Icra Vekili Bozdağ’dan, CHP milletvekillerinin Yalova’da mahkeme heyetine müteveccih söylemlerine ilişik açıklama Açıklaması

Türe Bakanı Bekir Bozdağ, ” Yalova Belediyesi’nde zimmet” iddiasıyla açılan davanın duruşmasında CHP milletvekillerinin duruşma heyetine müteveccih söylemlerini eleştirdi.

Bozdağ, YANLIŞSIZ Fırka Yalova Genişletilmiş İl Müracaat Meclisi Toplantısı’nda, sanıklar arasında şehremaneti başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Vefa Salman’ın üstelik kayran aldığı “Yalova Belediyesi’nde zimmet” iddiasıyla açılan davanın 2. Bati Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmasında, ara sıra CHP milletvekillerinin mahkeme heyetine müteveccih söylemlerine ait değerlendirmelerde bulundu.

Yalova’üstelik Türkiye’yi üzen tuhaf tıpkı olaya şahitlik edildiğini tamlayan Bozdağ, Yalova Adliyesi’ni müzakere ederek, bilgili ve savcılarla bir araya geldiğini bildirdi.

Bozdağ, “Bu geçersizlik, kendini ve haddini cehil, ahlaksızlık karşısında, hakkın, hukukun, adaletin ve hür, yansız Türk yargısının, Yalova Adliyesi’nde birlikte olduğumuzu ayrımsız sefer elan Yalova’dan, Türkiye’ye ve dünyaya car etmek için geldik.” dedi.

Türkiye’nin bire bir hukuk devleti olduğuna meni fail Bozdağ, tek kimsenin hakim ve savcılara egemenlik ve komut veremeyeceğini kaydetti.

“Adaleti de elbette ayakları altına alacaklarını sonuç görüngü peyda bir şekilde göstermektedir”

Hakimlerin kimseden korkmaması, sıklet hissetmemesi gerektiğini rapor eden Bozdağ, hakimlerin dosyaya ve delile göre değişmeyen vereceğini söyledi.

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, şöyle devam etti:

“Siyasilerin, saylav olsun olmasın, siyasi küçük ad haiz kişilerin aynı davada lehlerine sonuç çıkması üzere mahkemeye güçlük ika hakları yoktur. CHP’nin bazı vekillerinin da bulunduğu bazen siyasi temsilcilerinin, Yalova’da mahkemeyi basmaları, hakim ve savcılarımıza ahali kol hareketi yaparak pus sallamaları, onlara taşlama etmeleri, onlara saldırmaları katiyen akseptans edilemez. Bu haddinden fazla kemiksiz söylüyorum, haddini bilmezliğin yalman alasıdır, kendini bilmezliğin ta kendisidir. Hususiyet tanımazlığın bariz ayrımsız şekilde ifadesidir. Ünsiyet devletini ayaklar altına almaktır bu. Bir yandan her çevrim mahkeme kararı bağımsızlığından, tarafsızlığından bahsedeceksiniz, Ankara’dan İstanbul’a doğruluk yürüyüşü yapacaksınız öte yandan istediğiniz kadar karar vermesi amacıyla duruşma basacaksınız, mahkeme heyetine yapılmadık hakareti bırakmayacaksınız. Bu hangi form hak anlayışı, bu ne gestalt türe, hukuk anlayışı, bu hangi eşkal ünsiyet devletti anlayışı? Bunların gücü bulunmayan, gücü yokken duruşma basanla, hakimlere parmak sallayanlar, hukuku tanımayanlar Tanrı sahabet bunların azıcık gücü olsa hukuku de adaleti bile nasıl ayakları altına alacaklarını bu akıbet görüngü degaje tıpkısı şekilde göstermektedir.”

“Yargıçların 28 Gücük Ay sürecinde Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığında ana duruşa geçtiği ahit adalet diyen diliniz neredeydi sizin?” sorusunu götüren Bakan Bozdağ, kimsenin buna sesini çıkarmadığını dile getirdi.

“Menderes’in asılmasında eli olanların yanı sıra DP’nin Umumi Başkanı oturuyor”

Bakan Bozdağ, “Erbakan Hocamız, 28 Küçük Ay sürecinde boncuk boncuk terlerken, iktidarı kesmek için binbir manevra yapılırken siz neredeydiniz? Merhum Menderes’in asılmasında eli olanların yanı sıra Demokrat Fırka’nin (DP) Genel Başkanı gitmiş o masada oturuyor. Biraz onur olsa, azıcık Menderes’in ruhunun zerresi olsa o masada işi olur mu?” şeklinde konuştu.

Mahkeme basmanın, mahkeme başkanına, heyete el dal sallamanın, hakaret etmenin, karar görevi yapanları, adaletli yargılamayı etkilemeye adım etmenin cezası bulunduğunu belirten Bozdağ, Yalova’de mahkemede yaşananların ardından Yalova Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca soruşturma başlatıldığını, milletvekilleri hakkındaki dosyanın salahiyetsizlik kararıyla Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına gönderildiğini hatırlattı.

Türe Bakanı Bozdağ, şunları kaydetti:

“Ben inanıyorum ki TBMM’nin hatırlı üyeleri, bu haddini ve kendini bilmez, adalet ve ünsiyet tanımaz milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldıracak, pus salladıkları yargının önüne onları çıkaracak. Buradan de Kavim Meclisimizin Başkanı ve hatırlı üyelerine Adalet Bakanı, HSK Başkanı kendisine çağrıda bulunuyorum; Türk mahkemelerine tepeden nazır, hakim ve savcılarımıza hakaret eden, ahali, kol sallayan bu kendini ve haddini bilmezlerin milletin hatırlı bir temsilcisi olmaya üstelik hakları yoktur. Lütfen bu vekillerin dokunulmazlığını Anayasamızın öngördüğü usullere akıllıca şekilde ahzetmek kanalıyla bunları yargıya doğrulama edin. Yargının uğrunda Türk yargıçlarına adisyon vermesini sağlayın. Ego eminim ki TBMM, Türk yargısının ve hâkimiyet görevi özne bilgili ve savcılarımızın onurunu özlük onuru kabil kabul edecek, bu butlan karşısında milletin kuma sesinin tercümanı olacak, bu kendini ve haddini bilmezlere, hem hadlerini öğretecek hem kendilerinin kim olduğunu öğretecek hem ünsiyet devleti nedir, sarih bildirme gösterecek ve öğretecek.”

Share: