Euromos Antik Kenti’ndeki Geç Roma Hamamı turizme kazandırıldı

Muğla’nın Milas ilçesinde yer düz Euromos Antika Kenti’ndeki, Geç Roma Dönemine ilgilendiren olduğu belirlenen ısıdam, hafriyat ve restorasyon çalışmalarıyla ayağa kaldırıldı.

Bölgenin yer yetişkin ören yerleri ortada bulunan ve yıl boyunca hafriyat çalışmaları yapılan Euromos Antika Kenti’nde periyot yüzüne çıkartılan eserler tarihe ışık tutuyor. Ayakta artan tarihi yapılar restore edilerek turizme kazandırılıyor.

Karya döneminin mehabetli merkezlerinden olduğu değerlendirilen kentte, Agora, tapınak, surlar, seyretme ve hamam bölümlerinde yapılan kazı çalışmalarıyla kentin kurulduktan sonraki dönemlerde de kullanılış biçimine ait bulgular elde edilmesi amaçlanıyor.

Kazı Başkanı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Literatür Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abuzer Değerli, AA muhabirine, kentte bu yıl Zeus tapınağı, Agora, Roma Hamamı ve Euromos Tiyatrosunda mücahede yürüttüklerini söyledi.

En kocaman mesai alanlarından birinin güzeşte sene kazısına başladıkları Geç Roma Dönemine ilişik hamam olduğunu anlatan Değerli, hamamda bulunan sikke, seramik, mozaik ve mimari düzenlemelere bakarak yapının görünenden elan şişman olduğunu kaydetti.

Roma Hamamının bundan beş altı sene öncesine kadar tanımlanamayacak ve görülemeyecek durumda olduğunu anlatan Kızıl, serencam iki yılda alelhusus Bakanlığın ve Valiliğin destekleriyle 12 kamer kazı çalışması yürütüldüğünü, bu icraat neticesinde bile hamamın az daha bilcümle bölümlerinin ortaya çıkarılarak ziyaretçilerin ferah ferah gezebileceği bir konuma getirildiğini tabir etti.

Hamamda yürütülen icraat hakkında vukuf veren değerli, şöyle konuştu:

“Hamamda planlı çalışmalarda alttan ısıtma sistemlerinin ne durumda olduğu, duvarın içindeki su borularının muhteviyatı üzerine bilgelik edindik. Kâh mekanların mozaikle döşeli olduğunu gördük. Hele garp tarafta saha düzlük apsisli (kalık yazma eşkâl) mekanın ortasında ayrımsız havuz olduğunu ve bu havuzun etrafının mozaiklerle çevrilmiş olduğunu tayin ettik. Herhangi Bir hangi kadar gür korunamamış olsa da apsis bölümünde dahi çok iyicene aksi başlı deniz canlısı aynı figür bulduk. Onun ortasında tıpkısı vazo içerisinde çıkan sarmaşık dallarının bilcümle apsisi süslemesi, yeniden hamam yapılarına geçişi sağlayıcı koridorun zemininin da mozaiklerle tetik olduğunu tayin ettik. Burada üstelik hipokomus figürü bizim için çok cesim. Zeminin parça parça korunmuş olmasına rağmen tığ hep için vukuf elde edebiliyoruz. Haddizatında yunak görünenden daha iri ve yapı kalıntıları, duvarlar dört tarafa akıllıcasına devam ediyor.”

Hamamın ana kara yolunun kenarında vadi alıyor olmasının çok özen çektiğini anlatan Zer, Agora ile hamamın üstelik ayağa kaldırılması ile ziyaretçi sayılarını artıracağını dile getirdi.

Kentte mesai ölçülü benzeri özge oylumlu alanın ise Euromos Tiyatrosu olduğunu anlatan Altın, Helenistik Döneme ilgili tiyatronun 2 bin 500 yabanlık kapasiteye topluluk olduğunu söyledi.

Bu yıl içerisinde tiyatronun madun basamaklarının hepsini ortaya çıkarmayı hedeflediklerini tamlayan Altın, “Önümüzdeki sezonda acul ayrımsız şekilde orkestranın oradaki arazi dolguyu kaldırarak burada etkinlik yapabiliriz. Elan ilk sondaj kazısı yaptık ve tiyatroda muhteşem verilere ulaştık. Burada aynı aristokrat koltuğu bulduk. Destek şu dakika Milas Müzesi’nde.” diyerek konuştu.

Tiyatroda hesaplı çalışmalarda yüce verilere ulaşmayı beklediklerine belen eden Değerli, hafriyat çalışmalarında, orkestranın ortasında evet üstelik basamakların dolay tarafından sunak bulmayı ve maskların çıkmasını ümit ettiklerini anlattı.

Altın, antik kentin kendine has mimarlık yapıya topluluk özelliğiyle dikkati çektiğini anlatım etti.

Share: