Elon Musk’ın belirsiz planı

Dünyanın yer varlıklı insanlarından biri olan Elon Musk, kendiliğinden sürüş desteği olan elektrikli araçlardan sonraları gözünü uzaya dikmişti. Fakat Musk deminden birlikte deli dolu tıpkı Twitter kullanıcı kendisine platformu sık sık eleştirirken şirketin hissedarları arasına katılmaya karar verdi.

Musk’ın hissedarlar arasında yer alacağı haberi piyasalarda şirketin değerini artırırken, merakla beklenen sorulardan biri dahi karşılık buldu: Uygulayım Bilimi lideri platformun, dalavere kurulunda üstelik vadi alacaktı. Musk’ın bu hamlesi hisse senedi dünyasını şaşkınlığa uğratsa de ilk kez tıpkı milyarder medya patronu olmaya çalışmıyor.

Anadan Görme iletişim araçları ortada sayılmasa de Twitter bakir iletişim araçları kendisine sayılabilir ve Musk’ın bu girişimi; bir ezeli rakibi Jeff Bezos’un, Washington Orun’u ya bile Salesforce’tan Marc Benioff’un Time’ı satın almasına benzetilebilir.

Başkaca New York City Üniversitesi’nden Jeff Jarvis, bu gelişmeyi şu sözlerle yorumluyor: “İster mürekkeple olsun ister bit’lerle olsun Musk birlikte geleneksel basın baronları arasına girdi.”

Ayrıca şirketi izlem eden mali analistler ve içtimai medya uzmanlarına bakarak, bu eskimemiş gelişmenin detaylı vadede anlatım kalitesi üzere mi yoksa hissedarların zenginliği amacıyla mi mıhlı olacağı belgisiz. Jefferies analisti Brent Thill ise Musk’ın teknoloji becerilerinin ve ürünlere yönelik diri hissinin kendi şirketlerinin aynı özelliği olan dinamizmi Twitter’a getireceğini ve değişim için benzeri katalizör olabileceğini söylüyor.

MUSK ŞİKAYET ETTİ, TWITTER HAREKETE GEÇTİ

Musk’ın şirkette kuşkusuz tıpkısı rolü olacağı belirsizliğini korusa da aksiyoner olduktan hemencek sonradan platformun benzeri düzeltme butonuna gerekseme duyup duymadığı ile ilişik yaptığı sormaca curcunalı getirdi. Bire Bir anketi Twitter CEO’su Parag Agrawal bile yayınladı. Ve ortaklık, kullanıcıların tweet’lerini değiştirmelerine müsaade atfetmek üzere geçenlerde tıpkısı “düzenle” butonu sınav etmeye başlayacağını açıkladı.

Eski Twitter çalışanlarına bakarak, yıllarca süren hararetli çöz tartışmalar, hem teknik hem üstelik etik nedenlerle sorunu çözememişti.

PARAG AGRAWAL İÇİN MACERASIZ OLMAYACAK

Musk’ın Twitter’daki bakir pozisyonu ise Twitter’ın yıpranmamış atanan yöneticisi Parag Agrawal için ekstra aynı sarp teşkil edebilir. Agrawal zaten, halihazırda filhakika tıpkı aktivist yatırımcının yakından incelemesi altında çalışıyor. Bire Bir apayrı ruhlu yatırımcı olan Silver Lake’ten Egon Durban birlikte iki yıl evvel 1 milyar dolarlık envestisman yaptıktan sonraları yönetim kuruluna katıldı.

Musk ise Tesla’yı satın almaya çalışırken Silver Lake’kap Durban ile andıran çalıştı ve üç hafta öncesine büyüklüğünde Durban destekli eksantrik bire bir adım olan Endeavour’un direktörlüğünü yapıyordu.

Bunlara rağmen Financial Times’ın haberine göre; Musk’ın varlığı, şimdiden şirkette ağız dalaşı yaratmış. Ayrımsız Twitter çalışanı “O aynı sapık. Onu burada istemiyoruz” diyor.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ GETİREBİLECEK Mİ?

Georgetown Üniversitesi’nde profesör olan Anupam Chander, anadan görme selen kuruluşlarının, editoryal bağımsızlıklarının lacerem korunacağı üzerine teferruatlı süredir degaje kavait olduğunu söyledi: “Elon Musk’ın yahut başka aynı milyarderin nahak yere yere günün büyük istişare platformları üzerinde arama uygulamaya çalışıp çalışmadığını bilmenin bire bir yolu namevcut.”

Musk birlikte geçtiğimiz haftalarda Twitter’a, platformun önceki günlerinde buyruk sürdüğünü tez ettiği anlatım özgürlüğü anlayışına dümbelek ayrılmak üzere, içerik fal politikalarını gevşetmesi ve insanların söyleyebilecekleri üzerine yaptığı kısıtlamaları kaldırması için sıkıntı yaptı.

Chander’a bakarak bu güçlük, Twitter’ın Donald Trump’a uyguladığı dünya malı boyu yasağı tersine çevirmeyi bile içerebilir kim Musk’ın hissedarlar arasına girdiği duyulur duyulmaz Trump taraftarları bu konuda Musk’a tweet’ler atmaya başladı dahi.

Uzmanlar, bu çeşit değişikliklerin, taciz ve kusurlu bilgilendirmeyle mücadelede kaydedilen ilerlemeyi aksine gönderme ve sonunda hizmete kötülük verme riski taşıdığı üzerine uyarıyor.

ASLINDA ÇOKTAN TWITTER HİSSEDARI REŞIT BİLE

Aynı yandan Musk’ın ifade özgürlüğü savunucusu olup olmayacağı konuşulurken ayrımsız yandan birlikte CNBC’nin haberine bakarak aslında bu tartışmayı açtığında Musk’ın zaten Twitter hissedarı olduğu konuşuluyor.

26 Mart’ta attığı benzeri tweet’te Musk, platformu tabir özgürlüğü ilkelerine uymamakla suçlamıştı ve kişi sosyal iletişim araçları platformunu oluşturmayı gösterişli adına düşündüğünü söylemişti. Fakat Söylenegelmiş Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan tıpkı düzenleyici dosyalama, Musk’ın Twitter hissesini 14 Mart’ta satın aldığını gösteriyor.

JACK DORSEY HANGI DEDİ?

Elon Musk’ın idare kurulunda olmasını, Twitter’daki görevini geçtiğimiz aylarda bırakan Jack Dorsey bile memnuniyetle karşıladığını söylüyor. Dorsey, “Elon’un Twitter idare kuruluna katılmasından kıtipiyoz mutluyum! Dünyamızı ve Twitter’ın bu konudaki rolünü haddinden fazla önemsiyor” dedi.

Dorsey’in bu durumdan bahtiyar olması iki uygulayım bilimi insanının bile benzerliklerini baştan hatırlatıyor. Hem Jack Dorsey hem de Elon Musk, Twitter platformlarını mevhum dünyalık birimine bağlılıklarını yayımlamak üzere kullanarak yarı-bitcoin elçileri olarak ortaya çıktılar. Ve dijital para birimine olan çapraz sevgileri, onları balaban teknoloji yöneticileri ortada az buçuk eşsiz görülen aynı şekilde benzeri araya getirdi.

Dorsey’in Musk için önce övgülerinden biri ise 2016’daydı. Twitter CEO’akarsu, Musk’ın içtimai platformdaki hesabının favorilerinden biri olduğunu söyledi. Dorsey, 2016’bile bire bir tecim fuarında yaptığı konuşmada, “Sürekli namına Twitter’de, Tesla’nın hangi yaptığı ve bu konuda lacerem hissettiği üzerine konuşuyor. Çokça yıldızlı ve bunu basını doğrultmak üzere kullanıyor. Bence o, platformu ferah istimal üstüne âdeta mebzul tıpkısı mümasil” dedi.

Musk de Dorsey’e Karı 2020’da Twitter’ın pekâlâ geliştirilebileceğine dayalı ara sıra ipuçları verdi. Dorsey, Musk’fecir binlerce Twitter çalışanının uğrunda bire bir video görüşmesinde direkt mankafa ihbarname istedi. Tesla CEO’akarsu birlikte cali ve nesep kullanıcıları ayırmanın hayır olacağını söyledi.

DORSEY YERİNİ ASLINDA MUSK’A BIRAKMIŞ

Musk de Dorsey için arada sırada övme meşgul sözler gider etti. Musk, his emojisini kullanarak “Twitter CEO’su olarak @Jack’i desteklediğimi bildirmek istiyorum. İyi bir kalbi var” tweetini atmıştı. Antrparantez, Temmuz 2020’deki nazik Twitter hackinde hesabının ele geçirilmesinden bir anda sonra Dorsey’i aradığını söyledi.

Elektronik Beyin korsanları sabık yaz düzinelerce ünlü hesaba koordineli bir saldırış düzenledi ve Musk’ınki de onlardan biriydi. The New York Times’a saldırıya uğradığını fark ettikten sonraları ferdî adına Dorsey’i aradığını belirten Musk; “Gönderinin gelmesinden beş altı zaman sonra, tanıdığım ayrımsız takım insandan birden endişe aldım, sonra şipşak Jack’i aradım ve anlaşılan ilkokul dakikadan kısa benzeri müddet ortamında hesabım kilitlendi” dedi.

MUSK NE İSTİYOR?

Piyasa analistleri ve Musk’ın Twitter akışını strateji edenler, uygulayım bilimi liderinin asli hedefinin Twitter müstakil enformasyon politikalarında farklılık yazmak olduğunu söylüyor.

Akıbet yıllarda Twitter, platformunda hatalı bilgilerle ve takat içeren veya ajitatör konuşmalarla uğraşmak üzere eylemlerini hızlandırdı, hassaten yönergelerini ihlal fail kullanıcıları (örneğin çarkıt Başbuğ Donald Trump kabilinden) yasakladı. Ara Sıra eleştirmenler, şirketin bu yolda elan bile müstakbel gitmesi gerektiğini söylüyor. Musk ise bu konuda ayrımlı tıpkı cephede saha alıp insanların düşüncelerini özgürce tabir etmeleri gerektiğini savunuyor.

Tashih butonu tartışması birlikte anlatım özgürlüğüne uzanan köklü ve yıllardır çözülmeyen bir tartışmanın apayrı benzeri boyutu. Demin hava, Musk’ın önderliğinde denilebilecek şekilde bu konuda adımlar atmaya başlamışken ilerleyen süreçlerde Tesla CEO’sunun hava üzerindeki etkisi iptila konusu…

Elon Musk, Twitter’ın Yönetim Kurulu’na alındı

 

Musk’ın paylaşımı ruzname oldu

 

Elon Musk öz sosyal iletişim araçları platformunu kuracak

 

Elon Musk Starlink’e zam yaptı

 

Share: