Hitit Üniversitesinde beyin felcinin tanı ve tedavisi için uslu tılsım geliştirilecek

Çorum Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde karın felcinin teşhis ve tedavisinde yolmak üzere akil tılsım yetiştirmek amacıyla çalışmaların başladığı bildirildi.

Rektörlükten yapılan yazılı açıklamaya bakarak, Eti Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tababet Bilimleri Bölümü Dr. Akademisyen Yiğitlik Akçay, düşünce felcinin tanılama ve tedavisi için beyinli ilaç sentezlemek (Rappadak aşkın maddenin tıpkısı olayda öz özelliklerini kaybedip yeni özellikte aynı madde meydana getirmeleri olayı) amacıyla “Teranostik Dil Avcısı Adına Hedefli Fe3O4 Mıknatısi Nanopartiküllerin Sentezlenmesi ve Deneysel Serebral İskemi Modelinde Terapötik Etkinliğinin Araştırılması Projesi”ni hazırladı.

Erciyes Üniversitesinden Doç. Dr. İsmail Öçsoy ve Doç. Dr. Ilgım Doğan’ın danışmanlığını yaptığı proje, TÜBİTAK vasıtasıyla kabul edildi.

Açıklamada görüşlerine düz sunulan Dr. Akademisyen Güven Akçay, ampirik kendisine yapılacak çalışmanın düşünce felci sonrası oluşan öğrenme ve kafa bozukluğunu tedavi etmeyi hedeflediğini belirtti.

Projenin, bu alanda dünyada yapılan geçmiş emek olduğunu vurgulayan Akçay, Hitit Üniversitesinin “Makine ve İmalat Teknolojileri” alanında ihtisaslaşmasından belde keyif teknolojilerine yönelik proje hazırladıklarını aktardı.

Beyin felcinin nörolojik emraz ortada birinci sırada, dünyadaki ölümlerin nedenleri beyninde dahi kardiyovasküler hastalıklardan sonraları ikinci tam vadi aldığını anlatım eden Akçay, şunları kaydetti:

“Serebral iskemi, beynin galiba aynı bölgesinde yahut cemi beyinde oluşan serebral soluk akımındaki tenakus sonucu oluşan gösterişli bire bir nörolojik hastalıktır. Serebral iskemi sonrası öğrenme ve hafıza bozukluğunu farklı yöntemlerle tedavi eden çalışmalar olmasına karşın mıknatısi nanopartikül beyinli ilacın, tanı ve tedaviyi sağlayan casus yerine öğrenme ve hafıza konusunda etkisini moleküler mekanizmalarla gösteren değme faaliyet bulunmamaktadır. Yapılacak say ile karın felci hasarına karşı sentezlenecek olan fikirli ilaç otama edici, hedefli ve gebe otama adına geliştirilecek ve klinikte majör tıpkı soruna kandil tutak.”

Share: