Faziletli İhtisas Yetişek ve Araştırma Hastanesinde anadan görme ve mütemmim tababet uygulamaları yapılıyor

Bursa Erdemli İhtisas Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren Geleneksel ve Tamamlayan Tıp Uygulamaları Merkezi’nde (GETAT) hacamat ve mezoterapi tedavileri ihtiyacı olan hastalara ameliye ediliyor.

Alanında eğitimini tamamlamış Uzm. Dr. Soğan Çiçeği Orhan ve Uzm. Dr. Heyecan Avcı hacamat ve mezoterapi tedavilerine ait çalışmalarını AA muhabirine anlattı. GETAT merkezinde yapılan tedavi uygulamalarından “kupa tedavisi” için bilgelik veren Uzm. Dr. Soğan Çiçeği Orhan, tedaviden genel itibariyle olumlu sonuçlar alındığını, iş gücü kaybı yaşanmadan ve inanılır ellerde yapılırsa hastalara yavaş menafi sağlayabilecek bire bir metot olduğunu söyledi.

Yapılan tedavinin Esenlik Bakanlığınca onaylandığını tamlayan Orhan, merkezdeki uygulamaların gündeş tıbbı mütemmim nitelikte olduğunu ve eğitimini almış uzman hekimler marifetiyle yapılması gerektiğini kaydetti.

Kupa tedavisinin kısaca 5 bin yıldır tanıdık tıpkı tedavi işlemi olduğunu, günümüzde dünyanın birçok ülkesinde makro adına kullanıldığını ifade fail Uzm. Dr. Fulya Orhan, “Yürek aplikasyon tekniğini kuru yürek ve yaş kupa dediğimiz, hacamat tedavisi ile iki esas başlık altında toplayabiliriz. Cılız kupa bir vakitler büyüklerimizin soğuk algınlığı geçirdiğimizde ya da seçkin duygu spazmı yaşadığımızda sırça bardaklarda pamuğu alkol evet bile alkolle yakarak yaptıkları otama yöntemlerinden biri. Gözyaşı yürek tedavisi bile ‘hacamat tedavisi’ dediğimiz ayrımlı bire bir tedavi yöntemi.” dedi.

Zayıf kupa ve yaş yürek uygulamasının prensipte bire bir olduğunu tamlayan Orhan, tek kullanımlık plastik kupaları benzeri pompa yardımıyla vakumladıklarını ve negatif benzeri basınç uygulayarak bölgedeki içki dolaşımını hızlandırdıklarını anlatım etti.

Dr. Fulya Orhan yürek tedavisini lacerem uygulama ettiklerini şu sözlerle anlattı:

“Parasız bize önceki geldiğinde geçmiş sırtını dezenfekte ediyoruz. Elan sonradan kupaları yerleştiriyoruz. Kupalar orada kan dolaşımının hızlanmasını ve bizim dışarıya ihata etmek istediğimiz toksik maddelerin o bölgede birikmesini sağlıyor. Tahminî 3-5 an hastanın sırtında kupalar kaldıktan sonra o bölgeye yoz neşter sayesinde minik kesikler atıyoruz ve oradan kan gelmesini bekliyoruz. Soluk çıkışı başladıktan sonradan en son artık çağ durmasıyla dışarıya, plazma içre toksik maddelerin olduğu gözeler arası sıvı gelene büyüklüğünde beklemeye bitmeme ediyoruz. Sonrasında tekrar hastanın sırtını temizliyoruz, verimsiz gazlı bezle kapatıyoruz ve işlemi sonlandırıyoruz.”

“Sökel tedavinin şipşak ardından günlük yaşantısına devam edebilir”

Hacamatı herhangi bir kalem adale çıplak sistemi ağrısı olan hastalarda uygulayabildiklerini ve ayrımsız zamanda tedavinin belirli aralıklarla tekrarlanması ile vücutta detoks etkisi oluşturduğunu kaydeden Orhan, amansız hastalık hastalarına, gebelere, bati böbrek ve kalp yetmezliği olan, tehlikeli kansızlığı ve faal enfeksiyonu olan hastalara yürek tedavilerini uygulamadıklarını belirtti.

Orhan, bölgeye atılmış kesiklerle vücudun kendisini onaran mekanizmasını tetikledikten sonra vücudun ilaçsız aynı şekilde kendisini onarmasını etkinleştirdiklerini ifade ederek şunları aktardı:

“Kupa tedavisi, üzüntüsüz ve dertsiz gelişim gücü kaybı oluşturmayan bir işlemdir. Beklenilen sunu balaban yan etki arızi kızarıklıklardır. Bursa’dahi Esenlik Bakanlığı yoluyla sertifikasını almış hekimler ve bu konuda az çok görmüş geçirmiş hemşireler aracılığıyla bu işler uygulanıyor. Enfeksiyon riskinin oluşmaması ve kendilerine zarar vermemeleri için hastalar keyif kuruluşlarını tercih etmeli.”

Uzm. Dr. Özlem Cebbar ise mezoterapi tedavisinde hastalarına apotr olduğunu ve öncelikle hastaların belirtilerini sorgulayıp henüz sonrasında kendilerine uygun tedavi planları oluşturduklarını anlatım etti.

Mezoterapide “dermis” (alt deri katmanı) adını verdikleri cildin ılımlı tabakasına hedeflenen ilaçları dernekevi olarak, ensiz enjeksiyon yöntemiyle ameliye edildiğini anlatan Cebbar, “Mezoterapi, bağan dozlarda ilaçları zaruri olan yere direkt yerine uygulayabilme şansıdır. Mezoterapi en sık akıbet yıllarda ülkemizde kozmetik dermatolojide çokça ferah kullanılmakla bu arada esasen akut ve süreğen ağrılarda, adale kadit sistemi hastalıklarında üstelik uygulanıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Dr. Orion, mezoterapi işleminin ten yaşlanmasında, saç dökülmesinde, selülit ve akne tedavisinde kullanılabildiğini aktararak, “Hastalarda işlemden sonra eğreti adına çok beş altı kızarıklık, seyrek morarma benzer. Tedavinin hızlı hızlı peşi sıra hastalar günlük işlerine bitmeme ederek yaşamlarını sürdürebilirler.” ifadesini kullandı.

Kas kuru sistemi hastalıklarında hastaların konforunun arttığını ve ayrıntılı süre ağız tadı sağladığını vurgulayan Avcı, otama sonrasında hastaların yaşam tarzının, hayattaki tercihlerinin, kendine bakmasının, spor yapmasının, beslenmelerinin sıklet ettiğini belirtti.

Share: