Iri Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Yozgat, Kırıkkale, Niğde, Kayseri, Sivas, Kırşehir ve Nevşehir’üstelik, 30 Ağustos Utku Bayramı nedeniyle törenler düzenlendi.

Yozgat Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki tören, Vali Nur Çelik ve Şehremini Mehabet Köse’nin Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın peşi sıra Vali Polat ve Başbuğ Köse ile beraberindekiler vatandaşların bayramını kutladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasından sonradan Bitirmiş Teğmen Bahtiyar Erdoğan bir meşveret yaptı.

Öğrenci ve askerlerin şiir okumasının peşi sıra, el oyunları ekipleri halkiyat gösterisi sundu. Merasim, mektepli ve askerlerin geçişiyle sona erdi.

Kırıkkale

Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ulvi Durmuş ve Şehremini Mehmet Okkalı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Fevzi Idrak Etmek Caddesi’nde devam fail programda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Tekbıyıkoğlu, Durmuş ve Okkalı, askeri araçla törene katılanları selamladı.

Üsteğmen İsmail Kayacı, konuşmasında, Şişman Galibiyet’in 100. yılını ulusça kutlamanın gerçek hava ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Şiir dinletisi ve el oyunu ekibinin gösterisinin peşi sıra askerlerin geçişiyle sona ermiş törene, CHP Kırıkkale Saylav Ahmet Önal, siyasal parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Niğde

Niğde’birlikte Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Mustafa Belletici ve Şehremaneti Komutan Vekili Gülsüm Temur, katılımcıların bayramını kutladı.

Atatürk Anıtı’na Il, Uray Başkanlığı, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşu çelenklerinin koyulduğu törende, korku duruşunun arkası sıra İstiklal Marşı okundu.

Mülazım Sinan Şat’ın konuşmasından sonra er Kaan Beşer 30 Ağustos ile ilişkin şiir okudu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu tören, komandoların geçişiyle sona erdi.

Törene, AK Öğür Niğde milletvekilleri Çetince Ergun ve Rast Gültekin, CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar, öğrenciler, asker ve polisler katıldı.

Kayseri

Kayseri’de düzenlenen tören, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı uğrunda gerçekleştirildi.

Vali Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Albeni Liva Haldun Taşan ve Büyükşehir Belediye Reisi Memduh Büyükkılıç, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Çiçek, valilik makamında tebrikleri akseptans etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda bitmeme eden programda Çiçek, Taşan ve Büyükkılıç, askeri araçla törene katılanları selamladı.

Tören, koşma dinletisi ve el oyunu ekibinin gösterisinin ardından askerlerin geçişiyle son buldu.

Vali Çiçek, törenin peşi sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 Ağustos Utku Bayramı’nı iri benzeri itibar ve gururla kutladıklarını belirterek, “30 Ağustos zaferimiz takkadak Türkiye’da değil kazanıldığı dönemde ayrıksı mazlum ve boyunduruk altındaki milletlere üstelik balaban benzeri ümit vermiş, onların birlikte kurtuluş savaşlarına mesnet hazırlamış. Zaman dahi geçmiş olduğu kadar bize tekrardan o günleri düşünmek ağır sıklet ve umut veriyor.” diye konuştu.

Sivas

Sivas Valisi Yılmaz Balkır, 5. Piyade Eğitim ve Liva Komutan Vekili Piyon Miralay Önder Özcan ve Sivas Belediye Reisi Hilmi Âlim, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Şimşek, izzetinefis defterini imzaladı.

Parıltı, Özcan ve Bilim Adamı elan sonraları il makamında tebrikleri akseptans etti.

Cumhuriyet Meydanı’nda planlı tören ise Şimşek, Özcan ve Bilimci’in tören aracından vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.

Konuşmaların yapıldığı, el oyunları gösterilerinin sunulduğu program, tören geçişi ile sona erdi.

Törene, DÜRÜST Tümen Sivas Mebus Semiha Dikici ile CHP Sivas Milletvekili Ulaş Glokom birlikte katıldı.

Kırşehir

Cacabey Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na Vilayet ve Uray Başkanlığı çelenkleri koyuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Kırşehir Valiliğinde düzenlenen akseptans törenine geçildi.

Ardından Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara ve Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, törene katılanların ve halkın bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Güllabi Üsteğmen Yunus Turgut bir müzakere yaptı.

Kırşehir Belediyesi Mehteran Takımının konseri ve şiirler okunmasının arkası sıra umum oyunları gösterisi düzenlendi.

Program, tören geçişiyle sona erdi.

Nevşehir

Nevşehir’deki törenler, Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın arkası sıra Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, makamında tebrikleri kabul etti.

Daha bilahare Becel, Belediye Reisi Mehmet Deveci ve İl Kurnaz Komutanı Mümessil Albay Bahittin Erek Andıran, Cahillik ve Spor Müdürlüğü 2 numaralı çim sahada halkın bayramını kutladı.

Şiirlerin okunduğu ve konuşmaların yapıldığı kutlamalarda, öğrenciler çeşitli gösteriler sergiledi.

Programın böylecene kirli takip, devriye, uyuşturucu, mayın ve bomba taharri köpekleri eylem yaptı.

Share: