İsrail Başbakanı Lapid: “Türkiye ile ilişkilerin baştan başlaması, bölgesel istikrar üzere oylumlu benzeri evolüsyon”

İsrail Başvekillik Ofisinden yapılan açıklamada, Türkiye-İsrail arasındaki ilişkilerin düzeyinin tıpkı misil elan birlik diplomatik ilgiler düzeyine yükseltilmesine, iki devlet ortada düğme namına sefirikebir ve başkonsolosların baştan atanmasına karar verildiği duyuruldu. İsrail Başbakanı Yair Lapid, “Türkiye ile ilişkilerin baştan başlaması, lehçe abra için şanlı tıpkı gelişme” dedi.

İsrail Başvekâlet Ofisinden yapılan açıklamada, İsrail ile Türkiye ortada tekmil diplomatik ilişkilerin yeniden kurulduğu ifade edildi. Açıklamada, “Başbakan Yair Lapid’in Ankara’bile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğü ülfet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi sırasında varılan mutabakatla İsrail-Türkiye ilişkilerinde sonuç 1 yılda yaşanan olumlu gelişmelerin yanı sıra, iki mutluluk kamu diplomatik ilişkileri yeniden kurma kararı aldı. Evvel akşam ezanı (16 Ağustos) Dışişleri Bakanlığı Umumi Müdürü Alon Ushpiz, Dışişleri Vekil Yardımcısı Sedat Önal ile görüştü ve konuyu sonuçlandırdı. İki büyüklük arasındaki ilişkilerin düzeyinin benzeri öğün daha tamam diplomatik münasebat düzeyine yükseltilmesine ve iki ülkenin sefirikebir ve başkonsoloslarının baştan atanmasına karar verildi” ifadeleri kullanıldı.

“İlişkilerin geliştirilmesi, iki büyüklük halkları arasındaki bağların derinleştirilmesine katkıda bulunacak”

Diplomatik ilişkilerin baştan kuruluş edilmesinin, Reisicumhur Isaac Herzog’un Ankara’ya ziyaretinin ve iki ülkenin dışişleri bakanlarının Kudüs ve Ankara’ya paçarız ziyaretlerinden bu yana sonuç 1 sene boyunca ilişkilerin geliştirilmesindeki olumlu gelişmelerin devamı niteliğinde olduğu vurgulandı. Açıklamada, “İlişkilerin geliştirilmesi, iki mutluluk halkları arasındaki bağların derinleştirilmesine, konuşu, ticari ve kültürel bağların genişletilmesine, lehçe istikrarın güçlendirilmesine katkıda bulunacaktır” denildi.

“Türkiye ile ilişkilerin yeniden başlaması, bölgesel istikrar amacıyla mefret bire bir gelişme”

İsrail Başbakanı Yair Lapid, “Türkiye ile ilişkilerin yeniden başlaması, bölgesel istikrar amacıyla eke bir gelişme ve İsrail vatandaşları üzere çokça oylumlu tıpkı haber. İsrail’in dünyadaki konumunu güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

“İsrail ile Türk halkları arasındaki dostluğu motivasyon edecek kocaman ayrımsız gelişme”

İsrail Reisicumhur Isaac Herzog bile iki ülke arasında ilişkilerin baştan bütün kendisine üretim edilmesine müteveccih yaptığı açıklamada, “Türkiye ile cemi diplomatik ilişkilerin yenilenmesini ölçüm ediyorum. Bu, soylu erki ilişkileri, kopça turizmi ve İsrail ile Türk halkları arasındaki dostluğu isteklendirme edecek mefret bire bir evolüsyon” ifadelerini kullandı. Herzog, “Orta Doğu’da gani komşuluk ilişkileri ve katılma ruhu hepimiz için önemlidir. Birlik inançların mensupları Müslümanlar, Yahudiler ve Hıristiyanlar, tıpkı arada sulh içre yaşayabilirler ve devam etmek zorundadırlar” dedi. – TEL AVİV

Share: