“Düzenli check-up yaptırmak birtakım keyif sorunlarının önlenmesini sağlıyor”

Hoppadak çocukluk döneminde değil, kâhil yaşlarda da sağlığın izlem edilmesinin ehemmiyet taşıdığını tamlayan Medicana Çamlıca Hastanesi Check –Up Mesul Hekimi Dr. Hizan Nur Köşe Garp, “Tınlamalı şekilde ve belli aralıklarla esenlik kontrolü ve check-up yaptırmak, bazen afiyet sorunlarının henüz ser göstermeden önlenmesini sağlıyor. Bunun birlikte bazen hastalıklarda birlikte er tanı konulması, otama sürecini kesik liyakatli sonuçlar alınmasında hareketli oluyor” dedi.

Check-up’un umumi olarak kişinin esenlik geçmişi, fiziki araştırma, görüntüleme ve testleri içerdiğini belirten Dr. Hizan Aydınlık Köşe Mağrip, “Check up ve ait kontroller kişiye genel esenlik durumu ile ilişkin bilgi vermenin yanında kronik hastalıklar üzere beklenir risk faktörlerini tanımlar. Gönül birlikte ilinek vermeyen benzeri hastalığı varsa bununla ilişik bir teşhis de yapılabilir.

İnsanların sağlıklı yaşamaları amacıyla genel keyif durumu tablosuna bakarak beslenmeden uyumlu spor yapmalarına kadar kişiye özel bire bir posta çizilebilir, son kontrollerinden bu yana afiyet verileri güncellenir ve benzeri öncekilerle mukayese yapılabilir” dedi.

DÜZENLİ CHECK UP VE SAĞLIK KONTROLÜ YAPTIRMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Dönemsel Afiyet Taraması’nın (Check-Up) tek şikayeti sıfır kişilerde, bilinmez kalmış ve ileride hastalığa yol açabilecek problemlerin saptanması ve inhibitör tedbirlerin alınmasında büyük önem taşıdığını tabir eden Dr. Hizan Aydın Bucak Gün Batısı, şunları söyledi:

“Hastalık ortaya çıkmadan önceki mukteza önlemleri alarak kişinin zinde kalmasını keşfetmek çok önemlidir. Bu nedenle, tek şikayeti olmasa da seçme insanın makul periyotlarla doktora başvurarak genel esenlik kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Bu periyotlar yaşa ve kişinin genel durumuna bakarak değişken. 6 ayda tıpkı yapılacak olan checkup ile bicik, acıma ağzı, kestanecik ve bastırık iç kanserlerinin erken dönemde teşhisi mümkündür. Çağımızın hastalıkları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon kabilinden güçlü haddinden fazla er ve makul tanılama, hayat süresi ve kalitesi açısından sonuç derece önemlidir. Antrparantez tek belirti vermeden ve hastada hiçbir şikayete illet olmadan senelerce gizlice seyreden karın, ruh, böbrekler kabil hayati organlara da zarar veren hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet kabil hastalıklarda üstelik erken teşhisin ve ahenkli tedavinin önemi büyüktür. Karaciğer hastalığı, meme, rahim, yük bağırsak, idrar torbası ve kestanecik kabil yoğun görülen kâh kanserlerin de erken teşhisi dirimlik önem taşımaktadır. Değersiz olduğunu düşündüğünüz tıpkısı ilinek birlikte çokça oylumlu bir hastalığın habercisi benzer. Unutmamak gerekir ki çok çor erken dönemde ayırt edilirse, uygulanacak tedavinin başarısı bile o denli aşkın olmaktadır. Bu nedenle yılda bir el yaptırılacak Dönemsel Keyif Taraması (Check-Up) ile sağlığınızdan güvenmek mümkündür.”

HANGİ YAŞTA HANGİ TAHARRI

Dr. Hizan Aydın Kenar Mağrip, eğlenceli check up üzerine şu bilgileri verdi:

Amansız Hastalık, diyabet, yüksek tansiyon, duygu hastalığı gibi bir nice esenlik sorununun fark edilebilir belirtileri ortaya çıkmadan evvel tanılama konulması, kişinin kendisini sağlıklı hissederken birlikte kontrollerini eğlenceli yaptırması ile benzer olabiliyor. seçkin kronik sistemik hastalığı sıfır ve gösterişli ailevi riskler taşımayan mıhlı kadınlar ve erkeklerin elan teferruatlı ve dosdoğru yaşaması amacıyla kontrollere genel yaklaşımı şöyle gruplanabilir:

– Kadınların 20 yaşından 40 yaşına büyüklüğünde genişlik beş altı 2 yıllık periyotlarda genel doktor muayenesi, asıl zaman testleri ve gereklilik analizi, akciğer grafisi, bicik kontrolü, jinekolojik arama yaptırması,

– Erkeklerin 20 yaşından 40 yaşına kadar sunu beş altı 2 yıllık periyotlarda genel doktor muayenesi, anne zaman testleri, gereklilik analizi ve akciğer grafisi yaptırması,

– Kadınların 40 yaşından itibaren yılda tıpkısı genel doktor muayenesi, ana kan testleri ve lüzum analizi, EKG, akciğer grafisi, mamografi, gaitada meçhul zaman testi, jinekolojik kontrol ve smear testi yaptırması,

– Erkeklerin 40 yaşından itibaren yılda benzeri umumi doktor muayenesi, temel çağ testleri ve gereklilik analizi, EKG, akciğer grafisi, gaitada bilinmedik içki testi, ürolojik taharri ve PSA testi yaptırması,

– 50 gözyaşı ve sonrasında ise yukarıdakilere katma namına hem kadınlar hem de erkeklerin her şikayeti bulunmasa bile kolonoskopi ve endoskopi yaptırması ve sonuca bakarak mevkut takibini gerçekleştirmesi gerekiyor.

– Bunların yanı sıra, sigara kullanan, sülale öyküsü bulunan, şeker veya efdal tevettür kabilinden afiyet sorunları olan kişilerin genişlik geç 40 yaş ve sonrasında azami 2 almanak periyotlarda Eforlu EKG ve kardiyoloji kontrolü yaptırması öneriliyor.

BAĞIŞIKLIĞIMIZ İLE İLGİLİ CHECK UP YAPTIRARAK BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

Son dönemde Covid-19 pandemisi nedeniyle, muafiyet sisteminin durumu ve ilişkisi sıkça gündeme getirildiğini belirten Dr. Batı, şunları ekledi:

“Pespaye dahi, analog koşullarda görünen kişilerden birisi hastalığı daha gösterişli geçirirken, gayr hafif geçirmekte ve iyileşmektedir. Bu boyut, ancak kişilerin muafiyet sisteminin gücünün yerinde olup olmaması ile açıklanabilir. Muafiyet sisteminin durumunu yüzdelik yüz açıklayabilecek parametreler elde etmek iddialı tıpkı düşünce olacaktır. Fakat, belirtilen parametreler, bağışıklık sistemi ile ilişkin asıl imtihan parametreleri kendisine akseptans edilebilir. Bu testlerle, bildirme azından muafiyet sisteminde yer düzlük bağışıklık yanıtlarının durumunda olup olmadığı yanı sıra, doku ve aza fonksiyonlarının durumu üstelik ortaya konularak, kişinin enfeksiyonlara hangi ölçüde hazır olduğu için anne benzeri fikir edinebiliriz. Bu nedenle, bağışıklık sisteminin durumunu ortaya koyabilecek test panellerini bulunmaktadır.”

Share: