Isparta ve Burdur’da sağanakla fırtına aktif oldu

Antalya’dahi geri akşam ezanı saatlerinde başlayan yağış, gece saatlerde sağlam rüzgar ile gelişigüzel hareketli oldu. Hızı 60 kilometreyi bulan sıkıntı hayatı suratsız etkiledi. Şehrin bir nice noktasında ağaçlar devrildi. Konyaaltı sahilinde ki plaj işletmelerinin şemsiyeleri yırtıldı, ziyalı direkler devrildi. 5-6 metreye vasıl dalgaları izlemek isteyenler sahile akış etti.

Hava Bilgisi 4’üncü Mıntıka Müdürlüğü’nün şiddetli yağmur ve sağlam rüzgar amacıyla uyarıda bulunduğu Antalya’da yağmur, dün akşam ezanı saatlerinde başladı. Şehir merkezinde geceleyin saatlerinde etkisini zait yağış, akva rüzgar ile birleşti. Akva rüzgar nedeniyle çöp konteynerleri devrildi, gâh ağaçlar yerinden söküldü. arada sırada etkisini artıran yağmur nedeniyle da birçok noktada su birikintisi oluştu, sürücüler ve vatandaşlar yumruk anlar yaşadı. Fırtınanın etkisi ile Konyaaltı Caddesi’ndeki yaka şeridi, dev dalgalara teslim oldu. Boyu bazen 5-6 metreyi aşan dalgalar, sahil şeridini döverken, dalgaları izlemeye gelenler de o anları cep telefonlarıyla görüntüledi. Lodos zımnında sahile define avcıları dahi akış etti. Ellerinde elektronik dedektörlerle dalgaların aşındırdığı sahilde bilgisiz değerli yük arayan vatandaşlar, rüzgara ve yağmura aldırış etmedi.

SAKLIKENT’E KAR YAĞDI

Antalya’nın zirvesi adına tanıdık Saklıkent Ski Merkezi’ne de ilk kar yağışı gerçekleşti. Dakikalar içre beyaza bürünen zirvede karpostalları aratmayacak kaynak oluştu. Meteoroloji 4. Toprak Müdürlüğü verilerine bakarak serencam 24 saatte Cebel ilçesine 65.5, Muratpaşa’ya 55.5, Serik’e 42 kilogram yağış düştü. Rüzgarın hızı ise Kumluca’da 71.3, Kemer’de 66, Konyaaltı’nda 60 kilometreye kadar ulaştı. Antalya’birlikte hayatı menfi etkileyen yağmur ve fırtınanın akşam saatlerine kadar etkisini bitmeme ettirmesi bekleniyor. ISPARTA VE BURDUR DA ETKİLENDİ

Isparta ve Burdur’üstelik yağıştan etkilendi. Isparta’dahi yeryüzü aşkın yağış 50,2 kilo ile Davraz Kayak Merkezi’nde ölçüldü. Isparta şehir merkezinde ise 5 kilo yağmur kaydedildi. En faziletli rüzgar hızı Isparta Taşmak Milli Parkında 102,3 kilometre, Isparta merkezde 46,8 kilometre ölçüldü. Burdur’bile genişlik fazla yağmur 65,5 kilogram ile Bucak Karacaören’birlikte ölçüldü. Yer faziletli rüzgarın hızı ise Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Kampüsünde 87,1 ve Burdur merkezde 41,8 kilometre ölçüldü. Sıkıntı ve kuvvetli yağışın alelhusus şarki ilçelerinde zaman süresince devam etmesi bekleniyor.

Share: