‘Her Caminin Ayrımsız Depremzede Ailesi Olsun’

‘Asrın felaketinin’ yaraları sarılmaya devam ederken Kayseri İl Müftülüğü koordinesinde Kocasinan İlçe Müftülüğü bile kamu imkanları ile depremzedelere hem maddi hem bile manevi desteğini sürdürüyor.

Kocasinan İlçe Müftülüğü vasıtasıyla yapılan desteklerle, hayırseverlerin yardımları depremzede ailelere ulaştırılmaya devam ediyor. ‘Her caminin bire bir depremzede ailesi olsun kampanyası’ ile yer sarsıntısı bölgelerinden mevrut vatandaşlar kült görevlilerinin tıpkı rabıta ve alakaları ile yıpranmamış yuvalarına yerleştiriliyor. Kayseri İl Müftülüğü Koordinesinde özel tıpkısı proje başlatan Kocasinan İlçe Müftülüğü ‘Her caminin tıpkısı depremzede ailesi olsun’ diye depremzede vatandaşlara, aileleri ile alay malay kalacakları ev tahsis ediyor, maddesel ve manevi ihtiyaçlarını karşılıyor. Sancaktepe, Boztepe ve Barbaros mahallerinde bakir yuvalarına yerleştirilen depremzede aileler, antrparantez diyanet görevlileri vasıtasıyla müzakere edilerek maddesel ve manevi ihtiyaçları giderilmeye devam ediyor. Bu çerçevede depremzede aileler, evlerine yeryüzü yakın caminin ya dahi Kuran kursunun görevlileri tarafından ziyaret edilerek ayni ve nakdi yardımların beraberinde manevi hizmetler ile dahi destekleniyor. Ahmet Koyuncu Cami İmam Hatibi Hacı Bozdağ yaptığı açıklamada; “Kocasinan İlçe Müftümüz ‘Her caminin tıpkısı depremzede ailesi olsun’ projesi çerçevesinde biz de depremzede olan Mevlüt amcamız ile tanıştık. Eş araştırdık ve Sancaktepe mahallemizde kâin bu evi bulduk. Buraya yerleştirdik. Kaymakamlığımıza kayıtlarını yaptırdık. İhtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Elimizden geleni yapıyoruz. Yapmaya bile devam edeceğiz. Büyük tıpkı imtihandan geçiyoruz. Devletimiz milletimiz el ele” dedi. Depremzede Mevlüt Ekici ise; Kahramanmaraş’ın Yeniyapan mahallesinden Kayseri’ye geldiklerini ve Kocasinan İlçe Müftülüğü’nün destekleri ile bakir yuvalarına kavuştuklarını rapor etti. Ekici; depremin olduğu geçmiş günlerde yaşadıklarını anlatırken ayn yaşlarına hakim olamazken “Tanrı kimseyi hakeza felaketler ile yüz yüze bırakmasın” dedi. Boztepe’üstelik mevcut aynı ayrıksı depremzede eş olan Aydınlık ailesi üstelik Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinden Kayseri’ye gelerek Boztepe mahallesinde kendilerine tahsis edilen evlerinde yaşamlarına devam ediyor. Depremzede Ihtişam Ziyalı bile; “Depremden bire bir periyot önceki işlerimden hava Zonguldak’a gitmiştim. Ailem Kahramanmaraş’ta depreme yakalandı. Aceleten et kafalı döndüm ailemin yanına. Bağımlı evimiz defolmak üzere okkalı hasarlı. Tanrı’a şükür fert kaybımız bulunmayan. Kayseri’ye geldik, birkaç bölüm akrabalar beraberinde kaldık. Sonradan Allah razı olsun devletimiz bizlere arkalama elini uzattı. Din görevlilerimiz temas antlaşma yanımızda idi. Sülale sahibi bizlere ücretsiz namına bu evi verdi. Kaymakamlığımız, müftülüğümüz bizleri tek bekâr bırakmadı. Cenabıhak ülkemize milletimize tıpkı henüz böyle felaketler yaşatmasın inşallah” ifadelerini kullandı.

Bir ayrıksı depremzede ailesi ise, Barbaros mahallesinde kullanılmamış yuvalarında Kocasinan İlçe Müftülüğü görevlileri tarafından görüşme edilerek ayni ve nakdi yardımları haftalık uyumlu periyotlarda kendilerine ulaştırılıyor. Kahramanmaraş’ın merkezinden mevrut Şeref Anne; “Kahramanmaraş’ın Doğukent mahallesinde oturuyorduk. Depremin olduğu anda canımızı baskı kurtardık. Evimiz içine de girilemeyecek durumda bati hasarlı. Çokça canımız gitti. Akrabalardan kaybettiğimiz canlarımız var. Tanrı böyle felaketleri benzeri henüz yaşatmasın. Çok şükür Kayseri’ye dirimlik gelmez yetkililer bizlerle iletişime geçti. Elimizden tuttu, bizlere her nev koruyucu oldu ve olmaya birlikte devam ediyorlar. Esen olsunlar bize bu evi tahsis ettiler. Neye ihtiyacımız olduysa hepsini getirdiler. Allah devletimizden razı olsun” dedi.

Barbaros mahallesi Fatih Hükümdar Mehmet Cami İmam Hatibi Belgit Güngör; “Depremin olduğu evvel andan itibaren sürekli sahadayız. Elimizden hangi geliyorsa yaptık ve yapmaya bile devam ediyoruz. Depremzede ailesi olan Onur Anne ile muhtarlıkta tanıştık. Barbaros mahallemizde şuana kadar 450 depremzedemiz var. Hepsine sülale bulundu ve yerleştirildi. Bütünü ile değişik ilgileniyoruz” şeklinde konuştu. Kocasinan İlçe Müftüsü Halil Etraflı birlikte yaptığı açıklamada; “Kocasinan İlçe Müftülüğü olarak tıpkı proje başlattık. Bu proje rastgele camimizin ve değme Kur’an kursumuzun benzeri depremzede ailesi olsun projesi. Bu projeye Kocasinan’üstelik bulunan ilmek görevlisi hocalarımız katıldı. 113 ailemiz bu proje çerçevesinde yardımlardan faydalanıyor. Bu ailelerimize maddesel ve manevi destekler veriyoruz. Öncelikle depremzede bu ailelerimize hayırseverlerimizin yardımları ile evler tutuluyor. Evlerin içine eşyalar realizasyon ediliyor. Çocukları varsa ekol kayıtları yaptırılıyor. Kaymakamlığımıza bilgileri veriliyor. Elhasıl Kayserimiz bire bir ensar diyarı kabil. Buraya gelen kardeşlerimiz de birer muhacir gibidir ve şefkat ile hazırlanmak bizlerin birincil görevidir” dedi. – KAYSERİ

Share: