Hususi dallar “Mutlu Çarşamba Projesi” ile sporla buluştu

Batman’de down sendromlu, otizmli ve belli belirsiz zihinsel engeli bulunan kollar, Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının “Bahtiyar Çarşamba Projesi” ile sporla buluşuyor, sosyalleşiyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığınca 81 ilde hayata geçirilen “Mutlu Çarşamba Projesi” kapsamında Batman’üstelik bile hususi öğrencilere yönelik sportif aktiviteler düzenleniyor.

Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğünce çokça amaçlı spor salonunda gerçekleştirilen eğitimlere ve düzenlenen sportif aktivitelere bugüne kadar yüzlerce yavru katıldı.

Verilen eğitimlerle çocukların sporla buluşması, yetenekli çocukların genişlik bir iki tıpkısı branşta kendilerini geliştirmesi ve fiziki becerilerini artırması amaçlanıyor.

Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Büro Müdürü Burak Ermiş, AA muhabirine, “Bahtiyar Çarşamba Projesi” ile 1000’e yakın hususi çocuğu sporla buluşturduklarını söyledi.

Down sendromlu, otizmli ve belli belirsiz zihnî özürlü çocukları sporla buluşturarak, eğlenceli devir geçirmelerini keşfetmek ve gövde koordinasyonlarını geliştirmek üzere düzenledikleri eğitimlerin sürdüğünü tabir eden Aziz, “Batman’birlikte mevcut iyileştirme merkezleri ve okullardaki çocuklarımızı rastgele çarşamba günü araçlarımızla alıp, salonlarımıza getiriyor, onlarla sportif faaliyetler yapıyoruz.” dedi.

Çocukların yaşadığı mutluluğun kendilerini de bahtiyar ettiğini anlatan Eren, amaçlarının kentteki cemi özel çocukları sporla takdim etmek olduğunu belirtti.

Muazzez, salonlara gelmeye elverişli sıfır çocuklara da antrenörlerin okullarına her an eğitim verdiğini rapor ederek, çok yetenekli çocukların olduğunu gördüklerini, bu çocukların çeşitli branşlarda lisanslı sporcu olarak yetiştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Spor antrenörü Seray Sancak Sadi da Bakanlığın projesi doğrultusunda sahada aktif fariza yaptıklarını anlatarak, “Çocuklar hemencek adapte oluyor, çabuk öğreniyorlar.” ifadesini kullandı.

Share: