Dünyanın ayrımlı bölgelerinde rekor sıcaklar kaydedildi

Çin Meteoroloji Müdürlüğü, bu hafta başında Vuhan ve Pekin’dahi zaman normallerinin yaklaşık 10 basamak üzerinde sıcaklıklar kaydedildiğini açıklarken Arjantin’birlikte iki kentte 40 ve 39.5 derece sıcaklıklar yaşandığı ve bunun benzeri rekor olduğu vurgulandı.

Çin Hava Bilgisi Müdürlüğü Pekin, Vuhan ve Zhengzhou kentlerinde hafta başında Mart kocaoğlan normallerinin tahminî 10 merhale üstünde sıcaklıklar kaydedildiğini duyurdu. Yetkililer, Vuhan’da Pazartesi günü 26 paye flama kaydedildiğini, bunun de Mart ayı normallerinin 12 mertebe üzerinde olduğunu rapor etti. Pekin ve belde kentlerde ise sıcaklıkların 25 dereceye ulaştığı belirtildi.

ARJANTİN’DE REKOR SICAKLIKLARGüney Kalık Kürede bulunan ve sonbahar mevsimini hayat dolu Arjantin’birlikte rekor olduğu belirtilen sıcaklıklar kaydedildi. Arjantin Millî Hava Bilgisi Dairesi, yaz mevsiminin yaşandığı küçük ay süresince ülkede ısıdam çekicilik dalgası içre bulunduğunu anlatım ederek 12 Küçük Ay’ta zaman normallerinin haddinden fazla üstünde rekor sıcaklıklar kaydedildiğini ifade etti.Yetkililer, Şubat ayında kâh kentlerde kaydedilen sıcaklıkların 39.5 ile 40.6 paye ortada olduğunu vurguladı. Mart ayıyla alay malay sonbahar mevsimine giren Arjantin’üstelik, 2 Mart’ta Nueve de Julio kentinde 40 aşama ve El Palomar kentinde ise 39.5 paye flama kaydedildiği ve bunun eskimemiş bir rekor olduğu belirtildi.İngiltere Hava Bilgisi Kurumu (MET), geçen yıl Çatlak ayında 2023 yılının kayıtlara geçen en ısıdam yıllardan biri olacağını öngörmüştü. Yetkililer, bu yılın 1900’lü yıllara nazaran 1.08 ila 1.32 derece elan ısıdam olacağını ifade etmişti.

Share: