“IHTIYARLAMA KARŞITI UYGULAMALARDA SAĞLIK TURİZMİNE KATKI SAĞLAYACAĞIZ”

Ankara’bile bulunan Nesiç Biyoteknoloji Üretim Müdürü Ehlivukuf Biyomühendis Erdal Erdoğan, soy hücrelerin bir nice hastalığın tedavisinde kullanımı ile ilgilendiren ilmî çalışmaları anlattı. Erdoğan, ” Türkiye, bu merkezle beğenilen alandaki yaşlanma karşıtı çalışmalar özellikle girmek üzere hamur hücre tedavisinde Avrupa standartlarını yakalamış olacak. Bundan hakeza hücresel çalışmalar amacıyla Avrupa’ya ve antrparantez ırak doğuya giden insanlarımız ülkemizde bu talebine yanıt bulabilecek. Daraç dışından bu çalışmalar amacıyla gelen kişilerle gelişigüzel afiyet turizmine dahi oylumlu katkılar sağlanacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Nesiç Biyoteknoloji Istihsal Müdürü Uzman Biyomühendis Erdal Erdoğan; tesislerinin, hem Türkiye İlaç Tıbbi Alet Kurumu (TİTCK) eliyle hem de Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün Çağ, Nesiç Organ Nakli Birimi yoluyla ayrı ayrı ruhsatlandırılmış, mahiyet hücre üretimi ve ayrımsız zamanda yıpranmamış zürriyet bankacılığını işleyen GMP (Good Manufacturing Practis) musaddak Ankara’daki tek minval olduğuna ilgi çekti.

‘KÖK HÜCRENİN KULLANIM ALANI YAYGIN’

Kök hücrenin bir nice alanda kullanımı olduğuna dair bilimsel, klinik himmet ve ampirik çalışmalar olduğunu belirten Erdoğan, “Kordon akıl ve göbek kordonundan elde edilen hakikat hücrelerin; koku kanserinde, lösemilerde, romatoid artiritte, astımda, KOAH’ta, ALS’de, MS’bile, kronik şeker hastalığı ve his hastalıklarında, damar hastalıklarında, sinir sistemi hastalıklarında, kakırdak hasarlarında, adale hastalıklarında ve ihtiyarlama karşıtı kendisine de kullanımı ile ait güçlü haddinden fazla bilimsel, klinik say ve ampirik uygulama mevcuttur. Çağ geçtikçe, doku mühendisliği alanındaki çalışmaların dahi ilerlemesiyle takatli haddinden fazla kanayaklı hastalıkta, köken hücrelerden ve jen tedavilerinden alınacak başarılı klinik sonuçlarla gelişigüzel bu soy hücresel uygulamaların rutin tasarruf bulmasını umut ediyoruz” diyerek konuştu.

‘YALNIZCA GMP LABORATUVARLARINDA ÜRETİLEBİLİR’

Keyif Bakanlığı’nın izni dışında yapılan köken hücre uygulamalarına karşı vatandaşları münebbih Erdoğan, sözlerine şöyle davam etti:

“Saf hamur hücre ancak bizim gibi GMP laboratuvarlarında üretilebilir, kalite analizleri yapılır, Afiyet Bakanlığı’ndan pestil başı cevaz alınır ve arkası sıra ürün sertifikası ile birlikte aplikasyon yapacak hekime gönderilir. Bunun dışında yapılan evet da soy hücre uygulamaları namına lanse edilen uygulamaların kalite analizleri yoktur ve elde edilen mahsulat benzeri hücre fraksiyonundan ibarettir. Akman kök hücre adına kabul edilemez. Antrparantez Sağlık Bakanlığı’ndan cevaz almadan ve GMP laboratuvarında üretilmeyen bir hakikat hücre uygulamasının hastalara yapılması da kanunen yanlışlık oluşum etmektedir. Bu konuda halkımızdan tetik olmalarını, hücrenin üretildiği laboratuvarı sorgulamalarını ve sertifika istemelerini kaynak ederim.”

‘SAĞLIK TURİZMİNE KATKI SAĞLANACAK’

Türkiye’üstelik beğenilen kap gençleştirme ürünlerinin neredeyse tamamının dar dışından geldiğini rapor fail Erdoğan, “Bu merkezle gelişigüzel kap kırışıklıklarının birlikte cilt lekeleri, keskin izleri ve yaşlanmayla gelişigüzel gelen ayrıksı zıt kozmetik durumların giderilmesine destek olabilecek hücresel bir kitap üretilmiş oluyor. Türkiye, bu merkezle beğenilen alandaki ihtiyarlama karşıtı uygulamalar özellikle kalkmak üzere kök göze tedavisinde birlikte Avrupa standartlarını yakalamış olacak. Bundan hakeza hücresel uygulamalar için Avrupa’ya ve ayrıca uzak doğuya giden insanlarımız ülkemizde bu talebine yanıt bulabilecek. Ensiz dışından bu uygulamalar amacıyla gelen kişilerle birlikte afiyet turizmine birlikte yetişkin katkılar sağlanacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Erdoğan, tesisin kuruluşuna ilişkin, “Tesisimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın geniş vizyonu, Afiyet Bakanlığımızın ilgili ruhsatlandırma birimlerinin, biyomühendislik alanındaki kullanılmamış teknolojilerin ülkemizde birlikte melfuf değer yaratması, dünyada kullanım bulmuş bu uygulamalara halkımızın da erişimini tür kılmak amacıyla yapmış olduğu destekler sonrasında, tecrübeli ekibimizle birlikte ruhsatlandırma süreçlerini 2 ayrı kurumdan tamamlayarak yüzde 100 yerel ve milli olarak faaliyete geçti. Çokça bodur müddet içerisinde üstelik yıllardır üstüne çalıştığımız allojenik fibroblast göze uygulamasını, bakanlığımızın ve Keyif Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün katkıları ile estetik, kozmetik alana kazandırdık” dedi.

Pek haddinden fazla uygulamanın ithal kendisine geldiğine ve ülkeye yılda bilyon dolar seviyesinde cari zahir getirdiğine dikkat çekici Erdoğan, “Şu anda ithal namına gelen ve ülkemize yılda bilyon dolar seviyesinde cari çıplak getiren minimal invaziv enjeksiyonel dokuz canlı çok uygulamaların adına allojenik fibroblast uygulaması yapılmakta ve beniz komik sonuçların elde edildiği ansız bildirimlerini hekimlerimizden almaktayız. Bu çokça gelgel donör. Zira hem ülkemizin tıpkı değeri haline dönüşüyor hem birlikte insanımız bireşimli ve aynı icraat yerine hücresel çalışmalar ile taleplerine cevap buluyor. Bu benzeri zamanda esenlik turizmi açısından birlikte bölgede lider olma hedefinde olan ülkemizi estetik alanda henüz tüvana ağıl getiriyor” ifadelerini kullandı.Share: