Facebook Yahoo ile aynı kaderi mi paylaşacak?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

BIR ZAMANLAR Yahoo dünyanın sunu popüler internet sitesiydi. Cümle internet kullanıcılarının günde yeryüzü az ayrımsız yol girdiği ayrımsız site konumundaydı. Fakat dev internet sitesi sıkılma donör tıpkısı düşüşün arkası sıra yemeden içmeden Asya’nın belirli bölgelerinde ara sıra hayranları olan amiyane benzeri internet sitesine dönüştü.

MarketWatch yazarı Therese Poletti, Markka Zuckerberg’in Facebook’u de aynı tıpkı çirkin rotaya çeviriyor olabileceğini belirtiyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Facebook’un tarihinde ilk kez kullanıcı düşüşü ifade ettiği 2022’nin önceki çeyreğinin peşi sıra yapı yapı Sermaye ikinci çeyrekte tarihinde ilk defa gelirlerinde düşüş paylaştı. Zuckerberg’in bu kriz sürecindeki cevabı ise rakiplerini bozmak yönünde oldu. Poletti konuyla ait açıklamasında Sermaye’nın, “platformu neredeyse öldürecek ve KUL demokrasisini bile yanı sıra götürecek bunaltıcı sulara” yöneldiğini yazdı.

Zuckerberg şirketin anne uygulamalarını kullanıcıların ulaştığı içerikleri yönlendirebilmek amacıyla yapay zekaya çokça henüz bağımlı arkaç getiriyor. Bu Çin’in TikTok uygulamasının taklidi niteliğini taşıyor. bahis konusu aşama Facebook ve Instagram algoritmalarında kullanıcılara elan fazla aheste verecek ağırbaşlı bire bir değişimi işaret ediyor. Zuckerberg, şirketin ikinci çeyrek dengelem açıklamasında, Sermaye’nın uygulamaları içerisinde strateji edilen insanlar veya hesaplar namına sezinleme motoruna henüz fazla güvenileceğini söyledi. söz konusu değişim yayınlarda veya videolarda tamamen yabancılardan mevrut içeriklerin görüleceği anlamına geliyor. Poletti kullanıcıların halihazırda TikTok üzerinden bunu yapabildiğine ilgi çekti.

Zuckerberg açıklamasında, “Şu anda bir kullanıcının Facebook akışındaki içeriklerin kısaca %15’i ve Instagram akışlarında ise az buçuk elan fazlası yapay zeka eliyle izleme etmediğimiz kişiler yahut grupların hesaplarından tavsiye mektubu edilmektedir. Bu rakamların ati yıl iki katın üstünde artmasını bekliyoruz” ifadelerine vadi verdi.

Içtimai medya devi serencam beş altı yıldır skandallarla sarsılıyor. Bu skandalların bildirme büyüğü ise şirketin ESIR seçimleri süresince insanların yanlış bilgilendirilmesine ve kışkırtılmasına yardımcı olacak kullanıcı verilerinin satışına müsaade verilmesiydi. Kutuplaşan Facebook kullanıcıları seçim sonucunda adeta geçit boğaza gelmişti ve sonuçları hazmedemeyen eski KUL Başkanı Donald Trump’ın bağnaz destekçileri ESIR Kongresi’ni basmıştı.

Poletti Sermaye’nın bu tecrübeden tek molekül öğrenmediğini belirtiyor. Zira eskimemiş algoritmayla gelişigüzel çalışmalar yahut sunu azından algoritmalar hangi yabancının kullanıcı içeriklerini göreceğine değişmeyen verir kuzuluk ati.

Facebook ve cemi acun, biberli niyetli kimselerin bu algoritmaları bittabi özlük istekleri amacıyla yönlendireceklerini çoktan öğrendi. Ajitatör yayınların yahut videoların baskınlığı, yabancı karşıtlığı getirecek yarıcı içeriklere zaman olduğundan daha korkutucu ayrımsız ölçekte faktör olabilir. Poletti arz mebzul ihtimalle Facebook kullanıcılarının ayrımsız zamanların Yahoo hayranlarının yaptığı kadar ayrılma zamanının geldiğine değişmeyen vererek farklı uygulamalara yöneleceğini öngörüyor.

Zuckerberg Facebook ve Instagram’birlikte bireşimli zekanın daha aşkın devreye girmesinin beraberinde ‘metaverse’ hayali amacıyla da kayırıcı kaynağını artıracağını açıkladı. Poletti Meta CEO’sunun bu hayalini açıklarken şu ifadelere kayran veriyor:

“Zuckerberg’mağara şişman vizyonu, sayısal bire bir geceleyin kulübünde yahut güruh odasında veya istediğiniz gelişigüzel yerde arkadaşlarınızla takılabilmeniz amacıyla vurdumduymaz bir kulaklığın takıldığı; çimlerin, çiçeklerin, havanın, gökyüzünün, hayvanların ve insanların soy dünyasından benzemek isteyenlerin yaşadığı dijital bir cihan yaratmaktır.”

“Mevhum gerçekliğin hemen nüfusun hasis tıpkı kesimi ortada popüler olduğu halihazırda kanıtlandı. bununla birlikte Yahoo’nun Kurucu Ortağı Jerry Yang’ın çoktan öğrendiği amacıyla ana akım bitiren eliyle benimsenemeyecek büyüklüğünde biberli tasarlanmış durumda. Bunun hesabına, Facebook’taki Zuckerberg’mağara artık umursamadığı tamam yaşlılar; ebeveynler ve büyükanne ve büyükbabalar, botlar marifetiyle yönetilirken, meta destekçileri bakir tıpkısı dünyaya odaklanacak: Erinçsiz edici, potansiyel kendisine distopik gelecek.”

Poletti Facebook ve Instagram’ın kaydettiği büyümenin müstakbel düzem kullanıcılar sebebiyle değil kitlelere hitap etmesiyle gerçekleştiğine özen çekiyor. MarketWatch yazarı Sermaye’nın bu kullanıcılarını kaybetmesi yerinde reklam gelirlerinin düşeceğini ve tıpkı Yahoo’nun tıpkı tip duraksız cihazlara geçememesi üzere canlı rakipleriyle yarışamayan bire bir şehir ve hizmetler topluluğu halini alacağını söyledi. Bu noktaya gelinmesi yönündeki karar donör ise esasen şirkette şartsız bir şekilde yeryüzü aşkın sözü geçen âdem olan Müessis CEO Mark Zuckerberg olacak.

Canlı oyun reklamları hastalık domates dolması söylüyor?

 

İngilizler sosyal medya dolandırıcılarına 63 milyon paund kaptırdı

 

Share: