IBM, Moskof çalışanlarını işten çıkarıyor

Rusya’nın Ukrayna’dan çekilmemesinden arkası sıra bir nice Avrupa ve KUL merkezli firma, Rusya’evet cebin yaptırımlarda bulunmaya bitmeme ediyor. Apple ve Google karışma bir nice teknoloji devinin de katıldığı bu yaptırımlara IBM de katıldı. Dünyanın bildirme iri enformatik teknolojisi şirketi IBM bütün işgücünü işten çıkarmaya değişmeyen verdi.

IBM CEO’su Arvind Krishna, IBM’mağara Rusya’daki operasyonlarını “uyumlu” tıpkı şekilde durdurmaya başlayacağını duyurdu.

Firma, mart ayında Rusya’daki operasyonlarını durdurmuştu fakat çalışanlarına ödeme yapmaya bitmeme ediyordu. Fakat ABD’nin Rusya bankalarına uyguladığı yaptırımlar nedeni ile firmanın çalışanlarının maaşlarını ödemesi zorlaştı ve firma birlik işgücünü işten çıkarmaya değişmeyen verdi.

Krishna, Rusya’daki çalışanlarının tek suçunun olmadığını ve yekpare bu süreçte ağırbaşlı stres ve belirsizlik işe devam etmek zorunda kaldıklarını belirtti. IBM, çalışanlarını işten çıkaracak olsa bile bu süreçte onların beraberinde olacağını ve süreci kolaylaştırmak üzere ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.

IBM, Rusya’daki operasyonların durdurulmasının şirketin genel operasyonlarını etkilemeyeceğini belirtmişti. IBM’in 2021 yılındaki gelirlerinin yalnızca %0.5’i Rusya aracılığıyla müktesep. Bu nedenle Rusya’dan çekilmesi IBM’bol etkilemeyeceği öngörülüyor.

Yaptırımlar Rusya’nın gelirlerini artırdı

 

Rusya, buğday ihracatına meri vergiyi yükseltiyor

 

Rusya’dan, 61 BENDE’liye yaptırım kararı

 

Share: