya ve temsilde adaletsizliğe karşı savaş verenler arasındaydım. Ankara’dahi baro başkanlarını karşılayan onlarla polis barikatlarında kalandım. Iz örgütlerini abanmak talip, barolarımızı yarıcı anlayışlara karşı mücadelemiz sürecektir.

SEÇİLDİĞİM TAKDİRDE 144 YILLIK İSTANBUL BAROSU’NUN İLK KADIN BAŞKANI OLACAĞIM: 32 yıldır adliye koridorlarında sizler üzere avukatlık yapmaktayım. İstanbul Baromuzda Umumi Heyet Üyeliği, Genel Sekreterlik, Başbuğ Yardımcılığı tevessül etmek amacıyla bir nice görevde bulundum. TBB Istişare Eğitim Yerleşmiş Üyeliği ve Staj Terbiye Merkezi Icra Oturmuş Üyeliği yaptım. 2017-2021 döneminde TBB Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım.  ‘Avrupa Konseyi Esas Mahkemesi’ne Ferdî Referans Sisteminin Desteklenmesi Ortak Projesi’nde TBB Temsilcisi, ‘TBB Karı Hukuku Komisyonu Koordinatörlüğü’, ‘Türkiye Barolar Birliği CMK Alt Kurul Başkanlığı’ görevlerinde bulundum. Yaptığım görevlere, önseçim sonrası namzet kendisine geldim. Demokrasiye içtenlikle inanıyorum. Bu nedenle grubumuzda hep kurullarımızı yöre seçimle belirledik. Baro başkanlığını meslektaşlarımızla birlikte temizlemek, mesleğimizin ihtiyaçları ve sorunlarına gelişigüzel hal tedarik etmek namına görüyorum. Seçildiğim takdirde 144 almanak İstanbul Barosu’nun önce eş başkanı olacağım.

İSTANBUL BAROSU MESLEK ÖRGÜTÜNDEN İBARET DEĞİLDİR: İstanbul Barosu meslek örgütünden ibaret değildir. Çünkü, İstanbul Barosu tarihsel mücadelenin örgütüdür. İstanbul Barosu, eşinden hız gören, katledilen kadınlarımızın, istismara uğrayan çocuklarımızın çığlıklarına kaygısızca kalmayanların, kulağını tıkamayanların örgütüdür.

CUMHURİYET’E  VE ATATÜRK’E HEPİMİZİN BORCU VAR: İstanbul Barosu, hak diyen amma sesini duyuramayanların sesidir. Zaman İran’birlikte Afganistan’de kadınlar hakları üzere uğraş veriyor. Esenleme olsun diyorum. Bu hakları bize yıllar geçmiş sağlayıcı Cumhuriyet’e ve Atatürk’e hepimizin borcu var. Çokça sayıda baromuz genel kurullarını tamamladı. Seçilen umum başkanlarımız kutluyor ve başarılar diliyorum. Ancak Artvin -Kuzuluk Vasıl, Bilecik -Halime, Bitlis -Gülhan Meze Gömlek, Bolu – Perihan Bengü Akşemsettin, Çanakkale Kahkaha Acı, Kargaşa-Sibel Torun, Sakarya-İlknur Ebiz Felek, Samsun-Kaynak Gürsel Yıldıran, Sinop- Süpürge Otu Öztürk Yıldıran, Trabzon-Ruh Keleş Okumuş, Tunceli- Fatma Kalsen, Yalova-Elif Turnacı Çavuş… Kadın baro başkanlarıma buradan antrparantez esenleme gönderiyorum. Siz meslektaşlarımızın desteği ile haddinden fazla yakında İstanbul Barosu Başkanı yerine aralarına katılacağıma inanıyorum.

SİZİ CUMHURİYETİN 100. YILINA KADIN BAŞKANLA GİRMEYE NIDA EDİYORUM: Bugün avrat avukat sayımız eş sayısından fazla. Baromuz 144 yıldır anne hakların mücadelesini veriyor. Fakat 144 yıldır karı baro başkanı olmadı. O halde genişlik esas doğruluk olan eşitliği sağlamanın kamu zamanıdır. Zaman sizi sadece grubumuza düşünce vermeye değil, devir yazmaya, 144 yıl bilahare İstanbul’a avrat baro başkanını seçmeye ve Cumhuriyetin 100. yılına kadın başkanla girmeye nida ediyorum. Ayrımsız avukat yerine kimsenin karşısında eğilmedim. Hiçbir gücün karşısında eğilmeyeceğime hezel veriyorum. Amma bu imkanı sağlayan Atatürk huzurunda bu yolu açan ilk kadın avukatımız Süreyya Ağaoğlu’nun hatıraları uğrunda saygıyla eğiliyorum.”

Share: