Göz piyasasında tashih başladı, elem senaryo yakın

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Havalar ısınıyor fakat konut piyasası buz uzaklaştırmak amacıyla. Pandemi süreci, faziletli para şişkinliği, FED’in rekor faiz artırımı kararları ve Ukrayna Savaşı, ekonominin acilen tıpkısı resesyona sürüklendiği korkularını körüklerken kâh uzmanlar tıpkı görüşte değil. Özellikle hareket gücü piyasası ve hane piyasası verilerinin ekonominin kötüye gittiğine dayalı işaretleri vermediğini savunan uzmanların argümanlarından biri ise incinmek amacıyla. ABD basamak piyasası verilerine göre bir tashih başlamış durumda ve bu durumun tamlık dünyayı etkilemesine kesme gözüyle bakılıyor.

Ruh akıbet buluyor

Fortune’dan Ulu Fazal’ın haberine bakarak, hane piyasasına hakim olan faaliyet iki yılın ardından akıbet tedarik etmek amacıyla. ESIR’li dijital taşınmazlar komite şirketi Redfin, talepte nazik düşüler yaşanmaya başladığını ve piyasanın en enerjik bölgelerinde üstelik karşılık indirimlerinin imdi alışılagelen karşılandığını belirtiyor. Redfin yoluyla yayınlanan rapora bakarak, Ev Kabul Etme Rica Endeksi (Homebuyer Demand Index) yüzde 16’lık düşüşle serencam iki yılın sunu efdal düşüş oranını kaydetti. Bu sürede 30 almanak tutu oranlarıda üstelik yüzde 6 oranında düşüş yaşandı.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Redfin Mebde Ekonomisti Daryl Fairweather, FED’in rekor getiri artırımları öncesinde piyasanın teklif savaşlarıyla faziletli rekabetin döndüğü tıpkısı canlılığa ehil olduğunu söylüyor. Familya sahipleri vasıtasıyla irade edilen fiyatların üzerine çıkılmasının çokça alışılagelen karşılandığı dönemin bundan sonra geride kaldığını tamlayan Fairweather, FED’in Nema artırımlarının arkası sıra piyasanın canlılığını hemencek kaybettiğinin altını çiziyor. Bir lüp bir yıl önceye kıyasla yüzdelik 30 elan pahalı olduğunu söyleyen Fairweather, bunun talebi az çok yavaşlattığını belirtiyor.

Ürem oranları yükseldikçe yapım sektörü bakir projeler için daha efdal oranlarda borçlanmaktan kaçınacak, bu bile konut piyasasındaki güveni sarsacak ve insanların kent dışına çıkmalarına sebep olacak.

Düzeltme yaşanıyor

Kriz 2008 yılı kadar olmasa da derinleşme ihtimali az çok faziletkâr. BENDE’üstelik basamak piyasasının genişlik hamam olduğu Sacramento ve Austin kadar bölgelerde fiyatların bir anda düştüğü gözleniyor. Evlerin yüzdelik 40’ından fazlasının fiyatlarında düşüş yaşandığını belirten Fairweather, bunun tıpkısı düzelti olduğu görüşünde. Fakat fiyatlardaki bu düşüşün hangi büyüklüğünde süreceği ve ufukta alıcılar için ayrımsız deşarj olup olmayacağı ise belirsiz.

Çokça sayıda yıpranmamış göz yapılmalı

Fairweather, fiyatlardaki düşüşün ne büyüklüğünde süreceğiyle ilişkin kendisine, “Umumi iktisat belirsizlikler içeriyor. Bu değişkenliğin ömrü, ABD bölük piyasasının 2023 yılındaki performansını belirleyecek” diyor. Piyasanın toparlanacağını fakat ondan önceki bugüne kıyasla elan acı olacağını tamlayan Fairweather, faiz oranları yükseldikçe inşaat sektörünün kullanılmamış projeler üzere daha faziletkâr oranlarda borçlanmaktan kaçınacağını, bunu  üstelik ev piyasasındaki güveni sarsacağını ve insanların şehir dışına çıkmalarına hastalık olacağını söylüyor. Fairweather, ev piyasasının geleceğine olumlu bakabilmek için, MEMLUK’dahi artağan miktarda hane yapımı gerçekleştirilen 1960’lı yıllara analog tıpkı iklime idraksiz dönülmesi gerektiğini düşünüyor.

İngiltere’birlikte bölük piyasası çöküyor mu?

 

KÖLE’bile muntazır hane satışlarında sürpriz

 

Değişen göz cesaret sisteminden kim şüphesiz etkilenecek?

 

Share: