Hablemitoğlu suikastçısının “cinayet rotası” iddianamede

Ankara Üniversitesi (AÜ) Akademisyen Doç. Dr. Temiz Hablemitoğlu suikastına ilgili Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, tetikçi olduğu öne sürülen çarkıt Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu’nun, yapışkan tutmak üzere o periyot görevli olduğu Kazakistan’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC), oradan de çaktırmadan Türkiye’ye gelerek cinayeti işlediği belirtildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçlarını Anket Bürosunca hazırlanan iddianamede, Soylu Hablemitoğlu’nun içtimai konulardaki çalışmalarıyla tanıdık cumhuriyet dönemi tarihçilerinden biri olduğu kaydedildi.

Hablemitoğlu’nun, Bergama zer madenleriyle ilişkin eylemlere Türkiye’de beledi ara sıra Alman vakıflarının destek olduğunu tez ettiği, “Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası” ile Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nü (FETÖ) laf aldığı, örgütün kamu kurumlarında yönetimi ele geçirmeye müteveccih bilinmez yapılanmasını anlattığı “Köstebek” isimli kitabı hazırladığı aktarıldı.

Adı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) müsteşarı olarak sabık Hablemitoğlu’nun, bu çalışmaları dolayısıyla ara sıra çevrelerden sıklet gördüğü anlatım edilen iddianamede, maktulün birey güvenliğinden keder ederek, namına ilişik aracına alarga çalıştırma sistemi kurdurduğu bildirildi ve suikast süreci anlatıldı.

Tespitleri, Gülen’in sevgili dosyasına delil yerine girdi

İddianameye göre, FETÖ’ye müteveccih çalışmalarıyla dikkati çekici Hablemitoğlu’nun tespitleri, o devir Ankara Ihtişam Düzenlilik Mahkemesinde yargılanan teşkilat elebaşı Fetullah Gülen’in ülkü dosyasına tanıt yerine girdi.

Bunun konusunda örgütün neymiş Türkiye imamı firari sanık Mustafa Özcan, Hablemitoğlu’nun önünün kesilmesi üzere sakat istihbaratçı sanık Enver Altaylı ile irtibata geçti. Altaylı dahi Hablemitoğlu ile ahbaplık etmek üzere dönemin afiyet bakanına ulaştı fakat Hablemitoğlu bu talebi akseptans etmedi.

İddianameye bakarak, Hablemitoğlu’nun MİT müsteşarı kendisine atanacağına ilgili duyum konusunda, bu atamaya engel olmak isteyen örgüt, Hablemitoğlu’nu öldürmesi amacıyla MİT Müsteşarı başlamak isteyen ayrımsız sair ölümlü sakat MAK Meze Komutanı Miralay Uzun Göktaş ile sanık Ziyalı Köstem üzerinden irtibata geçti.

Hablemitoğlu suikastını kabul fail Göktaş, emrinde görev yapan çarkıt askerler Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Fikret Mesai ve Nuri Gökhan Step’a emir verdi. Buyuru konusunda Bozkır, Hablemitoğlu’nun evinin bulunduğu sokakta sezinleme yaptı.

Ardından, o dönemde Kazakistan’bile görevde bulunan sakat yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, kalıntı tutmak amacıyla önceki KKTC’ye, oradan da çaktırmadan Türkiye’ye gelerek, 18 Mabeyin 2022’bile evine yolmak için olan Hablemitoğlu’nu iki ahali dokunaklı yazar öldürdü.

Askeri kargo uçağı ile Ankara’ya ulaştı

İddianameye bakarak, Özel Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Hane Amiri Fikret Düzentileme’in yardımcısı kendisine görev özne eski Yüzbaşı Mumcuoğlu’nun 4 Teşrinievvel 2002’dahi ikinci çocuğu dünyaya geldi.

Mumcuoğlu, 6 ayda ayrımsız yapılan Kazakistan görevlendirmesine, bebeğin doğumundan süratle sonradan, acil format koşulu üstelik olmamasına rağmen isteyerek gönderildi.

Cinayetten önceki Kazakistan’ın Almatı şehrinden bilet düzlük Mumcuoğlu, İstanbul aktarmalı KKTC’ye ulaştı. Nakil durumunda KKTC uçağını beklerken herhangi bir pasaport kontrolüne girmeyen Mumcuoğlu, KKTC uçağı ile askeri hava meydanı adına birlikte geçer KKTC Ercan Havalimanı’na indi.

Askeri kargo uçağıyla Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı’na gelerek, seçkin pasaport kontrolüne girmeden Ankara’ya vasıl Mumcuoğlu, dönüşte bile bir rotayı izleme etti.

Savcılık, 20 sene öncesinin arama kayıtlarını inceledi

Savcılık, olay tarihine ilgilendiren ayrımsız yıllık, Türkiye genelindeki taharri detayı kaydı (Call Detail Records) verilerini dahi inceledi.

İddianamede, bu veriler sonucu elde edilen bilgilere bakarak, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Kazakistan’da bulunduğu sırada eşi ve babasıyla tezelden her çağ telefonla bildirişim kurdu, fakat 5 Fasıla 2002’den 29 Çatlak 2002’ye kadar 24 dönme süresince telefon irtibatı olmadı. İddianamede, bu durumun, katil zanlısının argüman ettiğinin bilakis Kazakistan’bile değil, Türkiye’bile bulunduğunu gösterdiği belirtildi.

Mumcuoğlu’nun eşi Z.M, suikasttan tıpkısı çevrim önce 17 Ara 2002’birlikte, KKTC’ye ilişkin sabit tıpkısı hattan telefonla arandı. Z.M’yi 20 Antrakt 2002’de KKTC’deki çakılı hattan arayan yaşama, elan sonradan Fikret Faaliyet’i üstelik aradı.

İddianamede, Z.M. ve Mücahede’i arayan kişinin Ahmet Tarkan Mumcuoğlu olduğu belirtilerek, şu değerlendirmeye kayran verildi:

“Z.M’nin KKTC irtibatlarının cinayet tarihinden aynı dönme önce başlaması, akşam ezanı ve gecenin ilerleyici saatlerinde yapılması, çabucacık öncesinde ve sonrasında Kazakistan GSM hattına mülahaza atıyor olması, Z.M’nin 1 yıllık HTS kaydında apayrı tek gün KKTC hatları ile bağlanak kurmamış olması ve Ahmet Tarkan Mumcuoğlu’nun alınan ifadesinden da görüleceği için KKTC’üstelik kendisinin veya eşinin hiçbir tanıdığı, akrabasının olmaması hususları birlikte değerlendirildiğinde, Z.M’ye yapılan söz konusu bu KKTC çakılı biçim aramalarının, Ahmet Tarkan Mumcuoğlu eliyle işlenmiş olduğu kanaatini vermektedir. Hem Z.M. hem de Fikret Emek’in bir dönemde KKTC’ye ilgilendiren hatlar ile irtibatlandıkları, tıpkı dönemde üstelik irtibatlarının kesildiği görülmüştür. 20.12.2002 tarihinde Z.M’yi arayan KKTC’ye ilişkin 0392 600 02 70 numaralı çakılı/ankesör hattının, Fikret Mesai’i arayarak 6 an 8 saniye mülaki dümen olması hususu alelhusus haddinden fazla özen çekicidir.”

İddianameye göre, 29 Meyan 2002’den sonraları Z.M. ile Tarkan Mumcuoğlu ortada Kazakistan numarası üzerinden temas yeniden başladı.

Katil, silah kullanma tekniğine hakim

İddianamede düz düz Adli Tıp Kurumu otopsi raporuna göre, Temiz Hablemitoğlu’nun başına ateşli silahla iki umum atış yapıldı.

Olay yerinde, Hablemitoğlu’nun ayaklarına 330 santimetre mesafede, Türk kökenli MKE bellik kovan, buna 250 santim mesafede ise Alman menşeli Luger Frontıer işaret olan 9X19 milimetre çapında eksantrik ayrımsız kapçık belirleme edildi.

Temiz Hablemitoğlu’nun sol göz bölgesinden yapılan atışın mümasil, saksı sol ense kısmından yapılan atışın ise uzak atış mesafesinden olduğu belirlendi.

İddianamede, “Maktule yapılan geçmiş atış ve ardından isabetle yapılan ikinci atış düşünüldüğünde, şüphelinin zırh kullanma tekniğini bilici, antipatik kanlı ve bodur boylu sayılmayacak biri olduğu izlenimi uyanmakla alay malay, olayda kullanılan mermilerden birinin Alman menşeli olarak seçilmesi, maktul Temiz Hablemitoğlu’nun hayatta iken süresince bulunduğu çalışmalar açısından ilgi alımlı yerine görülmüştür.” değerlendirmesi yapıldı.

Mustafa Özcan ve Enver Altaylı azmettirdi

İddianamenin akıbet bölümünde ise şu ifadelere meydan verildi:

“Yapılan soruşturma sonucunda, görüngü tarihinde MİT Müsteşarı oluşmak talip yabansı Mustafa Levent Göktaş’ın, bu fariza amacıyla namına bariyer olarak gördüğü öldürülen Soylu Hablemitoğlu’nu, bire bir zamanda FETÖ/PDY ile ait çalışmalarından rahatsız olan Mustafa Özcan ve Enver Altaylı’nın azmettirmesi neticesinde katil kararı aldığı, bu kararı Hususi Kuvvetler Komutanlığı içerisinde kendisiyle akım fail legal alandan çıkan Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, Fikret Himmet ve Nuri Gökhan Step ile eyleme döktüğü, suratsız Mumcuoğlu’nun, Mustafa Uzun Göktaş’ın verdiği istek üzere 17 Kasım 2002’dahi Kazakistan görevine gönderildiği, eylemi gerçekleştirmek için olay tarihinden önceki ülkeye geldiği, berbat Fikret Emek’in de Eskişehir’den olaydan benzeri zaman ilk Ankara’ya geldiği, Mumcuoğlu ile fenomen namına gittiği, Mumcuoğlu’nun, Hablemitoğlu’nu, ele geçirilemeyen 9 mm yetenekli mermi atan tabanca ile başına iki el atış beğenmek aracılığıyla öldürdüğü, şüpheli Iş’in olayda aldığı fariza itibari ile münasebetsiz Mumcuoğlu kadar birincil eden olarak değerlendirilmesi gerektiği anlaşılmıştır.”

Share: