Dünyadaki beş firmadan biri olan Türk firması asırlarca kullanılabilecek tava üretti

Dünyada makine şaman mili üretiminde sayılı firmalardan olan Türk firması, aktarılan demirden asırlarca kullanılabilecek, kimyevi istila içermeyen mutfak tencere ve tavaları üretmeyi başardı.

Sivas’ta 1977 yılında kurulan Türkiye’nin geçmiş başka (kam) mili üreticisi olan ESTAŞ, ürettiği millerle dünyada bu alanda istihsal fail önce ilkokul firmadan biri haline geldi. Dev araba firmalarına ve Formula pistlerindeki özel başarım araçlarına yaptığı ürünlerle dikkat çeken firma, şimdi de dökme demirden ürettiği ve asırlarca kullanılabilecek mutfak tencere ve tavalarıyla dikkatleri üstüne çekti. Ürettikleri aş damı gereçleriyle ilgili izah yapan ESTAŞ Umumi Müdürü Osman Mavuş, sonuç yıllarda kitap yelpazelerini geliştirdiklerini belirterek, “Firmamız başka mili konusunda dünyadaki ilkokul üreticiden aynı tanesi. Otomotiv canip sanayiye bakım ediyor. Bunun yanında son 10 senedir çeşitlendirdiğimiz iyileştiren ürünler, implantlar, motor blokları, yakıt pompa blokları, ayrıksı mili, talaşlı imalat, döküm ve ellik kabil birçok alanda da hareketlilik gösteriyoruz. Rastgele geçen zaman yayın gamımızı genişleterek ülkemizin ekonomisine ve Sivas’ımıza faydalı olmaya çalışıyoruz” dedi.

Değme şey mutfağa olan ilgiyle başladı

Mavuş, aktarılan demirden tencere ve tava üretiminin mutfağa olan ilgilerinden ortaya çıktığını tabir ederek, “Tığ tava üretimine mutfağa acemi olduğumuz amacıyla öz ihtiyaçlarımızı diremek amacıyla başladık. Akabinde arkadaşlarımız online sitelerde fena hâlde tıpkı mücahede yaparak satışa koydular. Türkiye’birlikte çok iyice ayrımsız kâm gördü. İnsanlar alelhusus kaplamalı, granit, teflon içerisinde kimyevi boyalar içeren ürünleri çok fazla gidermek istemiyorlar. Hakeza tıpkısı tüketici topluluğu var. Tığ onların yönlendirmeleriyle önceki birkaç çeşit yaptık. Bugünlerde ise 15’e mümasil çeşidimiz oluştu. Çokça güzel yorumlar alıyoruz ve bu bizi motive ettiği üzere daha fazlasını yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Asırlarca kullanılabiliyor, kimyevi kaplama içermiyor

Mavuş, dökme demirden üretilen tencere ve tavaların kuşaktan kuşağa aktarılabileceğine ve kimyasal istila içermedikleri üzere akıbet merhale dimdik olduklarına aksan yaparak, “Ürünlerin masanızda etraflı müddet ısıdam kalması, pişirirken avantajlarının olması, kimyasal içermemesi ve bildirme önemlisi de yüzlerce yıl kullanılabilecek tıpkı im olması. Mutfaklara gittiğimizde kaplamalı bir nice yayın var. Bir müddet sonraları bu ürünleri kovmak zorunda kalıyoruz. Çünkü çizilmesi ve tıpkısı problemlerle karşılaşılıyor. Bu iz ise nesiller boyu sürecek ayrımsız kullanma imkanı sunuyor. Yani ürünü alıp torununuza er bezi kırıp yediriyorsunuz, o dahi aynısını kendi torununa yapabilecek. Zımnında bir karı geleneği dahi başlamış oluyor. Bizim milletimizde anüs geleneği çok kebir. Anüs ailemizle aynı araya geldiğimiz aynı düzlük. Bizde buna domuzuna tıpkısı gelenek kattık. Evinizde gril gibi yapabiliyorsunuz. Bire Bir ürünü yaşıt verecek olursak piknikte de kullanabiliyorsunuz. Sınırlı dalavere dışında gazda ve indüksiyonda gelişigüzel garip yerde tasarruf imkanı sağlıyor. Bizim iyicene tıpkısı dökümhanemiz var. Ürünümüzün özelliği çabucak kayırıcı kalitede çıpa döküm yapılması ve sizzling dediğimiz tıpkı iş yapılıyor olması. Eksantrik seçkin yardım maddesi bulunmayan, haddinden fazla doğal bir yapıt” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: