Eskimemiş gelgeç uçağıyla Avrupa’dan ABD’ye 3 saatte gidilecek

Boom Supersonic şirketinin Overture yolcu uçağı 65-80 emanet kapasiteli olacak ve başarısız emisyon üreterek bakım verecek.

Amerika Birleşik Devleri’nde kâin Kolorado merkezli bidayet-up müşareket Boom Supersonic, Londra ile New York arası normalde 8 saat süren ticari uçuşları bakir yaya jetiyle 3 saate indirmeyi hedefliyor.

2003 yılında son seferini eden Fransız-İngiliz yapımı Concorde marka uçakların devamı yerine adına adlandırılan Overture ünlü bu yıpranmamış zürriyet bulaşan uçağı, günümüz uçaklarının iki moskof serian 65 ila 80 business class palyatif kapasitesiyle bakım vermeyi hedefliyor.

Boom Supersonic yetkilileri, Overture ünlü uçaklarının New York’tan Londra’evet pervaz süresini sadece 3,5 saate, Los Angeles’tan Sidney’e pervaz süresini ise 8 saatin biraz üzerine indireceğini söylüyor.

Bu uçağın arz makro özelliklerinden biri da rate tart üreterek hizmet verecek olması. ABD’li firma, uçağın yüzde 100 sürdürülebilir havacılık yakıtıyla çalışacağını, su üstünde Mach 1.7 ve kara üzerindeyse Mach 0.94 hızında olacağını kaydetti.

Boom Supersonic’in Tepe Yöneticisi Kathy Savitt arz balaban hizmetlerinin müşterilerine ‘zaman kazandırmak’ olduğunu belirtiyor.

Boom Supersonic’in bayır yöneticilerinden Kathy Savitt Farnborough Airshow’dahi yaptığı açıklamada “Bizden ilk üretilen Concorde dizayn yerine güzeldi ve oldukça dahi hızlıydı. Fakat çevresel evet de iktisadi adına sürdürülebilir sıfır aynı uçak modeliydi.” diyerek konuştu.

Savitt, Overture tayyare modelinin sürat, asayiş ve sürdürülebilirlik temel ilkelerine göre üretileceğini belirterek, “Sürdürülebilirlikten kastımız bu uçağın inerken, kalkarken ya birlikte uçarken tek şekilde doğaya uymazlık veren karbon gazı açığa çıkarmaması. Bunun birlikte Concorde’birlikte gördüğünüz gürültü seviyelerini çok daha aza inzal. 2025 yılına kadar evvel test sürüşümüzü yapmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Boom Supersonic firması Overture modelini lisans aldıkları taktirde 2029’da hizmete sokmayı planlıyor.

Overture, dünyanın evvel kendi kendine gürültü tenkis sistemini kullanacak ve hem yolcular hem bile havalimanı çalışanları üzere henüz ağızsız bire bir birikim sağlayacak. Elbette doğaya az çok zararlı olan kerosen hesabına yüzdelik 100 yeşil olan ayrımsız mahrukat kullanacak.

Uçağın tasarımı birlikte yolculara haddinden fazla ayrımlı benzeri seyahat deneyimi sunuyor. Overture benzeşim uçağın içerisinde yolcuların kullanabileceği ekranlı bilgisayarlar olacak ve 60 bin feet yükseklikte (18.288m) gidiş halindeyken uçağın peş tavanının şişman oranda açılarak gök manzarası sunması gibi az çok iddialı hizmetleri beraberinde getirecek.

Müşareket ilk deneme uçuşunu 2026 yılında gerçekleştirmeyi hedefliyor. Lüzumlu düzenlilik sertifikaları alındıktan bilahare firma yetkilileri Overture’un ilk ticari uçuşunu 2029’da yapmayı planlıyor.

Filipinler, süpersonik seyir füzesi satın alıyor

United Airlines, 15 jet anlaşmasıyla süpersonik seyahati kavrayışsız lütfetmek istiyor

İtalya’da havacılık grevi: Yüzlerce pervaz nakız

 

Share: