İl Sağlık Müdürü Ağırtaş’tan Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı’na ait izah

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Hedef Ağırtaş, Dünya Afiyet Örgütü’nün 2020 yılı verilerine bakarak, dünyada yılda 19 milyon kişiye kanser tanısı konulduğunu, 10 milyon kişinin birlikte bu sebeple hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ağırtaş, Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla yaptığı bağlanmış açıklamada, kanserin yanı sıra getirdiği afiyet sorunlarının beraberinde, maddi ve manevi yönden detaylı sürekli uğraş mucip tıpkı hastalık olduğunu belirtti.

Acun Keyif Örgütü’nün 2020 yılı verilerine bakarak, dünyada yılda 19 milyon kişiye amansız hastalık tanısı konulduğuna, 10 milyon kişinin bile bu sebeple hayatını kaybettiğine dikkati calip Ağırtaş, şunları kaydetti:

“Acun genelinde rical ortada yer kalın görülen amansız hastalık türü akciğer kanseriyken kadınlarda 3. sırada kayran almakta ve önemini korumaktadır. Bu amansız hastalık türünün yüzdelik 80’inde mesul deli dolu esrar kullanımıdır. Hakikaten kötü tüketimindeki azalmayla akciğer kanseri görülme sıklığı de azalmaktadır. Diğer nedenleri ise mesleksel ve çevresel riziko faktörlerine maruziyet düzlük almaktadır. Toplumsal ve ferdî farkındalık ile akciğer kanseri sıklığının azaltılabileceği unutulmamalıdır.”

Ağırtaş, hastadan hastaya farklılaşabilmekle birlikte tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve özge esenlik sorunlarının varlığı kabilinden anide fazla faktörün canlı olduğunu aktardı.

Henüz etken bire bir tarama yöntemi bulunmasa birlikte duman kontrolünün akciğer kanserine karşı mücadelenin sunu anne ve arz etken uzlaştırıcı olduğunu vurgulayan Ağırtaş, Ulusal Esrar Kontrol Programı ile toplumdaki kamu bireylerin, esrar ürünlerinin sağlık, kazançlı, çevresel ve toplumsal zararlarından korunmasının hedeflendiğini kaydetti.

Share: