Elbistan’da 133 saat sonradan enkazdan çıkarılan Melisa çikolata ile hayata tutunmuş

“Asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerde annesiyle birlikte gittikleri Elbistan’daki marketin enkazından 133 saat sonradan kurtarılan 24 yaşındaki Melisa Ülkü’nün satın alınan biricik tıpkısı çikolata ile hayata tutunduğu ortaya daha çok.

Akdeniz, Güneydoğu ve Gün Doğusu Küçük Asya bölgelerindeki 11 ili etkileyen Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin arkası sıra enkazdan günler sonra sâdır depremzedeler, hayatta kalma hikayeleri ile de dikkati çekiyor.

Antalya’nın Alanya ilçesinden yer sarsıntısı bölgesine fahri giden bacı Semra Türk’ün aktardığına bakarak, Elbistan’daki marketten 133 saat sonraları sağlıklı kurtarılan 24 yaşındaki Melisa Dava, 133 saat süreyle çökmüş altında mukavim kalmasını ikinci depremde bir enkazda hayatını kaybeden annesinin marketten satın aldığı bir tane tıpkısı çikolataya borçlu.

Tüm Türkiye’nin kalbinin birlikte attığı, dualarıyla ekiplere bindi verdiği uzun bir mücahede sonrası enkazdan 133 saat bilahare sağ kurtarılan Melisa Sevgili, Elbistan’a yeniden düş oldu, yorgun ekiplere duygusal verdi.

Melisa’nın kurtarma operasyonunda UMKE gönüllüsü Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde vazifeli hemşire Semra Türk bile saha aldı.

“Depremin hemencek peşi sıra yola çıktık”

Sarsıntı bölgesinde 12 çağ süresince avlu istirdat operasyonlarında meydan alan Türk, görev süresinin dolmasının peşi sıra geldiği ilçede, AA muhabirine, depremi selen alır almaz ilk zaman yola çıktıklarını söyledi.

Dahil olduğu Ulusal Iyileştiren Kurtarma Ekibi (UMKE) ile ikinci ahit sabahın erken saatlerinde kurtarma çalışmalarına başladıklarını nâkil Türk, bölgede yaşananlar karşısında etkilenmemenin olabilir olmadığını anlatım etti.

Türk, Elbistan Ululuk Hastanesi’nde önce ve ivedili müdahalenin yapıldığı alanda görev almaya başladığını belirterek, enkazdan çokça aşkın hastanın geldiğini dile getirdi.

Görevlendirildiği Elbistan Şevket Hastanesine haddinden fazla sayıda depremzedenin getirildiği tabir fail Türk, “Durumları ateş olanlar fazlaydı. Gelenlere engelleme ediyorsun. Sonra düz yapmak amacıyla hastayı eksantrik tıpkısı alana gönderiyorsun. Önceliği elan tehlikeli hastalara veriyorduk. Orada mecburen triaj yazmak zorunda kaldık.” dedi.

Meslek hayatında bu büyüklüğünde büyük çapta ayrımsız afetle hiç karşılaşmadığını tamlayan Türk, hareket bölgesindeki durumun dışarıdan göründüğü kabilinden olmadığını aktardı. Türk, “Yani ego şey düşünmüştüm; gideriz, hastanemiz var, sırasıyla mevrut herkese engelleme ederiz amma öyle bir molekül değilmiş. Düşündüğümüz kadar değilmiş, maalesef. Çokça çokça kötüydü.” diye konuştu.

“Melisa, sen bire bir mucizesin. Bunun farkında mısın?”

Olumsuzluklara rağmen kendilerini mutlu eden olayların bile yaşandığını tabir fail Türk, “mucize” olarak nitelediği enkazdan 133 saat sonradan sıhhatli çıkarılan Melisa Sav ile aralarında geçen diyaloğu birlikte şöyle anlattı:

“Annesiyle bu arada markette ikinci depreme yakalanmıştı. Annesi hayatını kaybetmişti. Kendisinde ise aynı madde yoktu. O’na, ‘Melisa, ne yaptın, bittabi yaşadın?’ falan dediğimizde, ‘Bir pasaj çikolatam vardı. Zamana yaydım.’ demesi umutlarımızı daha bile artırdı. Hemen tıpkı çikolata ile hayatta kalmayı başaran Melisa, ‘Enkazda, annemin bacaklarına ovuşturma yaptım. Hani ölmesin diyerek, amma üçüncü günden sonraları annemin sesi kesildi.’ ifadeleri üstelik bizleri üzmüştü. Fakat, O, bir mucizeydi. ‘Melisa, sen aynı mucizesin. Bunun farkında mısın? dediğimizde, ‘Evet, ben farkındayım ve güçlüyüm’, demişti. Hasis ayrımsız mucizeydi o.” ifadelerini kullandı.

Sarsıntı bölgesinde yaşananlar karşısında etkilenmemenin benzer olmadığını tabir fail Türk, “Yorgunduk, açtık. Uykusuzluk bizi yoruyordu amma mucizeler bizi ayakta tutuyordu. Keder hastalar gelince az buçuk umutsuzluğa kapılıyorduk ama söz temsili Melisa geldi, altıncı günde. ‘Melisa, sen bu büyüklüğünde iyiysen, girmek haddinden fazla kişi gelecek, haddinden fazla henüz ongun olacak’ düşüncesindeydik. Melisa, bizi motive etti, hem üstelik haddinden fazla balaban motive etti.” ifadelerini kullandı.

“Ruh Bilimsel yerine çok etkilendim”

Yer Sarsıntısı bölgesinde insanlara 12 devir süresince yardımda bulunduğu üzere kendisini mutlu hissettiğini kaydeden Türk, psikolojik namına da çok etkilendiğini ifade etti. Çıktı hayatla ilgili önceliklerinin değiştiğini vurgulayan Türk, “Eş yapısına, aileye çok değer vermemiz gerektiğini, bazen şeylerin haddinden fazla cılız ve vakit kaybetmeden yaşantımızın çok cesim olduğunu, kızdığımız kâh şeylerin basitliğini, hayatta henüz heybetli şeyler olduğunu anladım.” ifadelerini kullandı.

Share: