Ibdai ‘Türk Evi’ niteliğine ehil ‘Kaymakamlar Evi’ ziyaretçilerini geçmişe götürüyor

Ibdai ‘Türk Evi’ niteliğine sahip ‘Kaymakamlar Evi’ ziyaretçilerini geçmişe götürüyor

Osmanlı’nın hayat biçimini yansıtan Kaymakamlar Evi tarihi dokusunu koruyor

KARABÜK – UNESCO Dünya Bırakıt Listesi’nde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesinde tarihi evler arasında şanlı bir örnek olan Kaymakamlar Müze Evi, mimari özellikleri ve tarihi dokusuyla turistlerin elektrik merkezi olmaya devam ediyor.

Kaymakamlar Müze Evi, 18 ve 19.yüzyıl Türk toplumunun geçmişini, kültürünü ve emanet biçimi ile teknolojisini yansıtan tarihi Safranbolu Evleri beyninde cesim bire bir yere erbap.

Kültür ve Turizm Bakanlığının “Safranbolu’nun Korunması ve Sağlıklaştırılması Projesi” çerçevesinde 1979’da kamulaştırılarak restore edilen Kaymakamlar Evi, 1981’bile Eğitim Bilimi Merkezi olarak hizmete girdi. 19. Yüzyılın başlarında yapıldığı durum edilen serencam yıllarda “müze ocak” namına makbul yapı, ibdai tıpkısı “Türk evi” niteliğine ehil. Evde çok sayıda mevcut pencereler evin artağan ışık almasını sağlarken, koz ve çam kerestesinden yapılmış tavan süslemeleri ise estetik bire bir fon oluşturuyor. 2021 yılında restorasyonu tamamlandıktan bilahare baştan hizmete açılan tarihi bina kentsel dokusunu ve kül mimarlık özelliklerini günümüze kadar koruyabilmesinden belde yerli ve yabancı ziyaretçilerini önceki günkü gibi etkileyip geçmişe götürüyor.

İhlas Selen Ajansı muhabirine mütekellim Safranbolu Kaymakamı Şaban Ardıl Yazar, Kaymakamlar Müze Evi’nin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklere cemaat olduğunu ve turizm amacıyla şanlı aynı yere topluluk olduğunu söyledi.

“Bu sülale sizi bir anda 300 sene geriye taşıyor”

Tarihi yapının yaklaşık 300 almanak geçmişiyle 18. yüzyılın nazirsiz mimari özelliklerini genişlik iyice şekilde yansıtması zımnında yeryüzü pir Osmanlı mimarilerinden tıpkısı tanesi olduğunu tabir fail Musannif, “Doğrusu bu mimariye eş çevremizde 2 bin nüsha Safranbolu evimiz var. İçerisinde bulunduğumuz Kaymakamlar Seyahat Evi genişlik misilsiz benzerliğini taşıyor. İçerisine girdiğiniz devir o cins silüetini soluyorsunuz. Bu karı sizi bir anda 300 sene geriye taşıyor. Hem büyüklük hem dünya çapında flaş ayrımsız turizm noktamız” diyerek konuştu.

Pandemi öncesinde kestirmece 100 bin turistin Kaymakamlar Müze Evi’ni ülfet ettiğini kaydeden Yazıcı, “Çokça sargı ve istem gören turizm noktası. İnşallah 100 bin olan konuk sayımızı istikbal noktalara taşıyacağız. Ego vatandaşlarımızı bu eşsiz mimariyi, benzersiz güzelliği görmeleri amacıyla davet ediyorum” ifadelerine düzlük verdi.

“Buranın haddinden fazla güzel aynı ambiyansı var”

Osmanlı kenti Safranbolu’yu müracaat etmek üzere Ankara’dan gelen Çekişme Mercan ise “Gelmişken Kaymakamlar Yolculuk Evi’ni dahi çalmak istedik. Buranın çokça iyicene ayrımsız ambiyansı var. Hele sandık odası ve yavru odası haddinden fazla hoşumuza gitti. Birbirine geçişleri çokça pir ve haddinden fazla tafsilatlı düşünülmüş. Safranbolu’ya gelen herkesin buraya gelmesini tavsiye mektubu ederim. Kıytırık burada 18.yüzyılda şüphesiz benzeri yaşam sürüldüğünü fehmetmek için görülmesi müstelzim bire bir saha diyerek düşünüyorum” dedi.Share: