G7 Dışişleri Bakanları: Rusya, nükleer santrallerden derhal çekilmeli

G7 Dışişleri Bakanları eliyle yapılan mukayyet açıklamada, Rusya’dan, Zaporijya’da kâin nükleer santralden ve ülkedeki değişik santrallerden derhal çekilmesi ve kontrollerinin Ukrayna’ya bırakılması istek edildi.

G7 ülkeleri olan Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve İngiltere’nin Dışişleri Bakanları, Rusya’nın Ukrayna’da bulunan çekirdeksel santralleri arama etmesinin bölgeyi tehlikeye attığını belirtti. Yapılan kayıtlı açıklamada, “Rusya’nın, Zaporijya nükleer santralinin yanı sıra Ukrayna’nın arsıulusal kabul görmüş sınırları içindeki kül nükleer tesislerin tüm kontrolünü derhal yasalı sahibi Ukrayna’ya hoşgörüsüz vermesini arzu ediyoruz. Zaporijya çekirdeksel santralini işleten Ukraynalı personel, görevlerini tehdit veya yüklülük olmadan hesabına getirebilmelidir. Bölgeyi tehlikeye sokan, Rusya’nın santral üzerindeki daima kontrolüdür” denildi.

IAEA’YA DESTEK YİNELENDİÖte yandan açıklamada, Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (IAEA) eksiksiz bindi verildiği bile yinelendi. G7 bakanlarının açıklaması şöyle bitmeme etti: “IAEA’ya kamu ve sürekli desteğimizi yineliyoruz. IAEA personeli, Ukrayna’daki kül nükleer tesislere emniyetli ve açıkça ayrımsız şekilde erişebilmeli, bu tesislerin işletilmesinden mesul Ukraynalı personelle aracısız ve müdahale olmaksızın bildirişim kurabilmelidir.”NELER OLMUŞTU?

Zaporijya çekirdeksel santrale mümasil noktada planlı hücum sonucu santralci hasar gördü. Saldırının peşi sıra Ukrayna, Rusya’yı suçlarken, Rusya ise Ukrayna’yı suçladı. IAEA Genel Direktörü Rafael Mariano Grossi söz konusu saldırının hem Ukrayna hem de çevresindeki birçok ülkeyi tehlikeye attığını ve bu hat saldırılardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı. Grossi antrparantez bölgeye IAEA’dan kadro gönderilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Share: