Ispartalı minik öğrenciler hesap olimpiyatlarında acun şampiyonu oldu

Ispartalı minik öğrenciler aritmetik olimpiyatlarında acun şampiyonu oldu

ISPARTA – Isparta’da 3. sınıf öğrencisi Havva Ebrar Duygusal ve 6. derslik öğrencisi Irade Talha Yıldızhan Uluslararası Caribou Aritmetik yarışmasında acun birincisi oldular

Şehit Polis Güçleri Mehmet KaracaTilki Marifet ve Konferans Merkezinde eğitim gören 11 yaşındaki Buyruk Talha Yıldızhan, ve 9 yaşındaki Havva Ebrar Duygusal Kanada merkezli düzenlenen Caribou Matematik yarışmasında kendi kategorilerinde sorulan bilcümle soruları akıllıcasına yanıtlayarak dünya birincisi oldular.

İlkokul kategorisinde 9 bin 625 kişiyi geride bırakarak birincilik elde fail Havva Ebrar Can matematiğe olan ilgisinin 5 yaşından beri olduğunu belirterek ” Bilsem’ birlikte kim öğretmenlerim bu ilgimi fark edince beni olimpiyatlara soktular. Orada 12 soruda 12 akilane yaptım. Matematiği çokça seviyorum ve paye aldığım için çokça mutluyum. Öğretmenlerime çokça teşekkürname ediyorum” dedi. Kaime Talha Yıldızhan ise kişi kategorisinde 18 bin 33 öğrencinin katıldığı yarışmada sorulan 15 sorunun tamamını akilane cevapladı. Yıldızhan yarışmada aynı merhale beklediğini dile getirerek ” bir numara olmayı mukavemetli düşünmüyordum amma tıpkısı etap bekliyordum. Hakeza benzeri başarı ile şehrimi ve ülkemi olta ettiğim amacıyla çokça mutluyum. Üzerimde emeği olan umum öğretmenlerime ve aileme teşekkürname ediyorum” şeklinde konuştu. Egemenlik Talha büyüyünce beyin cerrahı başlamak istediğini dile getirdi.

“Çok Gururlandık”

Martir Polis Mehmet KaracaTilki Marifet ve Konferans Merkezi hesap öğretmeni Çokluk Deniz Ferah konkur için bilgiler vererek ” Caribou Matematik sınavı arsıulusal bire bir sınav. Öğrencilerimiz online İngilizce benzeri sınava karışma oluyorlar. Ortaokul kısmında 15 soru ve ilkokul kısmında 12 sorudan oluşuyor ve iki öğrencimizde bulundukları kategorilerde eksiksiz net yaparak acun birinciliklerini aldılar” dedi. Öğrencilerinin elde ettikleri başarıdan yağlık çok gururlandıklarını dile getiren Gani ” öğrencilerimizi bu nev yarışmalara sokarak yönlendirmeye çalışıyoruz. Onlara güvenimiz sonsuz. Bu Caribou Hesap sınavına üstelik öğrencilerimizi yönlendirdik. Onlardan hakeza dereceler aldıkça hepimiz haddinden fazla gururlandık. Bu kadar adamakıllı başarılar bekliyorduk amma iki kesim larpadak acun birincimiz olunca çok gururlandık” dedi.

Havva Ebrar Birey’ın babası Ongun Duygusal ise bu başarıdan dolayı çokça bahtiyar ve cazibedar olduklarını belirterek ” kızımıza güveniyorduk ama hakeza ayrımsız akıbet gelmiş olması bize üstelik çok körpe bire bir sürpriz oldu. Isparta Bilsem’ bile ki çocukların hepsine ve Ebrar’a güveniyorum. Bu form başarıların geleceğine çocuklarımıza güvendiğim amacıyla bekliyorum” şeklinde konuştu.

Share: