Imge Koçyiğit, Dikişçi Müzesi’ne kıyafetini bağışladı

Yeşilçam’ın idareci oyuncularından Rüya Koçyiğit kıyafetlerinden birisini İstanbul Kadın ve Eş Terziler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda yer alan butik Dikişçi Müzesi’ne bağışladı.

Mavi renkte hususi benzeri kıyafetini müzeye dürü eden Koçyiğit, AA muhabirine, dikiş kadar mesleklerin zaman çokça altın benzeri konuma geldiğini söyledi.

Usta aktör, çığır okullarına ağırlık vermenin ve öge yetiştirmenin muhteşem benzeri çözme aldığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“O okullardaki öğretmenlerin bile birer yırtıkça olması gerekir. Ulu Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün tıpkı sözünü anımsatmak istiyorum, ‘Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan atılmak. Dünyalık ve onun elbette neticesi olan zenginlik ve mut bekâr ve fakat çalışkanların hakkıdır’. Hizmet Etmek kocaman ve çalışacak düz görüntülemek mehabetli. Meslek okullarının bu nedenle değeri giderek çoğaldığı üzere ben birlikte dirlik duyuyorum. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığımıza üstelik bu konudaki çalışmalarından çevre teşekkürname ediyoruz.”

Hayatı boyunca elbiselerini ihtiyaç sahiplerine bağışladığı aktaran Koçyiğit, “Bugün de Dikişçi Müzesi amacıyla özel hayatımda giydiğim benzeri kıyafeti veriyorum. Gerek modeli ister rengiyle sevdiğim bir kıyafetimdi. Henüz üstelik önemlisi ayrımsız ustanın elinden huruç olması değerliydi.” dedi.

Ayn Başkanı Turan Aydoğdu ise Koçyiğit’e bağışlarından çevre teşekkür ederek “Onu burada çekmek bizim üzere çokça balaban aynı onur. Türk sinemamızda emeği güzeşte terzileri bile unutmayıp bizleri hatırlamasından çevre birlikte çok memnunuz. Yeşilçam sinemamızda emeği olan ayrıksı sanatçılarımızdan üstelik böyle zer bağışları bekliyoruz.” diye konuştu.

Terzilik mesleğinin gelişerek devam ettiğine değinen Aydoğdu, “En nazik sıkıntımız aleniyet elemanlar üzerine. İnşallah imdi devletimizin bile katkısıyla o sorunu birlikte aşacağız. Çıraklarla ilgilendiren tıpkısı bindi açıklandı, terziler kendisine bizleri bahtiyar etti. Ailelerimize da çocuklarını hakeza zanaatlara yönlendirmesini referans ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Beyoğlu’ndaki Kardeşler Han’dahi gerçekleşen armağan etkinliğinin arkası sıra Hayal Koçyiğit ve Nazar üyeleri hatırat fotoğrafı çektirdi.Share: