İran, kız öğrencilerin zehirlenmesiyle ilişkin ‘dış kaynaklı muhalif medyayı’ suçladı, gözaltılar olduğunu açıkladı

İran’da birkaç aydır bitmeme eden, kız öğrencileri garaz alan zehirlenme olaylarına ilişik ülkenin kâh bölgelerinde gözaltına alınanlar olduğu bildirildi. Hükümet, ağılama olaylarının ecnebi basın destekli eşhas tarafından “içtinap etmek ve kor” fotoğraflamak için yapıldığını argüman etti.

İran yetilileri konuyla ilgili henüz geçmiş uluslararası basını “anksiyete, emniyetsizlik, benzeri ürkmek ve endişe ortamı fotoğraflamak üzere” sürdürülen “hibrid savaşın” parçası olmakla suçlamıştı.

İçişleri Bakanlığı 7 Mart’ta yaptığı açıklamada “aut kaynaklı hilaf iletişim araçları”yı ve protestocuları suçladı.

İstihbarat Bakanlığı, İslam Bükülme Muhafızları (IRGC) ihsas birimi ve polisin konuyla ilgilendiren gözaltılar yaptığını açıkladı.

Gözaltına alınanların stabil sayısının belirtilmediği açıklamada, bu kişilerden üçünün geçtiğimiz aylarda ülkede yapılan başörtüsü protestolarında etkili şan oynadığı ve sıkı dışı merkezli “antagonist” medyayla bağlantılı oldukları belirtildi.

Bakanlık, gözaltına alınan aynı kişinin, bir okula çocuğu vasıtasıyla öğrencileri otalamak üzere “uyaran ilaç” gönderdiğini ve bunu “içtinap etmek ve gönül belası” gerçekleştirmek amacıyla yabancı medyada tavzih etmek için videoya çektiğini rapor etti.

Bu eylemlerin utanmak konusunda okulları kapatma amacı taşıdığı belirtildi.

Gözaltıların Huzistan, Günindi Azerbaycan, Güldürü, Kirmanşah, Horasan, Elburz eyaletlerinde yapıldığı açıklandı.

Bakanlık bu ağılama suçuna müdahil herkes yakalanana büyüklüğünde operasyonlarının bitmeme edeceğini belirtti.

Kız çocuklarının zehirlenmesi vakaları aylardır devam ediyor olmasına karşın konuya ait izah yapamayan hükümet veliler vasıtasıyla eleştiriliyordu.

İran’ın dini lideri Ayetullah Uca Hamaney, zehirleme olayının arkasındakiler için aheste aynı dava süreci ve cezalandırma çağrısında bulundu.

BBC İzleme Servisi’nin reformcu bilim sitesi Etemad’dan aktardığına bakarak, 30 Kasım-5 Mart arasında 25 bölgede 127 okulda zehirlenme olayları yaşandı. Yalnızca 5 Mart’ta 35 okulda zehirlenme vakası bildirildi.

Mart ayı başında zehirlenme sayısının bini geçtiği aktarılmıştı.

Meclis araştırma komisyonu üyesi Mohammad-Hassan Asafari ise Pazartesi günü ISNA marifet ajansına yaptığı açıklamada, “(31 vilayetten) 25’i ve yaklaşık 230 meslek etkilendi ve 5.000’den aşkın kız ve ayvaz mektepli zehirlendi” dedi.

Asafari, “Zehirlenmelerin türünü ve nedenini sınırlamak için türlü testler yapılıyor. Şu asıl kadar kullanılan zehrin türüne ait değişmez benzeri bilgi elde edilemedi” diye ekledi.

İran Afiyet Bakanlığı zehirlenme sonucu can kaybı olmadığını açıkladı. Haddinden Fazla sayıda hastanın beş altı saat süresince hastaneden taburcu olduğunu ekledi.

Share: