Dünyaca ünlü Taşköprü sarımsağı toprakla buluşuyor

Dünyaca adlı Taşköprü sarımsağı toprakla buluşuyor

‘Beyaz altın’ında teşrinievvel dönemi başladı

KASTAMONU Çiftçisinin ‘beyaz altın’ olarak adlandırdığı ve dünyanın yer nitelikli sarımsağı yerine gösterilen Taşköprü sarımsağının dikimine başlandı. Verimin daha aşkın sağlanması için el ile dikilen Taşköprü sarımsağının dikiminde bu yıl işçi maliyetlerinin artması sebebiyle araba kullanımında artış yaşandı.

Çiftçisinin ‘beyaz altın’ adına adlandırdığı ve dünyanın en nitelikli sarımsağı yerine gösterilen arsıulusal coğrafi işaretli Taşköprü sarımsağının dikimi devam ediyor. Geçen yıl üreticisinin yüzünü güldüren Taşköprü sarımsağı, bu yıl maliyetlerin artması sebebiyle dikim alanı azaldı. Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine bakarak Türkiye’nin sarımsak ihtiyacının yüzdelik 25’lik kısmının karşılandığı Taşköprü sarımsağı, 4 binden çok ailenin inikat kaynağı oluyor. Mart ayının ortasına kadar dikimi bitmeme edecek Taşköprü sarımsağı, verimi arttırdığı gerekçesiyle ahali ile anadan görme usullerle dikimi yapılan Taşköprü sarımsağının ekiminde bu sene işçi maliyetlerinin artması cihetiyle makine kullanımı yaygınlaştı. Üreticiler, maliyetlerden ötürü bu sene el ile dikimin yanında makineli tüfek dikimdi gerçekleştiriyor.

“Değme derde ilaç yerine biliniyor”

Küçük Ay ayının sonundan itibaren dikimin başladığını tabir eden Aliye Güllü, “Sarımsak işleriyle uğraşıyorum. 40-50 şerha elemanın çavuşluğunu yapıyorum, arkadaşlarımızla birlikte tarlada çalışıyoruz. Dünyaca adlı Taşköprü sarımsağımızın dikimi başladı. 20 gündür çalışıyoruz. Taşköprü sarımsağı ünlü benzeri sarımsak, herhangi bir derde reçete namına biliniyor. Taşköprü’üstelik iş çokça işe yetişemiyoruz, temas gelene gelişim var, iştirakçi bulamıyoruz, tarla sahipleri da iştirakçi bulamıyor. Umum dikimi haddinden fazla domuzuna. Makineyle dikildiğinde dolgunca verim alamıyorsun ama elinle diktiğinde haddinden fazla adamakıllı ürün alıyorsun. Herhangi Bir diktiğin bitiyor, o yüzden cümle ahali dikimini tercih ediyor. Hasadımız, Temmuz ayında başlıyor, verimini alıyoruz. Temizlemesi var, kazması var, sökmesi var yani temas antlaşma hisse senedi var. Çokça şükür kazancımız mebzul” diye niteleyerek konuştu.

“Maliyetlerden ötürü ahali ile dikimin yanında makineli tüfek dikimde yapıldı”

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine vabeste Alatarla köyünde sarımsak üreticiliği yapan Erdal Yıldırım bile, “Sarımsak ve bir nice kitap ekiyoruz. Bizim Kastamonu sarımsağımız dünyada bir numara. Antep, Hatay bu illerde de ekiliyor ama onların aromasını ölçtüğümüz zaman Kastamonu sarımsağının aroması henüz faziletkâr çıkıyor. Maliyetlerden âlem bu sene halk ekimi haddinden fazla beş altı oldu, bilcümle araba ekimi oldu. Onda de aklık ürün alamıyoruz, elde kökünün üzerine dikiyoruz, makinede rastgele bitiyor. Bundan muhit yayın çokça geç uyanıp toprağın yüzüne öyle çıkıyor. Taban fiyatımız namevcut, seçme yardımımız yok, dikici ekiyor hangi olup olmayacağını bilemiyor inşallah bu yıl ongun peki. Dikime başladık, geçen seneye göre bu sene biraz henüz maliyetlerden sonradan henüz beş altı dikim yapılıyor. Yüzde 50, yüzde 60’ı öyle dikili. Geçen seneye göre az buçuk elan birkaç” şeklinde konuştu.

“Taşköprü sarımsağının zincir marketlerden düzlük almasını kâm ediyoruz”

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesine tutkun Alatarla köyünde sarımsak üreticiliği eden Eksiksizlik Sebep ise, “Gördüğünüz gibi bura makineyle ilk teşrin yapılan aynı sarımsak tarlası. Geçen seneye göre henüz çok araba ile teşrinievvel var. İşçi maliyetleri ve enflasyondan ortalık genelde araba ile ekim yapılıyor. Güzeşte seneye göre ekimin bir iki olduğu söyleniyor. Daha ilk teşrin bitmediği amacıyla kat’i tıpkısı kapsam bulunmayan. Genelde halk dikimi işleyen olsa birlikte bu sene makine, sabık seneye bakarak daha fazla. Tarımdaki dengesizlikten belde gelişigüzel güzeşte yıl bu işi fora etmek henüz da zorlaşıyor” ifadelerini kullandı.

Share: