EĞİRDİR’İN ÜNLÜ HASTANESİ YIKILIYOR

ISPARTA’nın Eğirdir ilçesinde eskimemiş binanın hizmete açılmasının ardından Eğirdir Mızrap Eklem Hastalıkları Hastanesi’ne ilgili 9 kıvrım bozuk binanın yıkımına başlandı.

Eğirdir Kemik ve Mafsal Hastalıkları Otama ve Iyileştirme Hastanesi’ne ait 9 bükülmüş binanın Zelzele Yönetmeliği ve güçlendirme çalışmasına akla yatkın olmadığı belirlendi. Bunun üzerine binanın yerine 100 yataklı vagon eskimemiş hastane binası nesir edilerek, 1 Karı 2021 tarihinde hizmete girdi. Valilik bünyesinde oluşturulan Sağlık Yapıları Katabolizma Kıymetlendirme Komisyonu yoluyla 21 Şubat 2022 tarihinde alınan değişmeyen doğrultusunda eski binanın yıkımına değişmeyen verildi. Yapılan ihaleyi kazanan firmayla geçim imzalanmasının arkası sıra çarkıt sayrılarevi binasının yıkımı amacıyla çalışmalara başlandı. Binanın yıkımının arkası sıra bölgede yer düzenlemesi yapılacağı öğrenildi.

‘HER AKTARILMA DUYGULANIYORUM’

Hastanenin sakat doktorlarından Kazım Erdoğan, Tıpkı sıra yok oluyor, içim sızlıyor, koku ağlıyor. Bu kelimelerle rapor edilmez. Temas çevrim duygulanıyorum, yapacak tıpkısı öz yok. Bu gördüğünüz binayı Demirel yaptı, Özal açtı. Bu şifahane ilk kendisine ‘Kemik Ince Ağrı Hastanesi’ adına açıldı. Elden burada değil, İstanbul Teber Limanı, İzmir Urla ve Trabzon’üstelik 4 şifahane yerine açıldı. Bunların içinde dallı güllü yemeden içmeden Eğirdir Kemik Mafsal Hastalıkları Hastanesi’ydi. Fakat bu da muhtelif sebeplerden periferi yadımlama aşamasına geldi. Hastanenin önce muvaffakiyet sağlaması Prof. Dr. Orhan Aslanoğlu döneminde gerçekleşti. Benim üstelik klinik şefimdi. Onun vaktiyle ‘kemik ince ağrı hastaları inmeli geliyor, yürüyor’ diye nam salması, bel kemiği veremlerinde apse olurdu, bu nedenle hastalar damla olurdu; ameliyatlarda buraya felçli gelen, yürüyemeyen hastalar naşir giderdi. Bu cemi Türkiye’de ünlenince buraya azgın bir züğürt yığını olmaya başladı dedi.

‘HASTALAR ŞİFA BULUP GİDERLERDİ’

Kendisinin Eğirdir’deki hastaneye 1983 yılında geldiğini anlatan Kazım Erdoğan, O zamanlar yaptığım ameliyatlar 850’nin üzerindeydi. Fakat yeşil kartlılarda gönderme sorunu çıkınca hasta sayısında tedenni oldu. Ardı Sıra hastanede yangın oldu. Bu nedenle de rahatsız sayısında düşüş oldu. Daha bilahare hastane 1000 yatak sayısına ulaştı ama deminden ise bu şifahane popülaritesini kaybetti. Bu hastanenin kemik verem namına açılması buranın iklimi, saf havası, yeşilliği, bambaşka ayrımsız fenomen. Gelen hastalar bu hastanede şifa bulup giderlerdi. Üzüntüden ayrıksı yapacak metanetli çok benzeri şeyimiz namevcut diye konuştu.

Hastanenin yadımlama işini işleyen firmanın yetkilisi Sedat Delicesine bile Cenabıhak ilçe bela vermezse 2 kamer içerisinde yıkımı bitirerek teslimini yapacağız dedi.Share: