Evli çiftleri ilişkin ‘miras’ kararı! Yargıtay duruluk getirdi: Boşanırken…

Dublör nitelikte ayrımsız karara imza atan Yargıtay, eşlerden birine miras namına kalan para evet birlikte paranın ortak hesaba yatırılmış olsa üstelik şahsi dünyalık niteliğinde olduğuna, boşanmada para paylaşımına karışma edilemeyeceğine hükmetti. Dünyaevi birliği amacıyla harcandığı ispatlanamayan müşterek hesaptaki tamlık paranın davacıya ilişik olduğunun akseptans edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Bursa’de 1984’te evlenen koşa, yara bağdaşmazlık sebebiyle 4. Aile Mahkemesi kararıyla boşandı. Boşanma kararının kesinleşmesinin arkası sıra müddei avrat, babasından miras artan fakat kocasıyla açtığı kuma hesaba yatırılan paranın tahsilini istedi. Davalı kocanın, namına bilgi vermeksizin hesaptan iki canlı miktarda mülk çektiğini anlatan müddei eş, bu paranın müddeialeyh yoluyla sebebi bilinmeyecek şekilde harcandığını veya saklandığını öne sürdü. Başka bir banka şubesinde kâin ortak hesaptan ve güven kartlarından mahkemeli vasıtasıyla hamile miktarda para çekildiğinin bilahare belirleme edildiğini ileri sürerek, fazlaya ilgilendiren hakları saklı kalmak kaydıyla 138 bin TL’nin tahsilini murat etti. Davalı, davanın reddini diledi. Davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı eş temyiz edince devreye Yargıtay 3. Ünsiyet Dairesi girdi.

Bir nitelikteki kararda; mirastan artan paranın ortak hesaba yatırılsa da şahsi mülk mesabesinde olduğuna dikkat çekildi. Kararda şu ifadelere vadi verildi:

“Müddei yan yanında hesaptaki paranın ölen babasından intikalen gelen taşınmazın satışından elde edilen dünyalık olduğunu ileri sürmüştür. Müddeialeyh ise bu olguyu kabullenerek, davacıya babasından gelen ve bile hesaba yatırılan bu paranın gerek müşterek çocukları gerekse ortak evleri amacıyla kullandıkları savunmasında bulunmuştur. Mahkemece, alay malay hesaptaki paranın mahkemeli aracılığıyla çekildiği, bu paranın tarafların beraberinde çocuğunun sünnet düğünü üzere harcandığı ve kuma evin tadilatı üzere kullanıldığı yönündeki davalı savunmasının kanıtlanamadığı gerekçesi ve yarı yarıya sıkıntı esası benimsenerek davanın kısmen kabulüne hükmetmiştir.

BABASININ MİRASI EŞ MÜLK SAYILMADI

Bilindiği üzere 4721 çevrilmiş Türk Kentlileşmiş Kanunu 220/2. maddesine göre, bire bir eşin bırakıt ya da seçme şekilde parasız iktisap tarafından elde ettiği malvarlığı değerleri ferdî mal akseptans edilmektedir. Mahkemenin dahi kabulünde olduğu için, alay malay hesaptaki para, davacıya ölen babasından intikalen mevrut ferdî malvarlığı olup, bunun omuz omuza hesaba yatırılmış olması, bu paranın niteliğini değiştirmeyecektir. Müddeialeyh aracılığıyla çekildiği dosya ile çakılı olan paranın evlilik birliğine özgülenerek harcandığı müddeialeyh eliyle ispatlanamamıştır. Çözme böyle olunca, birlikte hesaptaki paranın tamamının davacıya ait ferdî mal varlığı akseptans edilerek sonucuna bakarak ayrımsız karar verilmesi gerekirken, yanılgılı istimara ile yazılmış şekilde değişmeyen mevdu olması asıllar ve yasaya ters olup, kararın bozulması gerekmiştir.”

ANASAYFAYA YAKLAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Share: