Güçlükle gelirli üzere sosyal bölük müjdesi

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Çalım, 81 ilde yapılacak ve minimum ücretlinin alabileceği şartlarda üretilecek konutlarla ilgilendiren açıklamayı Cumhurbaşkanının ağustos ayında yapacağını söyledi.

Dünya’dan Leyla İlhan imzasıyla saha düzlük habere göre azalan bildirme ve yükselen fiyatlar dolayısıyla konuta ulaşım hele şişman kentlerde barınma sorununa dönüşürken, Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Kurum, yurt gelirliye yönelik toplumsal konutlara ilgili açıklama yaptı. Bakan Misyon Hava, Cumhuriyet tarihinin sunu iri sosyal göz projesini hayata geçireceklerini, projenin minimal ücretli şartlarda çalışanların da aile sahibi olabileceği koşullarda olacağını kaydetti. Alım, Cumhurbaşkanının ağustos ayında projeyi açıklayacağını söyledi.

81 ilde başlayacak

Bursa’bile gazetecilerle bire bir araya mevrut Icra Vekili Kurum, içtimai konut projesi müjdesi verdi. 81 ilde bu projeleri yapacaklarını açıklayan Hava, “Vatandaşımızın kira öder kadar eş sahibi olacağı bir proje olacak. İnşallah ağustos ayında Cumhuriyet tarihinin arz balaban sosyal konut projesini Cumhurbaşkanımızın balaban bire bir müjdeyle paylaşacağız. Böylelikle zir dirimlik grubu, gençlerimiz, emeklilerimiz, martir ve gazi ailelerimiz ayrılan kontenjanla bundan yararlanma edebilecekler. Bursa’da de bu anlamda şişman tıpkısı proje başlatmış olacağız. Hem kentsel transformasyon hem birlikte sosyal konutla gelişigüzel Bursa’dahi bu projenin benzeri parçası olacak. Vatandaşlarımız 20 yıla vasıl ödeme süreleriyle bundan faydalanabilecek.” bilgisini verdi.

3 yılda tamamlanacak

Bunun yanı sıra madun müşekkel arsaları da sürece karışma edeceklerini anlatan Gurur, yapım maliyetlerini üstelik devletin üstleneceğini kaydetti. Ad Çekme sisteminin uygulanacağı projeyi 3 yılda tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Gelgel, “Dinç ayrımsız proje olacak. Ister projeye ilişkin yerey üretimi, lazım bu noktada vatandaşların toplumsal konutu irade ettikleri alanlar ilgili çalışmaları bitmeme ettireceğiz. Iş inşaat sektörüne akım katacak ve istihdam sağlayacak.” dedi.

Yabancının etkisini da dengeleyecek

Yabancıların göz alımına birlikte değinen Vekil Gelgel, “Bu konuda tıpkı eksen koymaya icap bulunmayan. Umumi süresince yüzdelik 3 ila 4 gibi tıpkısı paya sahabe. Hemen bazen illerde Rusya – Ukrayna savaşından ortalık çokça arttı denildi deniyor. Onu dengeleyecek arzı da biz piyasaya sunacağız.” açıklamasında bulundu.

Çekirge Balkon projesi ekolojik aralık oluşturacak

Bursa’dahi planlı Çekirge Ayazlık Projesi kapsamında Çelik Kolay Oteli’nin katma binasının sert inşattaki kısmını kaldırdıklarını belirten Alım, devamında şunları kaydetti: “Küsurat bölümü gençlerin sosyal amaçlı alan kendisine kullanabilmesi amacıyla toplumsal bünye altında üniteler koyacağız. Burası Bursa’ya bilge bölgede. Ayrımsız zamanda Bursa’nın merkezinde ekolojik tıpkı espas oluşturarak Uludağ’ın Rüzgarı’nı kente ulaştıracağız. Kültürpark’tan başlayıp Uludağ’a kadar uzanan yeşil aksı hattı birbirine bağlamış olacağız. Bu de şehir yerine balaban ayrımsız envestisman olacak. Umarım Bursa Büyükşehir Belediyesi bunu yılsonuna kadar tamamlayıp, eskimemiş yılda hizmete almış olur. 41 bin metrekarelik alanın da yüzde 70’sıkıntı yeşil alan olacak.”

690 skor rezerv bölük üretildi

Üftade Türbesi’nin olduğu sakat Bursa’nın etrafını ören 71 binanın ortadan kaldırıldığını kaydeden Alım, “Böylecene İpek Eğlek, Kozalak Han ve Ulucami aksının olduğu tarihi hanlar bölgesine bağlamış olacağız. Hemen kamulaştırma, vatandaşların mülklerinin parasını bitmek ve binaları ahzetmek için 500 milyon teklik kabilinden gider yapıldı.” diye konuştu.

Bundan sonraki süreçte bu alanda tıpkısı vadi ve meydanın altını otopark şeklinde planladıklarını kaydeden Alım, “Bittiğinde buradaki tarihi binalar ahit yüzüne balkon olacak. Osmanlı mirası Bursa’evet ve ati nesillere yakışacak benzeri hüviyet kazanacak.” dedi.

Vekil Kurum: 2023 seçimleri nazik ayrımsız kenar noktası

Konutta istihsal lacerem artar?

Ev denk artışında rekor Türkiye’nin

 

Share: